Dnevni atlas

Gdje živi najizoliranije pleme na svijetu? Ako ih pokušate fotografirati prijeti vam zatvor od tri godine

Usred čudnovatih voda Bengalskog zaljeva leži otok Sjeverni Sentinel. Njegova površina, koja se proteže na otprilike 60 četvornih kilometara, uokvirena je prekrasnim koraljnim grebenima. No, u suprotnosti s poznatim izoliranim krajevima poput Sahare ili Sibira, putovanje na Sjeverni Sentinel predstavlja nevjerojatno izazovan poduhvat – ne samo zbog njegove udaljenosti, već i zbog opasnosti koja prijeti svima koji se usude pokušati. Naime, na ovom tajanstvenom otoku živi najizoliranija etnička skupina na svijetu koja ne želi nikakav kontakt s vanjskim svijetom – Sentinelci.

ČARI ŽIVOTA NA SELUJesen je idealno doba za posjet Baranji! U ovim seoskim domaćinstvima možete prespavati već od 30 eura
Nastavi čitati

SJEVERNI SENTINEL: PLEMENSKI OTOK NETAKNUT VREMENOM

Najizoliranije pleme na svijetu odavno je predmet velikog zanimanja diljem svijeta. Sentinelci naseljavaju vlastiti maleni šumoviti otok pod imenom Sjeverni Sentinel, koji je približno iste površine kao Manhattan. Unatoč tome, nepokolebljivo se suprotstavljaju svakom pokušaju kontaktiranja s vanjskim svijetom, često primjenjujući nasilne metode kako bi sačuvali svoju izolaciju.

View this post on Instagram

A post shared by North Sentinel Island (@northsentinelisland)

KAMENI ČUVARPrekrasna utvrda na brežuljku usred Like krije burnu povijest, priče i legende, a unutar njezinih zidina nalazi se i slikovita kapelica
Nastavi čitati

Kako piše Survival International, svjetska organizacija koja se zalaže za prava plemenskih naroda i plemena koja su izolirana od svijeta, većina informacija koje su dostupne o Sentinelancima prikupljena je putem promatranja iz čamaca usidrenih na znatnoj udaljenosti od obale, uz nekoliko rijetkih trenutaka kada su Sentinelanci dozvolili vlastima da im pristupe kako bi im predali kokosove orahe.

KULTURA I OBIČAJI IZOLIRANOG PLEMENA

Sentinelci komuniciraju putem sentinelskog jezika, koji i dalje predstavlja zagonetku za znanstvenike, budući da ga nisu uspjeli dešifrirati. Ovo izolirano pleme nije ostvarilo značajan tehnološki napredak, ne razumiju koncept brojanja, nisu razvili poljoprivredu i, koliko se zna, nikada nisu uspjeli samostalno zapaliti vatru. Fizički su članovi ovog plemena niskog rasta, s prosječnom visinom oko 160 cm, tamnom kožom i izuzetno kovrčavom kosom.

Njihov stil života intrigira mnoge etnologe i antropologe. Naime, Sentinelci se ističu svojim upečatljivim načinom ukrašavanja tijela, često koristeći razne ornamente i upotrebljavajući crvenu boju na odjeći. Osim toga, poznato je da nose svinjske lubanje kao dio svojih osobnih ukrasa. Njihov način preživljavanja temelji se na lovu i sakupljanju plodova, a koriste oružje poput lukova i strijela te harpuna. Žive u skromnim kolibama, što čini njihov način života zanimljnim predmetom proučavanja za znanstvenike.

DO TRI GODINE ZATVORA AKO IH POKUŠATE FOTOGRAFIRATI

Važno je napomenuti da indijski zakoni strogo zabranjuju bilo kakav kontakt s pripadnicima tog izoliranog plemena, koje je zadržalo svoju kulturu stoljećima. Dodatno, 2017. godine indijske vlasti su donijele zakon koji predviđa zatvorske kazne do tri godine za bilo kakav pokušaj snimanja videa ili fotografiranja pripadnika ovog plemena. Ova stroga zakonska zabrana ima za cilj očuvanje njihove izolacije i osiguranje zaštite njihovog jedinstvenog načina života od potencijalnih vanjskih utjecaja.

S obzirom na to da Sentinelci nikada nisu bili izloženi kontaktu s vanjskim svijetom, postoji zabrinutost zbog njihove ranjivosti na razne bolesti. Naime, kako nisu razvili imunost na mnoge bolesti koje su široko rasprostranjene među ljudima, poput kozica, ospica i gripe, postoji stvarna opasnost da se infekcije šire među njima i nanose ozbiljne štete njihovom zdravlju. Stoga, indijske vlasti i svjetske organizacije su usmjerene na očuvanje izolacije ovog plemena, čuvajući ih daleko od znatiželjnih turista i svih drugih potencijalnih izvora bolesti.

Aktualno

Pročitajte još