Hrvatski otok nakon 50 godina ponovo ima školu! Valu učiteljica stiže svaki dan brodom, a za dvije godine podučavat će i njegovog brata

Foto: privatna arhiva

Brod Jadrolinije polako pristaje uz obalu Kaprija, a s njega, po prvi put nakon 50 godina, izlazi učiteljica. Zove se Lucija, putuje iz Šibenika, a na otoku ju čeka nasmijani prvašić Val. U uređenom prostoru zgrade, u kojoj su u prizemlju kafić i trgovina, a na prvom katu prostor pošte i mjesnog odbora, Lucija i Val svladavat će slova, brojke, crtati, pjevati i otkrivati tajne svijeta. Ova prekrasna vijest obradovala je stanovnike svih otoka u šibenskom arhipelagu, a vijest da Kaprije nakon 50 godina ponovo ima školu brzo se proširila cijelom županijom.

OBITELJ JE MISLILA DA ĆE VAL MORATI U ŠIBENIK, A ONDA JE IPAK DOBIO ŠKOLU NA OTOKU

Val Mudronja razigran je i znatiželjan sedmogodišnjak, obožava more, s tatom ide u ribe, brine za dvoje male braće i veseli se seki koja stiže u prosincu. Odnedavno, Val je i učenik prvog razreda osnovne škole. Njegova mama Livia Mudronja ispričala nam je kako još uvijek ne mogu vjerovati da Val ne mora u školu putovati u Šibenik.

“Krajem lipnja još smo mislili da će morati putovati, već sam predala papire za školu u Šibeniku. No onda se sve pokrenulo, tu nam je puno pomogao don Božo s Prvića, koji je pitao ne bismo li radije da se Val školuje na otoku. Svi su se pokrenuli i stvarno je riješeno. U rekordnom su roku uredili učionicu i prije par tjedana je počela nastava,” govori nam presretna i ponosna Livia.

POČETAK NASTAVE OVISI O VOZNOM REDU BRODA KOJIM STIŽE UČITELJICA

Valova učiteljica se zove Lucija Laća, a posebni učitelji dolaze par puta tjedno za nastavu vjeronauka, engleskog i informatike. Val je sa svima oduševljen, a s Lucijom se odmah povezao. Nastava počinje ovisno o voznom redu trajekta. Ovih je dana to bilo u 10, a sad kad krene zimski red vožnje počinjat će u 13 sati. Školovanje na otoku ima brojne prednosti, tjelesni imaju na otvorenom, ljeti će i plivati, učenik je samo jedan pa se gradivo brže obrađuje…

Mana je, naravno, što đak nema društvo, no obitelj Mudronja to nadoknađuje izletima u grad vikendom. Uskoro ga planiraju upisati i na neki sport u Šibeniku. Osim toga, društva mu sigurno ne nedostaje u domu.

VESELA PETEROČLANA OBITELJ MUDRONJA USKORO ĆE BITI JOŠ VEĆA

U peteročlanoj obitelji Mudronja trenutno je troje djece, a uskoro stiže i četvrto. Tu su mama Livia (32) i tata Borko (35), Valu je 7 godina, Marinu 5, a Viti 2 i pol. U prosincu im stiže i Lucija. Potrebe za nastavom na otoku, čini se, samo će zahvaljujući ovoj obitelji biti još neko vrijeme, a u mjestu je, otkriva nam Livia, još jedna beba. Marino već sad gleda što brat radi i uči ne može dočekati da i sam sjedne u klupe učionice na Kapriju. Život na otoku za ovu je obitelj ostvarenje snova i ne mogu zamisliti da žive igdje drugdje.

BORKA I LIVIU ODUVIJEK SU VUKLI MORE, OTOK I MIR KOJI PRUŽAJU

No, kako su se uopće našli na Kapriju? Livia je rođena u Sloveniji, a tata joj je Šibenčanin pa je odmalena dolazila ljeti u taj grad. I Borkovi su iz Šibenika, a kuću na Kapriju je kupila njegova baka. On je igrao tenis, putovao, živio kratko i u Zagrebu, ali uvijek ga je vuklo more, otok, mir koji pružaju. U drugom srednje Livia iz Ljubljane doseljava u Šibenik, a već uoči fakulteta ona i Borko sele na Kaprije. Od prvog dana do danas, ova obitelj živi od ribarstva. U tim prvim danima nakon preseljenja ljeti su plovili Jadranom i prodavali ribu restoranima. A pred kraj fakulteta došlo je vrijeme za proširenje obitelji i ubrzo stiže Val.

ŽIVOT NA OTOKU ILI SELU ZA NJIH JE MIR, SIGURNOST, DOMAĆA OKOLINA

“Život na otoku ili na selu je nešto potpuno drugačije. To je mir, sigurnost, domaća okolina… To nama zlata vrijedi i stvarno bi sugerirala svima koji razmišljaju o takvom životu da se odvaže i presele. Kažu da treba cijelo selo da odgoji dijete, a u ovakvim je sredinama to stvarno istina. Svi stanovnici otoka su jedna zajednica, svi smo jedno i pomažemo jedni drugima.

Zimi imamo samo jedan kafić koji radi, pa se tamo okupljamo. Naravno da ima i pojedinačnih trzavica među nekima, no to ne umanjuje snagu nas kao zajednice,” priča nam Livia. Dok je odrastala u Ljubljani, kaže, nije mogla ni zamisliti da će jednom zaista živjeti svoj san. Naravno da život na otoku ima i nedostataka, ali dobrih je strana, kaže Livia, puno više.

VAL OBOŽAVA MORE, LOVI RIBU, DIŽE MREŽE, ŽELI BITI VATROGASAC...

Po svemu sudeći, i novopečeni učenik Val mogao bi roditeljskim stopama. Obožava more, diže mreže prije i poslije škole, lovi ribu, a po uzoru na tatu želi jednog dana biti član vatrogasnog društva. Život će ga sigurno odvesti na obalu, u veće gradove, druge države, ali srce ga možda, baš kao i njegove roditelje, na kraju vrati u mir i sigurnost Kaprija.

Pročitajte još