Ova europska metropola osmislila je kreativan način za recikliranje opušaka: štetni će otpad pretvoriti u nešto svima korisno

Bratislava
Bratislava (Foto: Shutterstock)

Svi znamo da je pušenje iznimno štetno za zdravlje. Riječ je o navici koja svake godine odnese milijune života, skupa je, smrdljiva i društveno sve neprihvatljivija. Osim zdravstvenih i financijskih aspekata potrošnje duhana, sve se više govori i o strašnom utjecaju na okoliš. Opušci su, naime, najbrojnija vrsta otpada na svijetu. Svake se godine čak 4,5 bilijuna opušaka neodgovorno odbaci u okoliš, njihova je težina preko milijun tona, a čikovi čine oko 20 posto svog otpada prikupljenog čišćenjem oceana. U borbi protiv ove vrste otpada ovih se dana istaknuo jedan europski grad, koji je najavio pojačano recikliranje opušaka. Bratislava je najavila da će početi prikupljati dogorjele filtere u posebnim spremnicima, a oni će se potom reciklirati i iskoristiti za nešto poprilično revolucionarno.

POSEBNI SPREMNICI NAMIJENJENI SU ZA STANDARDNE FILTERE, ALI I ONE IZ UREĐAJA ZA GRIJANJE DUHANA

Bratislavsko komunalno poduzeće za gospodarenje otpadom OLO najavilo je da će opuške u posebnim spremnicima za početak skupljati prilikom javnih događanja koja se odvijaju u gradu. Pilot projekt je pokrenut prilikom netom završenog adventa. Nove kante su dizajnirane za prihvat kako standardnih filtera za cigarete, tako i onih iz modernih uređaja za grijanje duhana. Posjetitelji će se poticati da odbace svoje opuške u nove spremnike, a tome će doprinijeti i edukacija o tome kakva će biti njihova buduća svrha. Prikupljeni opušci recikliranjem će se pretvoriti, naime, u građevinski materijal za ceste, piše portal The Mayor.

U SREDIŠNJOJ SLOVAČKOJ SE VEĆ NALAZI PRVA CESTA IZGRAĐENA RECIKLIRANJEM OPUŠAKA

Filteri se, pokazalo se, mogu preraditi u posebna vlakna koja se zatim koriste kao dodatak za pripremu asfalta. Zanimljivo je i da upravo u Slovačkoj već postoji cesta od ovog materijala, po svemu sudeći prva takva na svijetu. Nalazi se u gradu Žiar nad Hromom u središnjoj Slovačkoj, a iza svega stoji lokalna tvrtka EcoButt.

Mogućnost ponovnog korištenja opušaka intenzivno se istražuje i u Australiji. Istraživački tim sa Sveučilišta RMIT u Melbourneu još od 2016. smišlja načine da se oni pretvore u građevinski materijal, što bi moglo otvoriti put za smanjenje ove vrste zagađenja u budućnosti.

ZAŠTO SU OPUŠCI JAKO ŠTETNI ZA OKOLIŠ

Opušci su, već smo rekli, najbrojnija vrsta otpada u svijetu. Procjenjuje se da tek trećina bude bačena u smeće ili pepeljaru. Kada pušač odbaci opušak, opasne kemikalije iz njega ostaju u okolišu, i s vremenom ugrožavaju kvalitetu tla, vode i mora. Razgradnja opuška može trajati do 12 mjeseci u slatkoj i do pet godina u morskoj vodi. Skupljanje opušaka u posebne spremnike, koju pripremaju u Bratislavi, mogla bi barem djelomično smanjiti taj problem.

Aktualno

Pročitajte još