Aktualnosti

Slavni grad na Jadranu ove će se nedjelje “vjenčati” s morem! Ritual je star više od tisuću godina, a “mlada” će dobiti i zlatni prsten

Povijesne zgrade, kanali umjesto cesta, svjetski poznati karneval i raskošne maske, slikovite gondole… Venecija je bez sumnje jedan od najpoznatijih talijanskih, pa čak i europskih gradova, a kako je relativno blizu svih dijelova naše zemlje, oduvijek je omiljeno odredište brojnih Hrvata. No mnogi od njih ne znaju da se ovaj grad svake godine “udaje za more”! Brak s morem ceremonija je stara više od 1000 godina, vjenčanje je veliki događaj, a ovogodišnje izdanje održava se baš ove nedjelje, 12. svibnja.

El Hierro
DIVLJE LICE KANARAVulkanski otok koji se odbio prilagoditi turistima: krajolik je taman i dramatičan, podmorje bogato životom, a na cestama postoji samo jedan semafor
Nastavi čitati

RITUAL JE BIO SIMBOL PONORSKE DOMINACIJE MLETAČKE REPUBLIKE

Ritual Sposalizio del Mare simbolizira dugo pomorsko nasljeđe i dominaciju Mletačke Republike. Star je više od 1000 godina, a izvorno su ceremoniju vodili mletački duždevi. Uvijek se održava u proljeće, u ovo doba godine, a točan je termin prilagođen danu kad se obilježava blagdan Spasova, odnosno Uzašašća. Prema nekim je izvorima prvi put održana oko 1000. godine naše ere, u vrijeme najveće moći Mletaka.

Tada je dužd, odjeven u najraskošniju odjeću, s mletačkim patrijarhom i drugim dužnosnicima zaplovio teglenicom. Na moru, usred kanala, patrijarh bi napravio obredno vjenčanje između Jadranskog mora i Venecije, pri čemu je dužd imao ulogu mladoženje. Patrijarh bi nakon ceremonije izlio lonac svete vode u more, a dužd bi u njega bacio zlatni prsten. Pritom bi izgovorio riječi: Desponsamus te, mare. In signum veri perpetuique dominie. To znači “Vjenčamo se s tobom, o more! Kao znak istinske i vječne vlasti.”

priče iz davninaDjed Ante otkriva kako se čuvala hrana kad nisu postojali frižideri i zamrzivači: "Krumpire smo zakapali u zemlju, meso spuštali u bunar... Snalazili se nekako"
Nastavi čitati
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli ???? (@the_ancyent_marinere_)

CASANOVA JE O CEREMONIJI PISAO SARKASTIČNO

Ceremonija se redovito održavala sve do propasti Mletačke republike 1797. godine, a portal The Mayor piše kako je zabilježeno da je slavni Venecijanac Giacomo Casanova o njoj pisao prilično sarkastično. Zabilježio je da je duždeva barka nesposobna za plovidbu i da bi malo jači vjetar dužda mogao potopiti. Tako bi, pisao je posprdno Casanova, on svoj brak konačno mogao konzumirati. Kako bilo, obred je bio jedan od simbola mletačke neovisnosti, a potom je nestao, pomalo zaboravljen.

ULOGU DUŽDA DANAS JE PREUZEO GRADONAČELNIK VENECIJE

Ritual je ponovo oživljen 1965. godine, kao simbol lokalne kulturne baštine. U današnjim ceremonijama nekadašnju ulogu dužda preuzima gradonačelnik Venecije, koji s patrijarhom plovi na replici bucentaura, stare teglenice. Putuju do crkve San Nicolo, gdje gradonačelnik  prstenom potvrđuje privrženost svog grada moru. U bazilici crkve svetog Marka pohranjen je jedini suvremeni dokaz drevnog rituala. To je prsten dužda, čiji identitet nije poznat, koji je slučajno izvađen iz mora.

Aktualno

Pročitajte još