
Spektakl kraj Imotskog
Otok kontrasta, mjesto prekrasne obale i šarmantnih gradića, utočište za one koji traže mir, prirodne ljepote i autentičan duh Mediterana. Sve je to Dugi otok, biser Lijepe naše koji krije neke od najfascinantnijih prirodnih fenomena na cijelom Jadranu, a da je tako potvrđuje i nominacija koja je upravo stigla za najprestižniju švicarsku turističku nagradu “Swiss Tourism Awards 2024.” u kategoriji “Destinacija izvrsnosti”. Kako piše HRT, Švicarci tom nagradom promiču izvrsnost u turizmu potičući očuvanje prirodne i kulturne baštine te kompetitivnost među pružateljima turističkih usluga. Pritom svojoj publici otkrivaju mjesta koja se svojom ponudom izdvajaju iz turističke konfekcije.
Od dramatičnih litica Parka prirode Telašćica do nevjerojatno lijepih plaža koje mnogi nazivaju jednima od najljepših na svijetu, Dugi otok je zaista odredište koje treba posjetiti barem jednom u životu. Ovo vrijedno priznanje još jednom potvrđuje hrvatske otoke kao trajno atraktivno odredište, koje bismo i sami morali više cijeniti.
Obavezna postaja svakog obilaska Dugog otoka je Park prirode Telašćica, koji je najpoznatiji po strmim okomitim stijenama koje izviru iz mora. Telašćica je omiljena među jedriličarima, izletnicima, šetačima i kupačima, a osim okomitih hridi, koje lokalci nazivaju “stene”, neizostavno mjesto u parku je i slano jezero Mir. U akvatoriju parka nalazi se i neobičan, potpuno plosnat otočić koji zbog neobičnog oblika nosi ime – Taljurić. Za obilazak Telašćice s kopna svakako izdvojite jedan cijeli dan i uživajte u svim njezinim ljepotama, a dogovorite li izlet na Kornate brodom, uživat ćete u pogledu na stijene s morske strane.
Dugi otok naseljen je tisućama godina, o čemu svjedoče brojni arhitektonski ostaci, a u pećini Vlakno otkriveni su ljudski ostaci stari čak 11 tisuća godina. Pronađeni muškarac danas je u medijima poznat i kao “najstariji Dalmatinac Šime”, koji je ondje živio u vrijeme ranog mezolitika. Ne čudi što je otok toliko dugo naseljen jer je ovo područje od davnina bogato plavom ribom, što ribarstvo i danas čini glavnom djelatnosti za brojne obitelji. No, more je osim za ribu zaslužno i za brojne prirodne fenomene koje danas ovaj otok stavljaju na kartu svih zaljubljenika u istinske otočke ljepote.
Jedan od tih prirodnih fenomena svakako je Sakarun, jedna od najpoznatijih plaža na Jadranu. Suprotno strmim stijenama na dijelu otoka okrenutom prema otvorenom moru, ovdje su uvale pitome, a ulazi u more ugodni. Ova je plaža postala poznata zbog bjeline pijeska i čistoće mora, te borove šume koja ju okružuje i pruža hlad kupačima. Duga je oko 300 metara i iznimno plitka, tako da je idealna za obitelji s malom djecom i one koji vole zaigrati picigin u plićaku. Na plaži se nalaze i ugostiteljski objekti, pa na njoj zaista bez problema možete provesti i cijeli dan!
Spektakl kraj Imotskog
Ponovno u fokusu javnosti
Kvizovi
Stoljeće zagrebačke elegancije
Grad bajki i špilja
Kvizovi
Grad po mjeri pješaka
Sjajne vijesti!
Luksuz novog doba
GRAD POD POSEBNIM MJERAMA
Filmska akcija uživo
Dirljiv čin zajedništva
Gubitak za čovječanstvo
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
BESPLATAN ULAZ DO 13 SATI