Mjesta

Čarobne uvale, otočje iz bajke, vidici za pamćenje… U šibenskom arhipelagu čovjek i more uistinu postaju jedno

Čovjek i more. Taj odnos, naizgled jednostavan, a ipak toliko dubok, slojevit i inspirativan da su o njemu napisane stotine pjesama i priča, naslikane neke od najljepših slika, skladane najdojmljivije melodije… More je čovjeka oduvijek privlačilo, nadahnjivalo svojom veličinom i neukrotivošću, kroz stoljeća je tražio načine da mu bude bliže, da bude dio njegove beskrajnosti. Upravo zbog tog smirujućeg osjećaja koje stvara morsko plavetnilo, nautika je jedan od najpopularnijih turističkih proizvoda na svijetu, a plovidba i jedrenje omiljeni način provođenja godišnjih odmora milijunima ljudi. Na brodu čovjek doista postaje dio mora, ono je u svakom trenutku udaljeno samo korak, dva od njega, spremno da ga primi i pruži mu osvježenje.

KORNATI SU MAGIČAN DJELIĆ PRIRODE KOJI UPOZNAJEŠ GODINAMA I UVIJEK ŽELIŠ JOŠ

Hrvatska obala uistinu obiluje prekrasnim mjestima, uvalama i otočićima na koje se čovjek uvijek poželi skriti i pobjeći od buke i civilizacije. A šibenski arhipelag, bez sumnje, jedan je od najljepših. Na naizgled malom prostoru smjestile su se brojne mirne uvale s kristalno čistim morem, uski kanali, naseljeni i nenaseljeni otočići spremni pružiti zaklon mornarima, zelenilo drveća na grebenima i pogled s mora na prekrasne panorame povijesnih gradova na kopnu. A upravo se u Šibensko – kninskoj županiji smjestilo i jedno od najljepših otočja ne samo Hrvatske, već, usudili bismo se reći, i svijeta.

To su Kornati, kameno biserje Mediterana, otočje čiji je dio zbog svoje posebnosti, izuzetne ljepote i bogatog ekosustava proglašen nacionalnim parkom. Nacionalni park Kornati zauzima površinu od 220 četvornih kilometara i uključuje čak 89 otoka, otočića i grebena, pa mu se brojni nautičari vraćaju iz godine u godinu, uvijek željni upoznati ih još malo bolje, vidjeti još pokoju uvalu, diviti se još jednom suhozidu, baciti se još jednom u plavetnilo mora koje ga okružuje…

U BETINI SE STOLJEĆIMA PONOSE TRADICIONALNOM DRVENOM BRODOGRADNJOM

Ali šibenski arhipelag nisu samo Kornati. Tu je i Žirje, zatim Zatonska uvala, uvale i otočići oko Pirovca, Vodica, Šibenika, tirkizno more Primoštena i Rogoznice… Prekrasna mjesta koja će svaki mornar pamtiti zauvijek. U ovom kraju moreplovcima je sve nadohvat ruke i nema šanse da im ičega nedostaje. Županija ima pregršt prvoklasnih marina i luka koje imaju svu potrebnu infrastrukturu za brigu o brodovima i putnicima, od tehničke podrške do vrhunskih restorana, trgovina i mjesta za zabavu.

Koliko je ovaj kraj vezan uz more najbolje je vidljivo na otoku Murteru u mjestu Betina, gdje se i danas čuva spomen na tradicionalni način gradnje drvenih brodova, najviše gajeta i leuta. Ovo mjesto s 800-tinjak stanovnika ima dugu povijest gradnje drvenih brodova, koja seže sve u 18. stoljeće.

Murterani i Betinjani gradili su funkcionalne, težačke brodove, kojima su odlazili u ribolov i obilazili svoju poljoprivrednu zemlju na Kornatima. Trebao im je jak, čvrst brod koji može podnijeti dosta tereta. Tako je nastala gajeta, najveći ponos Betine, teretni brod dužine od pet do osam metara i širok od dva do 2,6 metara. Murterani su i danas ponosni na svoju drvenu brodogradnju, koja se stoljećima prenosi s generacije na generaciju u murterskim i betinjanskim obiteljima. Betinska gajeta čak je zaštićena kao nacionalna nematerijalna baština, a sve o ovoj tradiciji posjetitelji Šibensko-kninske županije i otoka Murtera mogu saznati u Muzeju betinske drvene brodogradnje.

U stalnom postavu predstavljene su vještine betinskih brodograditelja, nadahnjujuća povijest i svi detalji o ovim prvoklasnim plovilima, od malih ribarskih brodića pa sve do velikih teretnih brodova.

NAJBOLJE REGATE KREĆU IZ OKOLICE ŠIBENIKA, POPUT “LOVA” NA MISTIČNU JABUKU

Ne čudi da je upravo šibenski kraj, toliko vezan za more i plovidbu, mjesto održavanja brojnih omiljenih međunarodnih regata. Neke od njih oživljavaju tradiciju jedrenja “po starinski”, na latinska jedra u tradicionalnim brodovima, poput Regate Latinsko idro ili Regate za dušu i tilo, no popularne su i klasične i sportske regate.

Jedna od njih, Regata Jabuka, održat će se uskoro, od 11. do 13. studenog 2022. Riječ je o legendarnoj i najmasovnijoj obalnoj regati koja vodi jedriličare 110 milja dugim kursom od Vodica do Jabuke i nazad. Posebna je po mnogo toga, noćni start daje joj mistiku, baš kao i otok Jabuka, a poznata je kao iscrpljujuća i dugačka, često popraćena jakim vjetrom.

Lagana plovidba mirnim uvalama ili borba s vjetrom na regati, živahne marine ili tihe, skrivene uvale, zelenilo ili kamenjar prošaran suhozidima, moderne jedrilice ili tradicionalne drvene barke… Što god bio vaš izbor, kad se radi o moru i plovidbi, u šibenskom arhipelagu ćete naći baš sve.

Aktualno

Pročitajte još