
“THAT WANAKA TREE”
Nemamo WiFi, pričajte međusobno – natpis je to na kojeg sve češće možete naići u kafićima i restoranima diljem svijeta. Neki nude čak i popuste ako ostavite svoje uređaje na ulazu. Je li to poruka o kojoj trebamo ozbiljnije razmisliti?
Mobiteli i društvene mreže doista su nam na neki način olakšali život. Kroz taj mali uređaj i jedan klik danas praktički organiziramo i vodimo vlastiti život. Komuniciramo, dogovaramo poslove, pratimo vijesti, kupujemo, dijelimo detalje iz svakodnevice, pronalazimo ljubav, ideje za hobije, zabavu, putovanja… Teško se više i prisjetiti života prije Interneta, skrolanja i lajkova.
No, jesmo li preopterećeni time? Brojne studije su pokazale da previše vremena koje provodimo online može nas udaljiti od veza koje imamo u stvarnom životu i učiniti anksioznima i depresivnima. U nastavku donosimo savjete kako se oduprijeti nepotrebnom skrolanju i ne dopustiti da nam društvene mreže unište život.
Pregledavajući, primjerice, newsfeed na Facebooku ili fotografije na Instagramu, nerijetko vam se može učiniti kako svi drugi vode “idealan život”, osim vas. Uvijek su nasmijani, predivni, jedu samo po restoranima, putuju na egzotične destinacije i život im je posložen. Ako se osjećate da tome niste dorasli, podsjetite se da to što vidite, većinom su pomno birane i fotošopirane fotografije. I to što netko dijeli lijepe trenutke, ne znači da u životu nema problema.
Fokusirajte se na sebe, ali se i oduprite zaključcima da ste bolji od drugih. Pratite ljude koji vas inspiriraju i energični su, a blokirajte one koji vam izazivaju negativne emocije.
Ako želite učinkovitije provesti svoje vrijeme online, imajte na umu vlastite izbore i ponašanje. Ljudi najčešće uče gledajući, slušajući i doživljavajući druge, pa razina vašeg utjecaja na nekoga može biti i puno veća nego što mislite. Zato, budite konstruktivni na društvenim mrežama i u raspravama na forumima. Vaš pozitivan ton i poštovanje prema osobi s druge strane uređaja može utjecati na normalan tijek komunikacije. Budite odgovorni za način na koji se izražavate i izbjegavajte svađu s drugima – ionako im nećete promijeniti mišljenje.
Ako mobitel koristite za čitanje ili učenje nečeg novog – to je odlično. Ili, ako razgovarate s obitelji o nekoj temi pa guglate o tome kako biste pronašli koju informaciju više – i to je dobro, štoviše, može biti zajednička aktivnost koja vas više povezuje. No, ako tratite sate i sate u besciljnom i beskonačnom skrolanju, zapitajte se na što zapravo trošite vrijeme.
Umjesto toga, počnite koristiti uređaje, aplikacije i društvene mreže za određene ciljeve i ne dopustite da one upravljaju vama. Na primjer, slušajte audioknjige ili podcaste dok svakodnevno hodate. Ili gledajte emisije dok ste na traci za trčanje u teretani. Ili, idući put kad uzmete mobitel u ruke, ograničite vrijeme skrolanja i postavite alarm pa napravite pauzu i odmorite oči od ekrana.
Društvene mreže temelje se na algoritmima koji nam stalno nude sadržaje prilagođene našim stajalištima i navikama. To je, zapravo, loše jer nam smanjuje mogućnost da razvijemo empatiju prema onima koji razmišljaju drugačije i od kojih možemo učiti gledajući na stvari iz nove perspektive. Zato, proširite horizonte i zapratite i neke profile koji se razlikuju od vaših uvjerenja.
Kada se družite s ljudima uživo, odložite mobitel sa strane. Budite prisutni. Kada obraćate pažnju, pokazujete empatiju i ulažete energiju u odnos, to je ispunjeno i dragocjeno vrijeme. Osjećaj povezanosti s drugima čini nas sretnima.
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
IZLOŽBA CVIJEĆA
Kvizovi
Tisućljetni čuvar Istanbula
Kvizovi
TRADICIJA VRIJEDNA DIVLJENJA
najslađe što ste ikad vidjeli!
Stoljeće zagrebačke elegancije
Hrvati u Vatikanu
Papa drugačijeg kova
U iščekivanju bijelog dima
SVI U TUROPOLJE!
NEŠTO DRUGAČIJI OBIČAJI
NAJZABAVNIJI DIO USKRSA