'Tekući pilav'
Aktivnosti
Ova prekrasna staza u srcu Slavonije, bez signala za mobitel i prepuna mirisa i prizora koji odmaraju dušu i tijelo, u potpunosti će vas povezati s robinzonskom prirodom
Dani su sve duži, šarenilo cvijeća okupalo je prirodu, ptice cvrkuću na svakom koraku, organizam se polako budi iz zimske usporenosti i letargije… Stiglo nam je proljeće, mnogima omiljeno doba godina koje jednostavno zove da izađemo van i prepustimo se sunčevim zrakama i napunimo nekom novom energijom. Protekli sunčani vikend bio je idealna prilika da fotelju ispred Netflixa zamijenimo prekrasnom prirodom pa smo se uputili prema najpoznatijoj slavonskoj planini – veličanstvenom Papuku. Povod je bila planinarska manifestacija „Papučki jaglaci“ koja je okupila na stotine rekreativaca koji su uživali u nevjerojatnoj ljepoti stoljetne šume, mjestu kojeg je lako zavoljeti „na prvu“ i kojem ćete se nakon prvog posjeta zasigurno ubrzo vratiti.
ŠARMANTNA “STAZA JAGLACA” NA KOJOJ NEMA SIGNALA ZA MOBITEL, ALI IMA PRIZORA KOJI ODMARAJU I OČI I DUŠU
Sama je vožnja prema istoku Hrvatske doživljaj za sebe. Pitoreskna sela nižu se jedno za drugim, marljivi Slavonci pripremaju zlatna polja za novu sezonu, sunce se poigrava s bojama na ravnici iz koje izranja moćni Papuk, div ljepote i vječne snage. Put nas je doveo do njegovih južnih obronaka, do Planinarskog doma „Lapjak“ koji se nalazi u slikovitoj općini Velika u Požeško-slavonskoj županiji. Uz kratko upoznavanje s ostalim rekreativcima, članovima HPD-a „Sokolovac“ i HGSS-a, laganim koracima krenuli smo prema „Stazi jaglaca“ na kojoj, kako i samo ime kaže, vlada to divno cvijeće i nama omiljeni vjesnik proljeća.
Nakon nekoliko minuta hoda, na mobitelima je iznenada nestao signal. Ta sitnica označila je početak našeg susreta s divljinom Papuka te je napokon došlo vrijeme da u potpunosti zaboravimo na svakodnevni život, brige i misli ostavimo po strani i prepustimo se pravoj, robinzonskoj prirodi prepunoj mirisa i prizora koji odmaraju i oči i dušu. „Staza Jaglaca“ jedna je od najljepših atrakcija na Papuku, može se prohodati za dva i pol sata (njena je dužina oko 4 kilometra), no uz kratka zaustavljanja i promatranje prirode kako se budi, mi smo je prošli za tri sata. Na početku staze dočekao nas je blagi uspon, dovoljan da nas zagrije, ali ni izbliza zastrašujuć kao što smo očekivali. Staza se može opisati kao srednje teška, jer smo na putu susretali planinare svih dobnih skupina i različite kondicije.
UTVRDA KOJA STOLJEĆIMA BDIJE NAD VELIKOM I STIJENE ZBOG KOJIH ĆETE SE ZALJUBITI U – „OBIČAN“ KAMEN
Put nas je doveo do Veličke gradine do koje je bilo potrebno oko pola sata hodanja. Ta stara, impresivna utvrda nalazi se na 425 metara nadmorske visine, nastala je u 13. stoljeću, a danas je zbog svoje bogate povijesti zaštićeni spomenik kulture nulte kategorije. Brojnim je izletnicima ovo mjesto omiljeno na Papuku, jer pruža prijeko potreban mir i prekrasan pogled na neobičnu Požešku kotlinu. Iako je danas prepuštena zubu vremena, lako je zamisliti ta minula vremena kada je čuvala stanovnike Velike od turskih osvajanja.
Dobro označena i uređena planinarska staza dalje vodi prema Tauberovim stijenama, još jednoj velikoj atrakciji Papuka koja, prema nekim procjenama, datira 250 milijuna godina unatrag. Ako ste do sada mislili da je povijest rezervirana samo za muzeje u kojima se plaća ulaz, prevarili ste se! Tauberove stijene se smatraju najstarijim metamorfnim i magmatskim stijenama u Hrvatskoj, a njihov fascinantan izgled na neki čudan način natjera čovjeka da se zaljubi u sam kamen. Iako su stijene nešto zahtjevnije za penjanje, pogled koji će vas dočekati na vrhu pamtit ćete još dugo vremena.
SVJETSKI GEOPARK ČIJI VRHOVI DOSEŽU GOTOVO 1.000 METARA NADMORSKE VISINE
I dok smo odmarali na vrhu i čekali nešto sporije šetače iz grupe, saznajemo kako Papuk karakteriziraju brojne rijetke, ugrožene i zaštićene biljne i životinjske vrste. Također, jedna je to od rijetkih planina u ovom dijelu Europe koju je UNESCO svrstao na listu svjetskih geoparkova, a vjerovali ili ne – njeni vrhovi dosežu gotovo tisuću metara nadmorske visine. Pravi je to dokaz kako je Slavonija puno više od nepregledne zlatne ravnice koju presijecaju brojni vinski putovi.
Nakon osvajanja Tauberovih stijena nastavljamo svoj put prema vrhu Lapjaka, koji se ponosno uzdiže na 667 metara nadmorske visine. Ovo je kruna naše planinarske avanture, najviša točka poučne staze kojom smo hodali. Iako sa samog vrha nema širokog pogleda zbog gustih šuma koje ga okružuju, nastavljamo hrabro dalje. Nakon petnaestak minuta silaska, stižemo do raskrižja gdje se desno odvaja trasa „Staze jaglaca“. Preostaje nam još četrdesetak minuta hoda do njenog završetka, gdje nas čekaju pitomi pejzaži i mirisna zelena livada na kojoj smo (zasluženo) odmorili. I zahvalili Majci prirodi na svemu što nam je pružila tijekom ovog nezaboravnog dana.
MANIFESTACIJA KOJA SLAVI BUĐENJE PRIRODE
„Staza jaglaca“, odnosno poučna staza „Lapjak“ prva je brdsko-planinska poučna staza u Slavoniji, a svake je godine pohodi nekoliko tisuća rekreativaca. Od 1982. godine na njoj se održava jedna od najomiljenijih planinarskih manifestacija u Hrvatskoj – „Papučki jaglaci“. Proteklog vikenda ova je manifestacija na najbolji mogući način najavila dolazak proljeća i uputila poziv svim ljubiteljima prirode da je istraže tijekom nadolazećih toplijih mjeseci. Sam događaj promovira ljepote slavonskog kraja, uživanje u divljoj prirodi i čistom zraku, a sve to pod organizacijom mladog i marljivog tima Turističke zajednice Zlatni Papuk koja okuplja četiri malene slavonske općine: Velika, Kaptol, Brestovac i Jakšić.
Osim „Staze jaglaca“, planinarima su ovdje na raspolaganju i druge predivne rute za sve uzraste i razine kondicije: „Jankovac“, „Češljakovački vis“, „Mališćak“ i „Tri gorska potoka“. Dan u prirodi najbolje je završiti s nadaleko poznatim okusima i mirisima slavonske kuhinje i druženju uz kapljice iz Kutjevačkog vinogorja koje je već dugo sinonim za kvalitetu.
SAVRŠENA IDEJA ZA PROLJETNI VIKEND IZLET
Ako živite u velikom gradu, vjerojatno često kao i mi razmišljate o bijegu u manje mjesto, negdje u prirodu, tamo gdje je zrak izrazito čist, a ljudi se pozdravljaju na ulici… Sve to i još mnogo više možete pronaći na „Zlatnom Papuku“. Budite spremni uroniti u smireno ozračje, malo umoriti tijelo, ali i odmoriti duh.
Ovaj predivni kutak Hrvatske nudi sve što vam je potrebno za savršen proljetni vikend izlet. Obujte svoje planinarske cipele, zavežite ruksak oko ramena i ne zaboravite razvući osmijeh na lice dok se upuštate u avanturu na najvećoj slavonskoj planini. Nakon dana provedenog u prirodi, prepunog uživanja i istraživanja, vratite se kući sretni i ispunjeni. Zatim se udobno smjestite u fotelju, upalite TV i dočekajte novi radni tjedan, osjećajući se odmornije i spremnije no ikada prije!