
Zeleni zakoni
Svi znamo da je pušenje iznimno štetno za zdravlje. Riječ je o navici koja svake godine odnese milijune života, skupa je, smrdljiva i društveno sve neprihvatljivija. Osim zdravstvenih i financijskih aspekata potrošnje duhana, sve se više govori i o strašnom utjecaju na okoliš. Opušci su, naime, najbrojnija vrsta otpada na svijetu. Svake se godine čak 4,5 bilijuna opušaka neodgovorno odbaci u okoliš, njihova je težina preko milijun tona, a čikovi čine oko 20 posto svog otpada prikupljenog čišćenjem oceana. U borbi protiv ove vrste otpada ovih se dana istaknuo jedan europski grad, koji je najavio pojačano recikliranje opušaka. Bratislava je najavila da će početi prikupljati dogorjele filtere u posebnim spremnicima, a oni će se potom reciklirati i iskoristiti za nešto poprilično revolucionarno.
Bratislavsko komunalno poduzeće za gospodarenje otpadom OLO najavilo je da će opuške u posebnim spremnicima za početak skupljati prilikom javnih događanja koja se odvijaju u gradu. Pilot projekt je pokrenut prilikom netom završenog adventa. Nove kante su dizajnirane za prihvat kako standardnih filtera za cigarete, tako i onih iz modernih uređaja za grijanje duhana. Posjetitelji će se poticati da odbace svoje opuške u nove spremnike, a tome će doprinijeti i edukacija o tome kakva će biti njihova buduća svrha. Prikupljeni opušci recikliranjem će se pretvoriti, naime, u građevinski materijal za ceste, piše portal The Mayor.
Filteri se, pokazalo se, mogu preraditi u posebna vlakna koja se zatim koriste kao dodatak za pripremu asfalta. Zanimljivo je i da upravo u Slovačkoj već postoji cesta od ovog materijala, po svemu sudeći prva takva na svijetu. Nalazi se u gradu Žiar nad Hromom u središnjoj Slovačkoj, a iza svega stoji lokalna tvrtka EcoButt.
Mogućnost ponovnog korištenja opušaka intenzivno se istražuje i u Australiji. Istraživački tim sa Sveučilišta RMIT u Melbourneu još od 2016. smišlja načine da se oni pretvore u građevinski materijal, što bi moglo otvoriti put za smanjenje ove vrste zagađenja u budućnosti.
Opušci su, već smo rekli, najbrojnija vrsta otpada u svijetu. Procjenjuje se da tek trećina bude bačena u smeće ili pepeljaru. Kada pušač odbaci opušak, opasne kemikalije iz njega ostaju u okolišu, i s vremenom ugrožavaju kvalitetu tla, vode i mora. Razgradnja opuška može trajati do 12 mjeseci u slatkoj i do pet godina u morskoj vodi. Skupljanje opušaka u posebne spremnike, koju pripremaju u Bratislavi, mogla bi barem djelomično smanjiti taj problem.
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
Zeleni zakoni
TAJANSTVENI KUTAK
ZELENO SRCE EUROPE
BESPRIJEKORNO ČISTA
zemlja surove ljepote
DOBRA STRANA EUROPE
EKOLOŠKA KATASTROFA
Nije iznenađenje?
POSTALO JE NEIZDRŽIVO