U posljednjih nekoliko godina postali smo sve otvoreniji prema isprobavanju raznolikih specijaliteta svjetske kuhinje, a azijska je trenutno jedna od najpopularnijih. Osim što je izuzetno podložna improvizacijama te se oslanja na jednostavnost pripreme, prepuna je povrća, mesa i aroma koje ćete vrlo brzo utisnuti u svoju mirisnu i okusnu memoriju. Upravo su začini ono što ju čini prepoznatljivom jer se oslanjaju na pet glavnih okusa – slatko, slano, gorko, ljuto i kiselo, a s obzirom na to da obuhvaća čitav spektar zemalja i kultura, pruža pravo bogatstvo izbora za sva nepca. U nastavku vam donosimo top 5 najpoznatijih jela azijske kuhinje koja jednostavno morate probati!
SUSHI: PUNO VIŠE OD SIROVE RIBE
Sushi je puno više od sirove ribe zamotane u rižu i alge. Štoviše, njegova se priprema smatra znanošću u Japanu. Iako je u svojim počecima bila hrana za sirotinju, danas ćete u europskim gradovima uglavnom morati izdvojiti izdašnu svotu novaca za obrok. U mnogim restoranima je poseban doživljaj gledati kuhare kako ispred gostiju pripremaju hranu, što je čest slučaj u objektima specijaliziranim za japansku kuhinju.
Za pripremu se kao osnova koristi posebna vrsta riže, morske alge, riba i plodovi mora te soja sos kao savršen dodatak. Oni hrabriji će posegnuti za wasabijem, zelenim umakom koji će odčepiti i najzačepljenije noseve. Ako niste spretni u baratanju štapićima, nikako nemojte koristiti vilicu jer bi vas susjedi za stolom pored mogli osuđivački pogledavati pa se radije odlučite za prste. U svakom slučaju, čak i ako niste ljubitelji sirove ribe, postoje i opcije s kuhanom tunom, dimljenim lososom pa čak i grilanom teriyaki piletinom. Za što god se odlučili, vjerujte, nećete pogriješiti.
PRŽENA RIŽA: KRALJICA OSTATAKA
Riža je zaštitni znak svih podvrsta azijske kuhinje, a najčešće se poslužuje kao prilog uz razna variva, umake ili pak kao samostalni obrok pripremljen u wok tavi. Ako ste se ikada pitali koja su jela idealna za situacije u kojima ne znamo što bismo s ostacima od ručka, pržena riža stiže u spas. Sve što je potrebno jest na ulju popržiti dostupno povrće uz dodatak mesa, jaje, češnjak i željene začine poput kumina, kurkume, čilija i curryja. Kada se svemu doda i prepoznatljiva aroma tamnog soja sosa, kao rezultat nastaje jelo koje usprkos jednostavnoj pripremi daje čitavu rapsodiju okusa.
Ipak, pržena riža može biti i prava delikatesa, posebice kada joj se dodaju škampi, losos ili neko egzotično povrće i voće. Mnogi će joj posvetiti puno pažnje kombinirajući slatko kisele okuse te ljute dodatke, ali čak i onda kada se ograničimo na tek nekoliko začina dobit ćemo itekako ukusan obrok.
PILEĆI CURRY: NA POLA PUTA IZMEĐU VARIVA I UMAKA
Pileći curry je jedno od najpoznatijih jela azijske kuhinje koje će se naći na većini jelovnika u Indiji, na Filipinima te u Indoneziji i Maleziji. Jelo koje kao da se našlo na granici između variva i mesnog umaka uvijek sadrži mnoštvo začina, mesa ili pak kockica paneer sira u vegetarijanskim varijantama. Najčešće se konzumira uz basmati rižu kuhanu na pari ili pak slasne naan kruščiće. Ova neodoljiva i aromatična eksplozija okusa ime je dobila po istoimenom začinu žute boje, a ovisno o tome u kojem predjelu Azije se nalazite – varirat će i sastojci vašeg curryja.
Tako će kuhari na Tajlandu i u Inidji pripremati tradicionalni masaman od crvene curry paste i intenzivnih začina, dok Maležani više uživaju u puno rjeđim i blažim varijantama poput tzv. kari ayam. U kušanju ovih azijskih specijaliteta našim mediteranskim nepcima često iskače aroma kokosovog mlijeka uz specifični đumbir i šafran. Iako naizgled nevjerojatna kombinacija, mnogi će primijetiti da je upravo kremasti dodatak kokosa ono što curryju daje taj prepoznatljiv okus kojem ćemo se rado vraćati.
PROLJETNE ROLICE: RADOST UMOTANA U TIJESTO
Iako se najčešće vežu uz kinesku gastronomiju, proljetne rolice će mnogi označiti kao najbolje predjelo vijetnamske kuhinje. Tko god da je u pravu, možemo biti sigurni da ćemo u njima toliko uživati da će često pokoji gumb na hlačama namjerno ili slučajno iskočiti. Naime, ovaj slasni zalogaj tijesta punjenog povrćem, a u nekim varijantama i mljevenim mesom, služi kao savršen dodatak raznim azijskim jelima pripremljenim u woku.
Proljetne rolice su popularne i dio svakog jelovnika u mnogim državama najmnogoljudnijeg kontinenta poput Filipina, Tajvana, Indonezije, Kine i Vijetnama. U nekima će se naći meso, u nekima čak i škampi, a neke od njih čak i neće biti pržene, primjerice na Tajvanu. Ono na što uvijek možete računati jest na savršeno kombinirane okuse pirjanog povrća umotanog u pravi smotuljak sreće od tijesta, kojeg bi bila šteta ne umočiti u slatko-kiseli umak.
SATAY: OD MESA, PLODOVA MORA PA SVE DO KUKACA I ŠKORPIONA
Vjerujemo da je satay mnogima nepoznat, ali u svijetu ga se često spominje kao Kralja azijske kuhinje. Naravno da njegovo ime varira od države do države, pa će ga neki nazvati sate, sati ili satey, ali ono što je sigurno jest da ovi ražnjići od mariniranog mesa osvajaju i srca i nepca svih koji ga imaju čast probati. Od Singapura do Filipina, Vijetnama pa sve do Papue, svi vole ove mesne zalogaje koji često služe kao predjelo ili pak kao samostalna delicija.
U muslimanskim zemljama oni će se pripremati od teletine, a na posebno je dobrom glasu tajlandski pileći satay. Ako ćete ikada šetati ulicama Bangkoka nemojte se iznenaditi ako na štapićima vidite i pržene škorpione i raznolike kukce. Uz ražnjiće se poslužuju aromatični umaci od kojih je najpopularniji onaj od kikirikija, a nerijetko i riža te raznovrsno prženo povrće. Osim mesa, u pripremi satay ražnjića koriste se i morski plodovi koji se, kao i meso, mariniraju, prže, pohaju ili grilaju, nema striktnih pravila osim da se u njima maksimalno uživa.