Dnevni atlas

Koliko lokaliteta u Hrvatskoj ima status UNESCO-ove svjetske baštine? Neki su jako poznati, no za dio možda nikada niste čuli

Diljem svijeta, UNESCO-ov popis svjetske baštine oznaka je koja ukazuje da je neko mjesto od izvanrednoj značaja za prirodnu ili kulturnu baštinu. Popis ukupno sadrži 936 spomenika u 153 države. Od toga je 725 spomenika kulture, 183 spomenika prirode, te 28 spomenika koji su istovremeno obuhvaćeni u oba popisa. Kako bi bio uvršten na popis, lokalitet mora imati jedinstvenu vrijednost, te ispunjavati barem jedan od brojnih, strogih kriterija. Konkretne lokacije kandidiraju same države u kojima se one nalaze. Znate li koliko je hrvatskih lokaliteta do sada zaslužilo ovu prestižnu titulu?

VOŽNJA ZA PAMĆENJEJedini europski vlak koji se ukrcava na trajekt spaja “vječni grad” i jedan od najljepših mediteranskih otoka, panoramsko putovanje traje i do 11 sati
Nastavi čitati

U HRVATSKOJ JE 10 LOKALITETA NA LISTU ZAŠTIĆENE SVJETSKE MATERIJALNE BAŠTINE

Danas Hrvatska broji točno deset lokaliteta na popisu zaštićene materijalne svjetske baštine. Neke ćete odmah prepoznati, no za dio postoji šansa da za njih niste ni čuli. Hrvatska tako ima čak tri zaštićene povijesne jezgre koje je UNESCO prepoznao kao iznimno vrijednu baštinu, a to su povijesni grad Trogir, stari grad Dubrovnik i povijesni kompleks Splita i Dioklecijanova palača.

Na popisu su i dva impozantna crkvena zdanja. Prvi od njih uvršten je na popis 1997. godine i jedan je od najstarijih crkvenih svetišta u Hrvatskoj, a radi se o kompleksu Eufrazijeve bazilike u povijesnom središtu Poreča. Drugi sakralni lokalitet je predivna katedrala Svetog Jakova u Šibeniku. Dovršena je krajem 15. stoljeća, a njena posebnost leži u objedinjavanju renesansnih i gotičkih elemenata.

Neotkrivena strana EuropeEuropska država s najmanje turista pravi je skriveni dragulj: dom je vrhunskih vina, slikovitih sela i zelenih brežuljaka, a godišnje ju posjeti tek 11 tisuća ljudi
Nastavi čitati

PRVI LOKALITET UPISAN NA LISTU UNESCO-A SU BILA PLITVIČKA JEZERA 1979. GODINE

Iako Hrvatska obiluje zadivljujućim nacionalnim, samo se jedan našao na UNESCO-vom popisu. To su Plitvička jezera, sa svojim sedrenim barijerama i slikovitim vodopadima koji se prostiru na više od 300 kvadratnih kilometara. Starogradsko polje na otoku Hvaru od iznimnog je značaja jer predstavlja najočuvaniji starogrčki sustav podjele poljoprivrednoga zemljišta na Sredozemlju. Na njemu se i danas uzgajaju tradicionalne mediteranske kulture poput maslina i vinove loze.

NEKE FENOMENE NA LISTU SVJETSKE BAŠTINE DIJELIMO S DRUGIM DRŽAVAMA

Uz ove, isključivo hrvatske lokalitete, postoje i specifični fenomeni koji ne poznaju granice nacionalnih država te se djelomično nalaze kod nas, ali i u drugim zemljama. Jedno od njih su bukove prašume i izvorne bukove šume Karpata i ostalih regija Europe koju dijelimo s čak 18 drugih zemalja. U Hrvatskoj ih možete vidjeti na Hajdučkim i Rožanskim kukovima te na specifičnim dijelovima nacionalnog parka Paklenica.

Tu su i stećci – ukrašeni i monolitni kameni nadgrobni spomenici iz ranog srednjeg vijeka. Od Hrvatske, preko Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, pojavljuju se na više od 3 tisuće mjesta. No samo ih je 28 zaštićeno, a dva se nalaze u Hrvatskoj. I to u selima Dubravka u Konavlima te u nalazištima Velika i Mala Crljivici u Imotskoj krajini.

Značajan lokalitet višenacionalne zaštićene svjetske baštine čine obrambeni sustavi Republike Venecije iz 16. i 17. stoljeća. U njega su u hrvatskoj uključeni obrambeni sustav Zadra i neponovljiva šibenska tvrđava sv. Nikole.

Aktualno

Pročitajte još