U budućnosti ćemo sve manje putovati ljeti, dio zemalja će izgubiti značajan broj turista, a druge će postati nove hit destinacije

Foto: Unsplash
piše Putni Kofer

Broj ljudi koji putuju ljeti smanjit će se za desetak posto, a povećat će se broj turističkih putovanja u proljeće i jesen. Dijelovi Španjolske, Grčke i Italije izgubit će dio gostiju, a profitirat će zemlje poput Irske, Danske, Švedske, kao i sjeverni dijelovi Njemačke i Francuske, u kojima će se broj turista povećati. Dio je to zaključaka velike studije Joint Research Centra Europske komisije, koja je napravila projekcije utjecaja globalnog zatopljenja na turizam. Evo kakav će, po njima, biti utjecaj klimatskih promjena na putovanja.

Znate li koji grad u BiH leži na čak devet rijeka? Ovaj povijesni dragulj nerazvikana je tajna susjedne zemlje, a posjetitelje oduševljava nevjerojatnom prirodom

EUROPA JE NAJPOSJEĆENIJI KONTINENT: TU SE ODVIJA 51 POSTO SVIH PUTOVANJA NA SVIJETU

Europa je trenutno najposjećenija destinacija na svijetu, u kojoj se odvija čak 51 posto svog međunarodnog turističkog prometa. Prema projekcijama, očekuje se da će ukupni utjecaj na europsku turističku potražnju biti pozitivan, s predviđenim porastom od 1,58% za scenarij najvećeg zagrijavanja (4°C). Međutim, zbrini podaci pokazuju veliku razliku među regijama, pri čemu je najvidljivija ona između juga i sjevera kontinenta. U srednjoj i sjevernoj Europi broj turista će se povećavati, dok će za jug biti manja potražnja, posebice u ljetnim mjesecima.

HRVATSKA, SREĆOM, NIJE U NAJUGROŽENIJOJ SKUPINI S GRČKOM, ŠPANJOLSKOM I ITALIJOM

Najveći gubici, do pet ili deset posto, predviđaju se za Cipar, Grčku, Španjolsku, Italiju i Portugal. S druge strane, najveći dobici s povećanjem većim od 5 posto u turizmu bit će raspoređeni u Njemačkoj, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Irskoj, Nizozemskoj, Švedskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Hrvatska se u izvještaju ne spominje, osim kao zemlja čiji se udio u europskom turističkom prometu u zadnjih 20 godina povećao. Ali na karti je vidljivo da nismo klimatski u najugroženijoj skupini, te da će broj turista ostati isti ili biti neznatno manji. Sažetak istraživanja i kartu možete pogledati ovdje, a cijelu studiju skinuti s ovog linka.

STUDIJA JE UZELA U OBZIR NEKOLIKO SCENARIJA I ČETIRI MOGUĆE RAZINE POVEĆANJA TEMPERATURE

Studija je napravila projekcije na turističku potražnju u Europi za nekoliko scenarija, a njihove se prognoze odnose na razdoblje do 2100. godine. Projekcije analiziraju utjecaj u četiri slučaja: da ukupno povećanje temperature bude 1,5, zatim 2, te 3 i 4 stupnja. U verziji najvećeg povećanja temperature od 3 ili 4 stupnja, smanjit će broj ljetnih turista za gotovo 10 posto u južnim obalnim regijama, dok će se potražnju za sjevernim obalama povećati za 5 posto. Ljetne destinacije dio bi gubitaka nadoknadile većom posjećenošću u proljetnim i jesenskim mjesecima. Studija predviđa da će na cijelom kontinentu pasti interes turista za putovanja u srpnju, a rasti za ona u travnju.

Za ovu meku i mirisnu pogaču treba vam tek nekoliko namirnica koje sigurno već imate kod kuće: focaccia je nekad bila skromno jelo, a danas je simbol Italije

TURIZAM JE VAŽNA GRANA U EU, IZRAVNO I NEIZRAVNO GENERIRA VIŠE OD 10 POSTO BDP-A

Ova je studija prva koja na razini kontinenta istražuje povijesni i potencijalni budući utjecaj klime na europsku turističku potražnju, te otkriva snažan odnos između to dvoje. Europa se uvelike oslanja na turizam kao glavni gospodarski pokretač, koji izravno stvara 5 % BDP-a EU-a. Dodajući doprinos pratećih sektora, turizam izravno i neizravno doprinosi više od 10 posto BDP-a EU. Na temelju podataka iz 269 europskih regija u razdoblju od 20 godina, studija prikazuje učinak trenutnih klimatskih uvjeta na turizam i simulira buduće utjecaje do 2100. godine. Pritom se oslanja na 10 klimatskih modela i uzima u obzir četiri razine zagrijavanja.

PODIJELI ČLANAK