U ovom feudalnom dvorcu iz 15. stoljeća možete postati velikaš na jedan dan: nosit ćete oklop, imati sluge i organizirati lude zabave

Foto: Pixabay
piše Putni Kofer

Odijevate stari oklop, glavu vam štiti tradicionalna kaciga. Šetate hodnicima starog dvorca, njegov ste gospodar, smijete zaviriti u baš svaki skriveni kutak. Zabavljaju vas glazbenici, gejše poslužuju čaj, jede se i pije. Baš kao i, uostalom, na svakom velikaškom dvorcu u povijesti. Ovo jedinstveno iskustvo, nazvano “postanite velikaš na jedan dan” organizira japanski dvorac Odawara, pa mu posebnu čar daje činjenica da zahvaljujući njemu na jedan dan možete postati dio velikaškog svijeta daleke i nama Europljanima egzotične zemlje.

Ovo je jedno od najopasnijih arheoloških nalazišta na svijetu: lokalni narod vjeruje da su ga stvorili divovi

ISKUSTVO TRAJE DVA DANA I SPAJA KULTURU, POVIJEST I LOKALNU GASTRONOMIJU

Ovo iskustvo traje dva dana, i jednu noć, i zamišljeno je kao događaj koji spaja kulturu, vrhunsku gastronomiju i povijest. Oni koji se odluče za ekskluzivni paket bit će tretirani kao gospodari dvorca, imat će svoje čuvare, samuraje, gejše i poslugu, a večere i zabave bit će organizirane na ekskluzivnim lokacijama unutar dvorca s najljepšim pogledima na grad.

Kako se navodi na službenoj stranici dvorca, svaki gospodar imat će, dakako, privatni prijevoz do lokacije i s nje. U skladu s dogovorom i ukusima osmišljavaju se zabave i programi koji su potpuno personalizirani za svakog posjetitelja. Ova ponuda u najimpresivnijem dvorcu iz feudalnog doba u Japanu pritom je potpomognuta od Vlade koja na ovaj način potiče razvoj turizma izvan glavnim turističkih centara u zemlji.

PROGRAM JE POTPOMOGNUT OD VLADE KOJA ŽELI DA TURISTI OTKRIJU I MANJE RAZVIKANE DIJELOVE JAPANA

Odawara je grad udaljen oko 80 kilometara od Tokija, poznat je kao lučko mjesto s bogatom poviješću, a istoimeni dvorac njezin je najpoznatiji simbol. Pa ipak, većina stranih turista kroz Odawaru samo “projuri”, najčešće vlakom, dok obilaze tri najposjećenija japanska grada: Tokio, Kyoto i Osaku. Kako se broj stranih turista u Japanu vratio na pretpandemijsku razinu, japanska vlada odlučila ih je potaknuti da istraže i neka manje poznata, a jednako impresivna odredišta u zemlji. Dvorac Odawara jedan od prvih koji je ušao u taj program.

LOKALNA TURISTIČKA ZAJEDNICA ŽELI POVEĆATI BROJ NOĆENJA U MJESTU

Kako piše CNN, novim programom u Odawari se nadaju većem broju noćenja u mjestu, s obzirom na to da su dosad kroz grad uglavnom samo brzinski prolazili. “Odawara se obično smatra ulazom u poznatija odredišta, kao što su Hakone ili poluotok Izu, ali ovdje ima puno stvari za vidjeti i raditi. Imamo sjajnu povijest i mislimo da je stvaranje ovog programa, da posjetitelji postanu lordovi, odnosno ‘daimyo’ zna jedan dan jedinstven način da im to približimo,” prenosi CNN stav lokalne turističke zajednice.

“GOSPODARI” DVORCA ODBACUJU MODERNU ODJEĆU I ODIJEVAJU TRADICIONALNE JAPANSKE ODJEVNE PREDMETE

Odaziv je zasad odličan, dolaze posjetitelji iz svih krajeva svijeta. Prvo što po dolasku moraju napraviti jest odbaciti svoju odjeću, modne dodatne i gadgete iz 21. stoljeća. Uz pomoć stručnjaka za kostime odijevaju tradicionalnu japansku odjeću, nose katane, slavne japanske mačeve, za pojasom, mogu isprobati stare tradicionalne vojne oklope. Kostimirana je i njihova posluga, samuraji, gejše, cijeli dvorac ta dva dana putuje nekoliko stoljeća u povijest.

DVORAC JE ORIGINALNO SAGRAĐEN U 15. STOLJEĆU I NIKAD NIJE USPJEŠNO NAPADNUT

Dvorac Odawara originalno je izgrađen u 15. stoljeću, a sredinom 20. je rekonstruiran i moderniziran.  Strateški smješten na uskoj ravnici između zaljeva Sagami i planine Fuji, iz njega se nekad kontrolirao gotovo sav cestovni promet između drevne prijestolnice Kyota i Eda, koji će s vremenom postati današnji Tokio. Suparnički klanovi borili su se za kontrolu nad Odawarom, sve dok nije pripao obitelji Hojo. Dvorac je bio simbol njihove vlasti i moći kroz veći dio 16. stoljeća. U njemu je stolovalo pet generacija obitelji i nikada nije uspješno napadnut u bitci. U 19. je stoljeću gotovo srušen do temelja, da bi novo, stabilnije zdanje bilo sagrađeno tek 1960-ih.

PODIJELI ČLANAK