UNESCO je zaštitio još jednu lokaciju u Hrvatskoj! Jedinstveni dinarski krš proglašen je globalnim geoparkom

Foto: Shutterstock

Prekrasan krajolik Imotske krajine i moćnog Biokova oduševljava svakoga tko ga posjeti, a ovo je jedinstveno područje dinarskog krša sada dobilo i važno međunarodno priznanje. Geopark Biokovo-Imotska jezera proglašen je UNESCO-ovim svjetskim globalnim geoparkom, što je jedinstveno priznanje Hrvatskoj i Dalmatinskoj zagori. Hrvatska sada ima tri globalna geoparka jer to priznanje već nose Papuk i Viški arhipelag.

OVA ODLUKA DOPRINIJET ĆE RAZVOJU ODRŽIVOG TURIZMA I ZAŠTITI PRIRODE

Titula UNESCO Global Geoparka ovom će području donijeti razvoj održivog turizma i zaštitu prirodnih posebnosti. Kako piše Dalmacija danas, vijeće UNESCO-ovih Globalnih Geoparkova prihvatilo je Geopark Biokovo-Imotska jezera kao UNESCO Svjetski Geopark tijekom prvog sastanka 8. sjednice organizirane 4. i 5. rujna 2023. u Marakešu. To vijeće igra ključnu ulogu u ocjenjivanju novih i obnovljenih UNESCO-ovih nominacija za Globalne Geoparkove. Cijeli proces postanka Geoparka Biokovo-Imotska jezera započeo je krajem 2018. godine, prošle je godine odluka odgođena, a sada je završio je na najbolji mogući način.

GEOTURIZAM SPECIFIČAN JE OBLIK TURIZMA KOJI IMA BROJNE PREDNOSTI

Dalmacija danas prenosi riječi direktora Turističke zajednice Imota Luke Kolovrata koji pojašnjava koja je važnost ove odluke za cijeli kraj. “Dobivanjem UNESCO oznake značajno se podiže razina vidljivosti destinacije i stvaraju se pretpostavke za razvoj geoturizma kao jednog specifičnog oblika selektivnog turizma. Geoturizam se prvenstveno fokusira na geološke i geomorfološke značajke krajolika kao turističke atrakcije i jedan je od najbrže rastućih tržišnih segmenata unutar posebnih oblika turizma. Osim toga, Geopark pruža mnoge pogodnosti i razvojne mogućnosti za cijelo područje “, rekao je Luka Kolovrat, a prenosi Dalmacija danas.

PODRUČJE NOVOG GEOPARKA PROSTOR JE IZNIMNE KULTURNE BAŠTINE, POVIJESNOG NASLJEĐA I PRIRODNE VRIJEDNOSTI

Područje Geoparka Biokovo-Imotska jezera prostor je od iznimne kulturne baštine, bogatog povijesnog naslijeđa i prirodne vrijednosti. On obuhvaća veliku raznolikost staništa, vrsta biljaka i životinja, ali isto tako i geološku raznolikost zastupljenu u brojnim geološkim tvorevinama nastalim u različitim razdobljima prošlosti Zemlje, prokomentirao je Slavo Jakša, ravnatelj JU PP Biokovo.

NAJVEĆE ATRAKCIJE NOVOG PARKA SU CRVENO I MODRO JEZERO

Najljepše i najposebnije atrakcije imotskog kraja njegova su dva jezera, Modro i Crveno, koja nose imena po svojoj boji. Magazin Time Out proglasio ih je čak jednim od najpodcjenjenijih mjesta u Europi. Gradu je bliže Modro jezero u kojem se ljeti može kupati. Smješteno u dubokom ponoru, a dubina njegove vode u proljeće doseže 90 metara. Krajem ljeta se razina vode spušta i zna je ostati samo nekoliko metara. Crveno jezero nalazi se nešto dalje od grada, udaljeno je oko kilometar i pol od Modrog i najdublje je kraško jezero u Europi. Izmjerena dubina vode u jezeru doseže gotovo 300 metara, a samo je dno ispod razine mora.

Aktualno

Pročitajte još