ISPRED SVOG VREMENA

Koji je hrvatski grad još 1296. dobio jednu od prvih kanalizacija u Europi? Imali su i uređeni sustav odvodnje i kazne za prljanje ulica i trgova

Dubrovnik je po mnogo čemu poznat i slavan, doista nevjerojatan grad koji se ‘zarezuje’ u sjećanje… Njegove najpoznatije adute pobrojati znaju već i ptice na grani, no ima jedan manje popularni, koji zapravo spada među teme koje i nisu baš popularne ili privlačne. No, u ovom slučaju čak je i ta ‘dubrovačka tema’  – dubrovačka kanalizacija – još samo jedna u nizu stavki radi koje ćete još više zavoljeti taj grad na jugu Hrvatske te ona koja svjedoči o njegovoj razvijenosti i osviještenosti.

U DUBROVNIKU POSTAJAO I SUSTAV ODVODNJE OBORINSKIH VODA

Naime, upravo je u tom našem gradu davne 1296. godine izgrađen jedan od prvih srednjovjekovnih kanalizacijskih sustava. Dubrovačka kanalizacija bila je jedna od prvih u Europi općenito. No, čak ni to nije sve. Portal Povijest navodi kako je, osim kanalizacije, postojao i dobar sustav odvodnje oborinskih voda, dok su se čistoća trgova i ulica održavale propisima i kaznama za kršenje istih.

Dakle, Dubrovnik je, nastavlja u istom tonu Libero portal, bio i među prvim europskim gradovima koji je pred kraj 13. stoljeća promovirao ekološki kodeks. On je sadržavao odredbe o gradnji i održavanju septičkih jama i odvodnih kanala.

DANAŠNJI SUSTAV TEMELJI SE NA SREDNJOVJEKOVNOJ MREŽI

“Stari Dubrovčani su tako paralelno rješavali problem fekalija, epidemija, neugodnih mirisa te problem odvodnje oborinskih voda. Da se radi o izvanrednim tehničkim izvedbama, svjedoči i činjenica da se današnja gradska kanalizacijska mreža i sustav odvodnje oborinskih voda temelji upravo na srednjovjekovnoj kanalizacijskoj mreži”, navodi isti izvor.

No, u moderno doba došlo je napokon, nakon svih tih godina, vrijeme i za čišćenje i sanaciju dubrovačkog ‘podzemlja’, odnosno srednjovjekovne kanalizacije u povijesnoj jezgri grada, a oko kojeg je Konzervatorski odjel u Dubrovniku izradio smjernice za obnovu i čišćenje. Ti su radovi krenuli 2018. godine, a trebali bi uskoro biti privedeni kraju te će dubrovačka kanalizacija ‘zasjati’ u poboljšanom izdanju.

IZNIMNO OSJETLJIV POSAO REVITALIZACIJE SUSTAVA

O kako je osjetljivom poslu riječ, svjedoči i činjenica da je lani grad vlasniku tvrtke Anafora d.o.o. Tončiju Jankoviću uručio priznanje za izniman rad na revitalizaciji povijesne kanalizacije ispod Straduna. Riječ je o tvrtki, piše Dubrovnik.hr, koja je dugogodišnji suradnik Vodovoda Dubrovnik te izvodi te osjetljive radove. Priznanje je uručeno u okviru proslave 45. obljetnice upisa Starog Grada Dubrovnika na popis UNESCO-a.

“Tvrtka Anafora sve radove na povijesnoj kanalizaciji izvodi sukladno prethodnom odobrenju i posebnim uvjetima izdanim od strane Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, a s obzirom na specifičnost lokacije na koju nije moguće pristupiti teškim strojevima i opremom, većina radnji obavlja se isključivo ljudskim angažmanom”, navodi isti izvor. Radovi bi trebali biti gotovi u proljeće.

Aktualno

Pročitajte još