Dnevni atlas

Gdje se nalazi najčuvaniji trezor na svijetu i što se u njemu nalazi? Pod nadzorom je 24 sata dnevno, a u njemu se čuva najdragocjenije blago cijelog čovječanstva

Da nam je netko rekao prije četiri godine kako će se cijeli svijet „zamrznuti“ zbog posljedica svjetske pandemije, da mjesecima nećemo otići na radno mjesto, da ćemo u trgovinama grabiti posljednje role wc papira te da u najgore pogođenim gradovima neće biti dovoljno mjesta na grobljima kako bi se pokapali umrli, rekli bismo – da, da, samo na filmu. A tijekom pandemijskog lock downa na trenutke smo se svi osjećali kao da smo protagonisti klasičnog filma katastrofe.

BISER UNUTRAŠNJOSTI POLUOTOKANajljepši i najočuvaniji dvorac u Istri mjesto je na kojem povijest susreće sadašnjost, a njegove debele zidine kriju stoljetne tajne i legende
Nastavi čitati

Što se tiče budućnosti, naravno da se moramo nadati najljepšoj i najblistavijoj verziji, ali nije loše planirati i za njezine, nešto crnje varijante. Scenariji globalne katastrofe često dolaze u obliku uništavajućih ratova, prirodnih katastrofa ili svjetskih pandemija, no ono o čemu manje slušamo jesu stvarne mjere opreza koje vlade i znanstvene skupine poduzimaju u slučaju da bilo koji od ovih scenarija urodi plodom. Jedan od njih je svakako Svalbard Global Seed Vault, ili trezor sjemena u Svalbardu, poznat i kao trezor sudnjeg dana, a riječ je o najvažnijem mjestu za očuvanje proizvodnje hrane u slučaju neke ekološke katastrofe.

TREZOR SJEMENA U SVALBARDU ČUVA NAJDRAGOCJENIJE SJEMENJE BILJAKA IZ CIJELOG SVIJETA

Zanemarite pomalo kataklizmično ime, jednako dramatičan je i sam izgled ovog trezora. Ulaz čini nagnuti monolit od betona i čelika, koji izbija iz arktičke planine okovane ledom poput neke vrste zimskog bunkera. To je ujedno i jedini vidljivi dio objekta, a kad zakoračite kroz njegova gigantska  siva vrata naći ćete se u čeličnom tunelu izbušenom 120 metara duboko u čvrstoj stijeni. Unatoč pomalo mračnom ulazu, trezor je zapravo esencijalni izvor života jer u idealnim uvjetima čuva najdragocjenije što čovječanstvo ima – sjemenje biljaka iz cijelog svijeta.

NA KRAJNJEM JUGU PLANETEKarlo je dva puta posjetio Antarktiku: "Priroda je nevjerojatna, dan zna trajati i po 22 sata, a plovidba prolazom Drake burna je i ima stroga pravila"
Nastavi čitati
View this post on Instagram

A post shared by The Crop Trust (@croptrust)

Tunel vodi do skladišta unutar planine koja sadrži čak 1,14 milijuna uzoraka sjemena oko 6000 različitih biljnih vrsta. Svrha mu je pohraniti zamrznute kopije svih uzoraka sjemena iz svih svjetskih zbirki usjeva. Prava banka sjemena. Dobro financirane i dobro održavane banke sjemena ključne su za smanjenje negativnog utjecaja klimatske krize na našu poljoprivredu na globalnoj razini. Zbirke depozitnih banaka gena uništene sukobom ili prirodnim katastrofama kao što su požar, potresi ili poplave mogu se obnoviti preuzimanjem kopija tih sjemenki sa Svalbarda.

NEMA SUMNJE DA BISMO BEZ TAKVOG POGONA RISKIRALI SIGURNOST NAŠE BUDUĆE OPSKRBE HRANOM

S povećanjem rizika od klimatske krize i globalnih sukoba, banke sjemena sve se više smatraju neprocjenjivim resursom koji bi jednog dana mogli spriječiti svjetsku krizu hrane. Dvije od pet biljnih vrsta na svijetu su u opasnosti od izumiranja, a iako istraživači procjenjuju da na našem planetu postoji najmanje 200 000 jestivih biljnih vrsta, ovisimo o samo trima – kukuruzu, riži i pšenici – za više od polovice kalorijskog unosa čovječanstva.

View this post on Instagram

A post shared by The Crop Trust (@croptrust)

U svijetu danas postoji otprilike 1700 banaka sjemena u kojima se nalaze zbirke biljnih vrsta koje su neprocjenjive za znanstvena istraživanja, obrazovanje, očuvanje vrsta i očuvanje autohtonih kultura. Ovaj trezor nalazi se u arhipelagu Svalbard, na pola puta između kopnene Norveške i sjevernog pola, u vlasništvu je norveške vlade, ali služi globalnoj zajednici. Upravlja se uz potporu Global Crop Diversity Trust, organizacije posvećene očuvanju raznolikosti usjeva za sigurnost hrane.

U SLUČAJU BILO KAKVE REGIONALNE ILI GLOBALNE KATASTROFE OVAJ SUPERMODERAN OBJEKT JAMČI DA ĆE SE GLOBALNA PROIZVODNJA HRANE PONOVNO POKRENUTI

Premda je mjesto projektirano za sve moguće najcrnje scenarije, uključujući i porast razine mora prouzročen mogućim klimatskim promjenama, 2017. poplavljen je uslijed neobično visokih temperatura. Norveška vlada tada je izjavila da prilikom gradnje nisu očekivali ovako ekstremne vremenske prilike te enormne količine otopljene vode. Iako je prvotno bilo zamišljeno da trezor radi bez pomoći ljudi, nakon proboja vode ustanova se nadgleda 24 sata dnevno.

Prosječna temperatura u Spitsbergenu, gdje se trezor nalazi, bila je na kraju prošle godine za sedam stupnjeva viša od normalne. S klimom koja se rapidno mijenja, a led i snijeg ubrzano tope, znanstvenici pokušavaju pronaći način da zaštite najveću kolekciju sjemenki na svijetu, koja je zamišljena kao glavni spas od apokalipse. Koliko nam je poznato, Hrvatska još nije poslala svoje kopije sjemena – zbog skupoće postupka.

Aktualno

Pročitajte još