'Tekući pilav'
Hrana i piće
Jedna je od najpopularnijih slastica na svijetu nastala je u samostanu prije 300 godina! Simbol je Portugala, a danas izvorni recept poznaje samo sedam ljudi
Glavni grad Lisabon je čaroban sa svojim strmim uličicama, pločicama na fasadama, slavnim žutim tramvajem i živahnom četvrti Alfama, Porto je vibrantan, prepun umjetnosti i dobre atmosfere, obala Algarve krije neke od najljepših plaža u Europi… Da, Portugal je zaista jedinstvena zemlja, bogate povijesti i slavne pomorske baštine, u kojoj se pije porto, sluša fado i jede bakalar, ali i jedna slastica koja osvaja svakog tko je kuša – toliko da se o njoj priča još dugo nakon posljednjeg zalogaja. Naravno, svi oni koji su bili znaju o čemu pišemo. Pastel de Nata jednostavno uživa kultni status u ovoj prekrasnoj zemlji!
PASTEL DE NATA JE JEDNA OD NAJPOZNATIJIH SLASTICA NA SVIJETU
Slastica Pastel de Nata, koju je poznati gastro portal Taste Atlas proglasio najboljim desertom i pecivom na svijetu, ima fascinantnu povijest koja seže u davno 18. stoljeće. Naime, ovo ukusno pecivo koje se pravi od lisnatog tijesta punjenog kremom od mlijeka, jaja, šećera, limuna i cimeta izvorno su osmislile redovnice Jeronimitskog samostana u lisabonskoj četvrti Belém.
U to doba redovnici su često koristili bjelanjke za štirkanje svojih odora, što je za sobom ostavljalo velike količine neiskorištenih žumanjaka. Kako bi spriječili rasipanje i pritom zaradili sredstva za održavanje samostana, odlučili su iskoristiti žumanjke za pripremu slatkih deserata, među kojima se posebno istaknuo Pastel de nata.
Nakon liberalnih reformi u 19. stoljeću, koje su rezultirale zatvaranjem brojnih sakralnih objekata, redovnici iz samostana suočili su se s teškom situacijom. Kako bi osigurali vlastiti opstanak, počeli su prodavati svoje kolačiće u lokalnoj rafineriji šećera. Krajem 1834. prodali su svoj recept toj istoj rafineriji, koja je tri godine kasnije, 1837., otvorila Fábrica de Pastéis de Belém. Danas se originalni recept za Pastéis de Belém čuva kao strogo čuvana tajna.
FÁBRICA PASTÉIS DE BELÉM I DANAS RADI, A POSJETITELJI MOGU KUŠATI OVAJ SLAVNI DESERT PO TAJNOM RECEPTU IZ 1837. GODINE
Posjet ovom legendarnom mjestu nije samo prilika za uživanje u izvrsnom slatkom pecivu, već i za otkrivanje bogate portugalske kulinarske tradicije. Autentični Pastel de nata, kojeg ćete ovdje dobiti pod imenom Pastel de Belém, sa svojom savršenom kombinacijom hrskave kore i kremaste kreme, oduševljava mnoge posjetitelje. Povijesni interijer slastičarnice, ukrašen tradicionalnim plavim i bijelim pločicama, dodatno pojačava jedinstvenost ovog iskustva. Iako su gužve česte, preporučuje se dolazak rano ujutro kako bi se izbjegli dugi redovi.
20.000 KOMADA PROIZVODE SVAKI DAN
U četvrti Belem, ova portugalska slastica i dalje se proizvodi ručno, a poznata slastičarna svakodnevno izradi impresivnih 20.000 komada. Vlasnici su za portal Culinary Back Streets izjavili kako ne postoji stroj koji može zamijeniti njihovu vještinu te da izvorni recept danas poznaje samo sedam osoba. Pastel de Belém, izvorni naziv za ovu slasticu, može se kušati isključivo u njihovoj slastičarni, dok se diljem Lisabona i cijelog Portugala, po nešto izmijenjenom receptu, proizvodi pod nazivom Pastel de nata.
Iako je originalna receptura strogo čuvana tajna, hrvatski food bloger Vedran Bošković, poznatiji na društvenim mrežama kao Seasoned with Love, otkrio nam je recept koji je dobio iz prve ruke od rođene Portugalke tijekom svog putovanja u Lisabon. Kako nam je objasnio, on autentično prikazuje način na koji domaće stanovništvo priprema ovu slasticu u svojim domovima. Uživajte u okusima Portugala uz ovaj jedinstveni recept, a mi vam u nastavku donosimo popis sastojaka i detaljan postupak pripreme.
SASTOJCI
Sastojci za tijesto:
- 290 g glatkog brašna
- 210 ml vode
- 240 g maslaca
- Prstohvat soli
- Dodatno brašno za posipanje
Za punjenje:
- 300 ml mlijeka
- 6 žumanjaka
- 40 g glatkog brašna
- 165 ml vode
- 240 g šećera
- Štapić cimeta
- 1 žličica arome vanilije
Dodatno:
Šećer u prahu cimet
POSTUPAK PRIPREME TIJESTA
- Počinjemo s izradom lisnatog tijesta. Ako koristite mikser onda u zdjelu dodajte brašno, sol i vodu i krenite s izradom, a ako pak koristite ruke onda “zasučite” rukave i bacite se na posao. Mijesite dok se sve dobro ne sjedini tj. dok se tijesto ne počne odvajati od posude. Tijesto će biti dosta ljepljivo, ali to tako treba biti pa nemojte dodavati dodatnog brašna.
- Obilno pobrašnite radnu površinu i stavite tijesto na nju. Lagano ga oblikujte rukama u pravokutnik, pobrašnite po vrhu i prekrijte prozirnom folijom da odmori 30-ak minuta.
- Dodajte brašna po površini oko tijesta i razvaljajte tijesto u pravokutni oblik dimenzija, otprilike, 20×30 cm, ili koliko već možete a da bude tanko. Na jednu polovicu rasporedite trećinu omekšalog maslaca i razmažite ga. Preklopite trećinu tijesta (suhi dio) prema sredini, preklopite drugu trećinu preko prve. Okrenite tijesto za 180 stupnjeva, tj. tako da možete ponoviti valjanje tijesta u novi pravokutnik sličnih dimenzija. Ponovite postupak, razvaljajte tijesto, stavite trećinu maslaca, preklopite po trećinama.
- Sada smo došli do zadnjeg razvlačenja tijesta, ovaj put razvaljajte tijesto na nešto manji kvadratni oblik, nekih 20×20 cm. Rasporedite zadnju trećinu maslaca preko cijelog tijesta i zarolajte što uže možete kako bi dobili “zmijoliki” oblik.
- Tijesto zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak, barem na 4-5 sati kako bi se maslac stegnuo.
- Kada vam tijesto bude spremno, podijelite ga na 24 jednaka komada (to je uvijek najlakše tako da režete na pola, pa polovice opet na pola, pa opet 4 “polovice” koje imate na pola i onda još svaku četvrtinu na tri jednaka dijela).
- Narezane komadiće tijesta rasporedite u maslacom premazani kalup za muffine. Svaki komad utisnite u sredinu pomoću palca te zatim s palčevima obje ruke ga razvlačite, prvo prema krajevima kalupa, a zatim prema gore po stranicama.
POSTUPAK PRIPREME KREME
- Kremu pravimo na sljedeći način: u jednoj posudi pomiješamo 40 g brašna i 50 ml mlijeka dok ostatak mlijeka zagrijemo u drugoj posudi. Vodu, šećer i štapić cimeta zagrijemo u trećoj posudi kako bi dobili tekući sirup.
- Kada nam se mlijeko zagrijalo dodamo ga u smjesu brašna i mlijeka, dodamo i malo arome vanilije i dobro promiješamo pjenjačom da se sve poveže.
- Iz sirupa uklonimo štapić cimeta te ga također dodamo uz stalno miješanje u posudu sa smjesom od mlijeka i brašna. Miješamo sve barem 10-ak minuta kako bi nam se smjesa prohladila i bila spremna za dodavanje žumanjaka.
- Dodamo žumanjke i sve dobro “izmutimo”, procijedimo kako bi uklonili eventualne grudice te sipamo u “košarice od tijesta”. Nemojte pretjerati s punjenjem, barem 1 cm ispod vrha stanite sa smjesom od jaja.
- Pecite na najvećoj temperaturi koju vam pećnice može postići nekih 8-10 minuta tj. dok se ne pojave one karakteristične “crne pjege”.
- Neka se kolačići malo prohlade te ih poslužite posute s malo cimeta i šećera u prahu, ili bez posipa, kako vam je draže.