IMAMO VODIČ!
Hrana i piće
Mate je u malom dalmatinskom selu otvorio konobu s hranom zbog koje se putuje stotinama kilometara: “Čak 90 posto namirnica na meniju uzgajamo sami”
Jedan zavoj, pa još jedan. Malo ravne ceste, još pokoji zavoj, a onda skretanje na mali puteljak, jedan od onih za koje se zapitaš vode li uopće ikamo. Put je, od centra Šibenika, trajao oko pola sata. No, čim smo stigli u zaselak Mirlović Zagora, negdje između Unešića i Konjevrata, zaboravili smo svaki kilometar i svaku lošu pjesmu koja nas je pratila na radiju. U ovom, tako tipičnom, mirnom i slikovitom dalmatinskom selu u zaleđu Šibenika, nalazi se konoba Campanelo. Vodi ju mladi chef Mate Sučić, zbog čijih se jela ovamo posljednjih godina putuje iz svih krajeva Hrvatske. Nakon ovog, prvog, ali ne i posljednjeg posjeta, shvatili smo zašto. Pola sata? Vozili bismo i puno više za jedinstveni doživljaj Matine energije koju strastveno prenosi u svako svoje jelo i imanje otvoreno na djedovini.
CHEF MATE GODINAMA JE NEUMORNO STJECAO ZNANJE I ISKUSTVO
Mate Sučić čovjek je nevjerojatne energije i samopouzdanja. Marljivo je učio, stjecao iskustvo, usavršavao se, od prvog dana svjestan da mu ništa neće „pasti s neba“. Imao je cilj, skupljao znanje i hrabrost. A cilj je cijelo vrijeme bila ova konoba, smještena u njegovom selu, na djedovini, okružena plodnim poljima koje obrađuje njegova obitelj. Otvorio je 2021. godine, u srcu korone.
Govorili su mu da je malo „lud u glavu“, ali držala ga je vjera da radi nešto dobro i da će gosti to prepoznati. I nije pogriješio. Usred Zagore otvorio je restoran koji poslužuje i peku i ražanj, što bi možda i bilo očekivano u ovom okruženju, ima fantastična a la carte jela, ali na Matinom su meniju apsolutni hit degustacijski meniji od četiri ili osam slijedova.
DEGUSTACIJSKI MENI MODERNA JE INTERPRETACIJA POZNATIH, LOKALNIH NAMIRNICA
Prije razgovora s inspirativnim Matom, imali smo priliku probati degustacijski meni koji nas je potpuno oduševio. Ima četiri slijeda, no s pozdravom iz kuhinje i „preddesertom“, kušali smo zapravo šest jela. Od arancina s bušom, preko domaćih raviola punjenih sporo pečenom janjetinom, sve do sočne patke, svaki je okus nadmašivao prethodni. Svaka se namirnica savršeno slagala s prilozima i kremama u kojima glavnu ulogu ima povrće uzgojeno tek nekoliko metara od konobe.
Iako je meni u slijedovima, količine na tanjuru su poprilične. Servis je bio fantastičan, uz detaljno objašnjeno svako jelo i preporuku vina koja ga najbolje prate. Da, ovo definitivno nije samo obrok, tek puko punjenje želuca. Ovo je iskustvo, doživljaj zbog kojeg se isplati putovati ili skrenuti s puta.
“ODUVIJEK SAM ZNAO DA ŽELIM OTVORITI RESTORAN BAŠ OVDJE”
Mate Sučić danas ima 29 godina. Mlad je, ali je puno toga prošao i naučio. Započeo je karijeru u Šibeniku, radio je u raznim restoranima, prolazio brojne edukacije. Vrlo je mlad postao voditelj kuhinje i dobio je priliku istraživati okuse, koristiti prilike, izgraditi si ime u svijetu ugostiteljstva. „Oduvijek sam znao da želim restoran na djedovini. Sam sam sebi, istina, možda stvorio neki presing, ali bez napornog rada nema uspjeha,“ započinje svoju priču Mate.
Prvo je otvorio unutarnji dio restorana, potom uredio terasu, a ove je godine u planu dječje igralište. Uskoro stiže i nekoliko magaraca i konja koji će šetati i pasti uz terasu na oduševljenje gostiju. Konoba Campanelo raste i razvija se postepeno, ali ne u smislu rasta broja stolova, već obogaćujući ponudu i iskustvo koje pruža gostu.
“IDEJE ZA JELA DOLAZE IZ DUBINE MENE SAMOG”
„Jela su kreirana tako da se mogu samo ovdje pojesti, nigdje drugdje. Ideje za njih dolaze iz dubine mene samoga, koristim namirnice kojima sam okružen cijeli život,“ priča nam Mate dok sjedimo na terasi nakon što je stao još jedan proljetni pljusak. Čak 90 posto svega što Mate stavlja na tanjur dolazi iz obiteljskog OPG-a. Osim raznog povrća, imaju i svoj pršut (Mate odgovorno tvrdi: „najbolji na svitu“), a bave se i peradarstvom.
Ono što ne uzgoje sami, nabavlja se u krugu od maksimalno 10 kilometara od konobe. Jedna prava, autentična i lokalna gastronomska priča. Baš kakvu je oduvijek sanjao. Restoran na djedovini ovog će ljeta degustacijski meni posvetiti baš njemu, Matinom didi koji je preminuo prošle godine. Tema je “Zemlja dide mog”, a svako će jelo slaviti vrt, livadu, pašnjak i tradiciju ovog kraja.
MENI SE MIJENJA SEZONSKI, GOSTI VOLE EKSPERIMENTIRATI
„Bio sam siguran da ću uspjeti, osluškujem tržište, imao sam dobru podlogu. Ali da ćemo u tri godine doći do 10 zaposlenih i raditi cijelu godinu, to je možda ipak nadmašilo moja očekivanja,“ priznaje chef. Dodaje kako žive od domaćih gostiju. Stranaca ljeti ima, i odlični su gosti, ali domaći gost je onaj zbog kojeg se isplati truditi, držati nivo, uvijek smišljati nešto novo. Meni s četiri jela mijenja malo češće, ovisno o povrću kojem dolazi ili prolazi sezona, a meni s osam slijedova se mijenja sezonski, dva puta godišnje. Gosti rado eksperimentiraju, jednom dođu na degustacijski meni, drugi put im se jede peka, treći put će uzeti nešto a la carte. I ono što je najvažnije, nikad neće otići nezadovoljni.
OBITELJ JE NAJVAŽNIJA, ZATO OD OVE GODINE PREKO TJEDNA RADI TEK OD 17 SATI
Od ove godine konoba Campanelo preko tjedna radi od 17 sati, a vikendom radi cijeli dan. Mate ovako objašnjava tu promjenu: „Uveo sam to zbog sebe, zbog svoje obitelji. Imam suprugu i dvije kćeri i obitelj mi je najvažnija, kao i to da ova priča još dugo traje. Uostalom, i radnici se moraju odmoriti. Zato sam odlučio raditi samo večere preko tjedna, a vikendom smo tu za goste, odakle god nam dolazili.“ Svakako, napominje, stol treba ranije rezervirati, pogotovo vikendom i ljeti.
LJUBAV PREMA LOKALNOJ NAMIRNICI
Chef Mate savršeno razumije namirnicu, trudi se iskoristiti ju do maksimuma, poštuje njezine specifičnosti. Posebno voli one uz koji je ovaj kraj tradicionalno vezan, bio to naizgled obični krumpir ili meso buše, domaćeg planinskog goveda. Upravo će buši biti posvećeno događanje Taste like Kistanje: Buša na pjatu koje se 7. i 8. lipnja održava u Kistanju. Cilj događanja je prezentirati meso buše iz domaćeg uzgoja i predstaviti ga kao dio lokalne turističke ponude, ali i ponude krajnjim kupcima.
MATE SUČIĆ PREZENTIRA NA MANIFESTACIJI TASTE LIKE KISTANJE
Prvog dana manifestacije, u petak, 7. lipnja organizira se Master class pripreme jela od različitih pozicija mesa buše. Radionicu, uz talentiranog Matu Sučića, vodi i poznati chef David Skoko, a masterclass je namijenjen svim chefovima i voditeljima restorana. Tijekom radionice bit će prezentirana priprema ovog prirodno uzgojenog mesa, te kuhanje nekoliko jela od ove nedovoljno prepoznate i našim restoranima i turistima nedovoljno prezentirane namirnice. Master class se organizira u reprezentativnom prostoru kuhinje Ruralnog poduzetničkog inkubatora Krka Kistanje, u trajanju od 10 do 15 sati, nakon čega slijedi degustacijska prezentacija te sparivanje s lokalnim vinima. Cijena kotizacije iznosi 100 eura. Svi zainteresirani se trebaju prijaviti do utorka, 4. lipnja, tako da na mail inkubator.krka.kistanje@gmail.com dostave sljedeće podatke: ime i prezime, broj mobitela, zanimanje te ime i mjesto restorana u kojem rade.
U 16 sati održava se panel na temu „Održivost uzgoja buše i valorizacija mesa buše “. Sudionici su profesor Ante Ivanković, chef David Skoko, župan dr.sc. Marko Jelić, predstavnici udruge uzgajivača buše, voditelji i chefovi restorana, sommelieri, predstavnici obrtničke komore i udruženja ugostitelja.
Drugi dan manifestacije održat će se 8. lipnja u Eko centru Kistanje s početkom od 12 sati uz prezentaciju četiri jela od mesa buše. Posjetitelje očekuje i prezentacija lokalnih vina. Imat će priliku kupiti kupone za jelo i vino po cijeni od 3 eura za vino te 5 eura za porciju jela. Sve to popratit će zabavni program uz duo ‘Old Road’. Više možete saznati na web stranici Turističke zajednice Šibensko-kninske županije te njihovom Facebook i Instagram profilu.