
U iščekivanju bijelog dima
Tisuće i tisuće ovaca preplavile su ulice Madrida ovog vikenda, zavirivale su u izloge, lijeno se kotrljale glavnim avenijama… Ovaj neobičan prizor nije uzbunio ni zabrinuo stanovnike, koji su mirno promatrali povorku i povremeno joj mahali. Festival transhumancije u Madridu, na španjolskom Fiesta de la Trashumancia, tradicionalni je događaj koji se svakog listopada održava u glavnom gradu Španjolske. Njegova je svrha očuvanje i promicanje drevnih ruralnih tradicija, a transhumancija je za stočare bila jedna od najvažnijih.
Ove je godine održano trideseto izdanje festivala, koji je pokrenut kako bi stanovnike urbanih područja podsjetio na važnost koju je poljoprivreda stoljećima imala u opskrbi hranom, ali i biološkoj raznolikosti i očuvanju okoliša. Iako je sam festival pokrenut 1994., tradicija selidbe stoke puno je duža. Odnosi se na mobilni tip uzgoja stoke, koji uključuje selidbu ovaca na jug zimi, a na sjever na proljeće.
Tradicija je to koja korijene ima još u srednjem vijeku. Prvi je festival održan djelomično kao znak “prosvjeda” jer se u to vrijeme donosio Zakon o putevima za stoku, a održao se kao jedinstveno događanje koje su prihvatili i stočari i stanovnici grada.
Ove je godine festival obilježio još jednu okruglu obljetnicu. Prije točno 750 godina donesena je povelja kraljevskog vijeća kojom je tada moćnoj udruzi srednjovjekovnih stočara pod nazivom Concejo Real de la Mesta (u prijevodu “Kraljevsko vijeće Mesta”) dana posebna zaštita i povlastice. Još od tada, svake bi jeseni velika stada ovaca prolazila kroz posebno određene rute. Dio nekih prolazio je kroz sam Madrid i druge gradove, tada puno manje nego danas. Te stare ceste još postoje kao baština u ruralnim područjima, označene posebnim kamenim pločama.
Selidba ovaca na jug oduvijek je bila i podsjetnik da je gotovo toplo doba godine i njihov prolazak kroz grad ukazivao je ljudima da stiže zima i da se pripreme za hladnije dane. Danas se većina ovaca prevozi željeznicom, ali Španjolci žele sačuvati barem dio stare tradicije i omogućiti novim generacijama da iskuse nekadašnji život stočara.
Selidba je nekad uključivala i plaćanje naknade za prolazak stoke kroz grad, što se i danas simbolički ponavlja. Glavni pastir, naime, gradonačelniku preda simboličnu svotu prilikom prolaska ulicama Madrida. Ove je godine ipak napravljen pomak od tradicije. Oduvijek su, naime, pastiri bili muškarci, a ove je godine po prvi put stoku vodila glavna pastirica, Marity González García
Transhumanca ili transhumantno stočarstvo, odnosno sezonsko kretanje ljudi i stoke između stalnih ljetnih i zimskih pašnjaka, tipično je za Sredozemlje. U Hrvatskoj se ovaj oblik stočarstva prakticirao u Lici, Primorju i unutrašnjosti Dalmacije. Lički pastiri su od lipnja do srpnja boravili na velebitskim pašnjacima, a zbog oštre klime zimi bi se spuštali u Primorje. Primorski stočari su u proljeće odlazili u podgorje Velebita gdje su obrađivali zemlju, a ljeti bi stoku vodili na ispašu u gorje.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
U iščekivanju bijelog dima
SVI U TUROPOLJE!
NEŠTO DRUGAČIJI OBIČAJI
NAJZABAVNIJI DIO USKRSA
Svjetlucave pisanice
Recepti naših baka
Bez kemikalija!
OBILJEŽAVA SE U TIŠINI
Tihi uvod u Uskrs