
Što radi?
Ulice grada su žive, čuju se žamor i smijeh prolaznika, iz daljine do nas dopire ugodan zvuk nježne glazbe. Zadnji su dani proljeća, temperature su još milosrdne, blago sunce obasjava Varaždin u svoj njegovoj ljepoti. Subota je prijepodne i grad je pun života i muvinga. Ova je kulisa proteklog vikenda bila savršena za ovogodišnje izdanje omiljene manifestacije Festival varaždinskih dvorišta, koja je na najbolji mogući način najavila da će ljeto u Varaždinu biti puno života, vreve i zabave!
Ljetna događanja u Varaždinu počela su početkom lipnja, a sve do kolovoza u gradu će se tijekom cijelog tjedna, a posebno vikendima, održavati glazbeni nastupi, vođeni tematski razgledi grada, prezentacije tradicijskih obrta, plesne večeri, predstave i projekcije filmova… Varaždin je oduvijek bio omiljeno odredište za izlet, a s nizom zanimljivih i atraktivnih događanja grad svoje goste želi zadržati i dulje. Dati im priliku da se opuste, dobro pojedu i popiju, te upiju ljetnu atmosferu nekad glavnog grada Hrvatske. I uvjere se da ljeto u Varaždinu nipošto nije mirno, prazno i dosadno!
Svake subote ispred Starog grada mogu vidjeti smjenu straže i pucanje iz topa točno u podne. Istog se dana Varaždin pretvara u grad glazbe. Nastupi na ulicama, s balkona u staroj jezgri ili u crkvama i katedrali bit će ovog ljeta savršena zvučna podloga za uživanje u miru i razgledavanje znamenitosti i atrakcija Varaždina.
Glazba, tradicijski obrti, druženja s piscima i kreativcima, radionice, modne revije i buvljaci… Brojni inače javnosti nedostupni prostori koji se kriju iza ograda javnih i privatnih zgrada ovog su vikenda otvorili svoja vrata i širom raširenih ruku dočekali svoje goste. Uključeno je bilo čak 16 dvorišta, od kojih je svako ispričalo svoju vlastitu, posebnu i jedinstvenu priču. Broj dvorišta koja sudjeluju u manifestaciji svake godine raste, a organizatori, TZ grada Varaždina, vjeruju da će ih se u narednim godinama uključiti još i više.
Mi smo obilazak počeli s trga Miljenka Stančića, gdje nam je nadohvat ruke bilo nekoliko uzbudljivih dvorišta. Sva se, međutim, nalaze u strogom ili malo širem centru i možete ih obilaziti laganog šetnjom tijekom cijelog dana. Svako je dvorište imalo najavljen program kroz cijeli dan, pa sve do večernjih sati. U neka se svakako isplatilo otići i više puta, kako bi posjetili određenu radionicu ili čuli zanimljivi koncert.
Ulazimo u dvorište palače Sermage, gdje nas dočekuju zvukovi plesne glazbe i veliki podij na kojem djeca uče plesne pokrete. Roditelji opušteno sjede u hladu, dok iskusna voditeljica prenosi svoje znanje zaigranim mališanima. Ovo je dvorište smješteno u jednoj od najljepših varaždinskih palača a program je osmišljen u suradnji s festivalom Kliker koji je šarmantno okruženje pretvorio u pozornicu za uzbudljive pokrete potaknute inspirativnim ritmovima. Odmah do palače nalazi se dvorište Muzeja Anđela. U njega se ulazi kroz uski prolaz bajkovito ukrašen šarenim trakama, koji vodi do prostranog atrija u kojem vladaju nježnost, umjetnost i anđeli.
Potpuno drugačije uređenje dočekalo nas je u Julijanovom dvorištu, malom prostoru punom zelenila, ukrašenom starim plakatima i grafikama. Upravo je od ovog kutka u ulici Sivija Strahimira Kranjčevića krenula inspiracija za Festival varaždinskih dvorišta. Ove su se godine pod instalacijom bicikla kojom je ukrašena ograda okupljali spisatelji, razgovaralo se o knjigama, a organizirano je i nekoliko promocija knjiga varaždinskih pisaca.
U blizini otkrivamo dvorište koje je bilo prava mala modna oaza. Još na ulazu nam pažnju plijeni djevojčica koja na plavu trapper košulju oslikava šarenog jednoroga. Dvorište palače Patačić Bužan nalazi se pod najvišim varaždinskim tornjem, a u njemu je ovog vikenda održan modni buvljak, radionice oslikavanja trapera, modna revija, te glazbeni nastup u večernjim satima.
Otvoren je bio i atrij najveće atrakcije i znamenitosti baroknog grada na sjeveru Hrvatske. Nakon što smo ispratili tradicionalni pucanj u podne koji je izvela Varaždinska građanska garda, u atriju Starog grada, okruženi stoljetnim zidinama, razgledali smo izložbu keramike, stakla i porculana. Za kreativce je održana i radionica izrade ikebana u autorskim vazama, a na radionici se moglo naučiti i kako staroj keramici udahnuti novi život.
Dječje carstvo otkrili smo u Uršulinskom dvorištu, jednom od najzaigranijih mjesta u staroj gradskoj jezgri. Nekad tajanstveni vrt crkve i samostana Svete Uršule svoja je vrata za ovaj festival otvorilo po treći put, a nasmiješene časne sestre s osmjehom su na licu dočekivale svakog posjetitelja. Šareni murali na zidovima i veliko dječje igralište bili su scenografija u kojoj se održavao glazbeni program, radionice kazališta sjena, predavanja, a mogla se razgledati i izložba povodom 320.obljetnice dolaska Uršulinki u Varaždin.
Dvorište Cvek u Kukuljevićevoj ulici bilo je mjesto kreativnosti i živog očuvanja baštine. Tamo se predstavio Centar tradicijske kulture, održane su radionice izrade tradicijskog nakita i nošnji, radionice folklornog plesa i pjevanja… Mi smo se zatekli kako hipnotizirano promatramo marljive ruke djevojčice od desetak godina kako vješto plete košaru od pruća. S tolikom je lakoćom ispod njezinih ruku uporabni predmet poprimao svoje obrise da smo dvorište napustili uvjereni da za budućnost starih zanata u Varaždinu nema straha!
Obišli smo svih 16 dvorišta, i svako nas je osvojilo svojom potpuno autentičnom pričom. Umjetnička kreativnost u Galeriji Zlati Ajngel, radionice slikanja u dvorištu Kovačić Macolić, zelena oaza Franjevačkog samostana koja je ove godine po prvi put otvorila svoja vrata, urbana i rockerska atmosfera dvorišta Elefant u kojem smo razgledavali stare stripove i ploče… U dvorištu Županijske palače divili smo se kreacijama studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta koje bi i sami rado nosili, u Stepinčevoj smo saznali što povezuje Purgare, čipkarice i šahiste, u Plikinom dvorištu zanijemili od pogleda na industrijske instalacije Miroslava Prikratkog.
Veza Varaždina i glazbe je posebna, a u to smo se uvjerili u Atriju Glazbene škole u Varaždinu, još jednoj sasvim posebnoj lokaciji ovog festivala. Iz palače Erdödy-Patačić u kojoj se škola nalazi gotovo uvijek dopire glazba, a za ovaj su događaj dvorište palače pretvorili u pozornicu s koje se širila glazba jednog od najvećih gitarističkih virtuoza Ivana Padovca. Nastupali su talentirani učenici i njihovi profesori, a na završnom koncertu pridružio im se i cijenjeni Varaždinski komorni orkestar.
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
Događanje na rivi
Što radi?
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
Događanje na rivi
Zabava za cijelu obitelj
KAKVI SLATKIŠI!
LJUBITELJI VINA, POZOR!
ISTRAŽIVANJE O ODRŽIVOSTI
IZLOŽBA CVIJEĆA Floraart
Tisućljetni čuvar Istanbula