Aktualnosti

Zvuk slavnog, “debeljuškastog” zvona već 100 godina najavljuje početak nove godine uz radijski prijenos uživo, evo kako je ono nastalo i dobilo nadimak

Na staru godinu, malo prije ponoći, dok su u ostatku Londona i velikom dijelu Europe zabave ulazile u svoj vrhunac, mehaničar Andrew Strangeway popeo se na toranj visok 96 metara i aktivirao zvonjavu slavnog Big Bena i njegovih pet zvona. Na prelasku iz 2023. u 2024. obilježena je stota obljetnica zvonjave povodom Nove godine, koja se na radiju BBC-a tradicionalno uživo prenosi diljem svijeta. Prvi je zvuk zvona snimio inženjer BBC-ja A.G. Dryland, koji se popeo na krov nastuprot parlamenta kako bi prijenosom zvuka zvona na radiju najavio početak 1924. godine.

VRH PLANETEGorostasi visoko iznad oblaka zbog kojih mnogi riskiraju živote: upoznajte pet najviših planina svijeta
Nastavi čitati

ZVONJAVOM BIG BENA OBILJEŽAVAJU SE NOVE GODINE, ZAVRŠETAK RATOVA, VAŽNI DOGAĐAJI ZA ZEMLJU…

Kako piše HRT, dubok zvuk Big Bena, kako se popularno zove veliko zvono u Elizabetinu tornju britanskog parlamenta, prenosi se dva puta dnevno na postaji Radio 4, u 18 sati te u ponoć, a nedjeljom se prenosi i u 22 sata. Kao što najavljuje Novu godinu, zvukom Big Bena obilježava se i Dan primirja, završetak Prvoga svjetskog rata te Nedjelja sjećanja na sve žrtve obaju velikih ratova. Na Novu godinu ovo glasovito zvono, teško 13,7 tona, u ponoć će uvijek otkucati 12 puta, a zvonila su i u povodu izlaska UK iz Europske unije 2021. i na državnom pogrebu kraljice Elizabete II. 2022.

BIG BEN JE ZAPRAVO IME ZVONA UNUTAR ELIZABETINOG TORNJA

Na pitanje što je Big Ben, većina bi ljudi kao iz topa ispalila – toranj sa satom u Londonu. Oni informiraniji dodali bi i da je smješten uz Temzu, tik uz zgradu britanskog Parlamenta. Big Ben uistinu jest jedan od najprepoznatljivijih simbola Londona, no svi koji bi ponudili gore spomenuti odgovor ipak bi bili u krivu.

Pogled u noćno neboOva godina je senzacionalna za gledanje polarne svjetlosti, tvrde stručnjaci! Imaju i savjete gdje, kada i kako ugledati taj svjetlosni fenomen
Nastavi čitati

Ono što danas nazivamo Big Ben zapravo je nadimak zvona unutar tornja, smještenog unutar sata. Sam toranj godinama je nosio ime Clock Tower (toranj sa satom), a 2012. godine preimenovan je u Elizabeth Tower, odnosno Elizabetin toranj, povodom kraljičinog dijamantnog jubileja.

ZVONO JE DOBILO NADIMAK PO PUNAŠNOM VODITELJU RADOVA

Najveće zvono unutar tornja službeno se zove “Great Bell”, odnosno veliko zvono, a nadimak je dobilo po sir Benjaminu Hallu, voditelju radova na zgradi Parlamenta u vrijeme kad je zvono postavljeno. Gospodin Hall bio je jačeg stasa pa je njemu, kao i moćnom zvonu, pristajao nadimak “veliki”. Njegovo je ime ugravirano na zvono kad je ono postavljeno i ime Ben zadržalo se do današnjeg dana. Zvono Veliki Ben postavljeno je 1858. kad je toranj dovršen, a satovi su počeli raditi 7. rujna 1859. godine.

Sam je toranj visok oko 96 metara, izgrađen je u neogotičkom stilu, a cijelu je građevnu dizajnirao arhitekt Augustus Pugin. Danas je Big Ben najveći četverostrani sat koji i dalje zvoni, a toranj je dugo bio među najvišima na svijetu.

NAKON RENOVACIJE 2022., TOČNOST VREMENA OSIGURAVA GPS SIGNAL

Zvono je teško nevjerojatnih 13,7 tona, što je, za usporedbu, dvostruko više nego što je nekad davno težio T-Rex! Njegov je radijus tri metra, a “čekić” u središnjem dijelu teži čak 200 kilograma. Na tornju su četiri sata, po jedan sa svake strane svijeta. Svaki ima radijus 7 metara, kazaljka koja pokazuje sat dugačka je nešto manje od tri metra, a ona koja pokazuje minute dugačka je više od četiri metra. Big Ben je prošao temeljitu obnovu koja je završena 2022.

Kako piše HRT, stručnjaci su tada veliki sat podesili i sinkronizirali sa zvonima koja se oglašavaju svakih 60 minuta. Prije renovacije urari su provjeravali točnost telefonima, ali je nakon obnove opremljen GPS-om zahvaljujući Nacionalnom laboratoriju za fiziku.

Aktualno

Pročitajte još