BAL NA GORNJEM GRADU
Izazov za istraživače
Koje je najdublje jezero u Hrvatskoj? Nitko ne zna točnu dubinu ovog fenomena, ali zna se da je u samom europskom vrhu
Zelenilo drveća i plavetnilo vode dvije su stvari koje nas vuku u prirodu. Bilo da je voda o kojoj se radi namreškano, beskrajno more, živahna rijeka ili prostrano jezero, voda čovjeka oduvijek privlači poput magneta. Na svijetu postoji više od pet milijuna jezera, a svako je od njih na svoj način jedinstveno. Najveće prirodno jezero u Hrvatskoj je Vransko jezero, koje ima status parka prirode. No jeste li se ikad zapitali koje je najdublje jezero u Hrvatskoj? Odgovor je fascinantno Crveno jezero koje se nalazi u blizini Imotskog.
DUBINA CRVENOG JEZERA JE GOTOVO 300 METARA, A DNO JE ISPOD RAZINE MORA
Crveno jezero je krška jama ispunjena vodom, koja svoju boju duguje crvenkastim liticama koje ga okružuju. Izmjerena dubina vode u jezeru doseže gotovo 300 metara, a samo je dno ispod razine mora. Njega možete ga promatrati samo iz daljine jer je zbog strmih litica pristup moguć samo obučenim alpinistima. Hrvatski speleološki savez je 1998. organizirao međunarodnu speleoronilačku ekspediciju, prilikom koje je izmjerena visinska razlika od 528 metara, a dubina jezera od čak 287 metara.
Kasnije su napravljena nova mjerenja kojima je utvrđena dubina od 255 metara. Pisalo se da ga ta dubina čini najdubljim jezerom u Europi, no tu titulu ipak nosi Hornindalsvatnet u Norveškoj, duboko 514 metara.
CRVENO I MODRO JEZERO PRIRODNI SU FENOMENI KOJI ODUŠEVLJAVAJU SVAKOG TKO IH POSJETI
Činjenica da se Crvenom jezeru ne može izmjeriti dubina, kao i ona da se u njega ne može ubaciti kamen, okružena je nizom legendi i starih priča. One intrigiraju i turiste. Oni ne propuštaju prilikom posjete pokušati ubaciti kamen, no on se zbog jakog strujanja iznad jezera poput magneta vraća među stijene. Nedaleko od Crvenog, smjestilo se jednako lijepo, a potpuno drugačije Modro jezero.
Crveno i Modro jezero nevjerojatna su mjesta neosporne ljepote. Postala su nezaobilazne atrakcije koje turisti ne propuštaju obići pri razgledavanju ovog dijela Hrvatske. Prekrasan krajolik Imotske krajine, to jedinstveno područje dinarskog krša, dobilo je lani i važno međunarodno priznanje kad je Geopark Biokovo-Imotska jezera proglašen je UNESCO-ovim globalnim geoparkom.
Ako posjećujete Imotski i Dalmatinsku zagoru, imotska jezera nezaobilazna su atrakcija koju ćete dugo pamtiti. Geološki su različita, a opet jednako fascinantna. Proučavali su ih znanstvenici iz cijelog svijeta, obilazili ih i divili im se turisti, a ugledni turistički medij Time Out stavio ih je lani na listu podcijenjenih mjesta u Europi koja se isplati vidjeti.