Mjesta

Nekad jedan od najvećih gradova na svijetu, za koji se ne zna tko ga je izgradio, mjesto je “rođenja bogova” i jedno od najposebnijih mjesta u Meksiku

Za mnoge koji posjete Meksiko upravo je on jedan od glavnih razloga koji ih tjera na to daleko putovanje. Teotihuacán, drevni grad iz pretkolumbovskog doba, zapanjuje na svim razinama, svojim izgledom i velebnošću, ali i misterijom koju i dalje, unatoč brojnim istraživanjima, predstavlja. Ruševine tog drevnog grada, koje se nalaze 40-ak kilometara od glavnog grada Meksika, Ciudad de Méxica, izazivaju apsolutno divljenje i strahopoštovanje, ali i tjeraju da postavite niz pitanja na koja jednostavno nema zadovoljavajućeg odgovora.

priče iz davninaDjed Ante otkriva kako se čuvala hrana kad nisu postojali frižideri i zamrzivači: "Krumpire smo zakapali u zemlju, meso spuštali u bunar... Snalazili se nekako"
Nastavi čitati

Tko su točno bili ljudi koji su ga izgradili, tko je živio u njemu, što je dovelo do njegove propasti i gdje su otišli njegovi žitelji? Što je najbolje od svega, čak se ne zna ni njegovo prvotno, originalno ime…. No, njegova je važnost neporeciva. Bio je svojedobno najveći grad na svijetu, s između 125 do 200 tisuća ljudi, te istinski centar moći koji se danas, iako je riječ o njegovim ostacima, nalazi na popisu svjetske baštine.

NE ZNA SE ŠTO JE DOVELO DO PROPASTI GRADA JARKO CRVENE BOJE

Područje Teotihuacána bilo je naseljeno još oko 400. godine pr. Kr. Najveći rast taj je grad doživio između 100. i 250. godine, a upravo su u tom razdoblju nastala i neka od njegovih najpoznatijih zdanja, Mjesečeva i Sunčeva piramida. Vrhunac je doživio oko 400. godine. Tada je bio jedan od najvećih gradova na svijetu, no 700-tih godina odlazi u propast.

El Hierro
DIVLJE LICE KANARAVulkanski otok koji se odbio prilagoditi turistima: krajolik je taman i dramatičan, podmorje bogato životom, a na cestama postoji samo jedan semafor
Nastavi čitati

Što je točno kumovalo krahu ni danas se ne zna. Nagađa se da mu je presudila invazija ili pak ustanak samog stanovništva, no to nije potvrđeno. Kako god bilo, velebni je grad, čije su građevine bile obojene u jarko crvenu boju, opljačkan i spaljen te napušten. Ne zna se gdje su se nastanili preostali stanovnici, ispada kao da su isparili s lica zemlje.

ASTECI SU MU NADJENULI IME I INSPIRIRALI SE NJIME, NO NISU GA IZGRADILI

Suprotno čestom vjerovanju, Teotihuacán nisu izgradili Asteci. Naime, njega je izgradila civilizacija koja je u tom području bila prisutna mnogo prije nego što su oni došli 1400-tih godina. U biti, Asteci su ga pronašli i ostali zapanjeni ostacima tog grada te mu nadjenuli ime koje i danas nosi, a koje u prijevodu znači ‘grad bogova’ ili ‘mjesto rođenja bogova’. Također, tvrdili su da su povezani, odnosno da imaju iste korijene kao i drevni graditelji grada te preuzeli niz božanstava, rituala i praksi koje su upražnjavali graditelji Teotihuacána.

MISTERIOZNI GRADITELJI SI DOISTA DALI ODUŠKA, A PRODUKT SU OPTIČKE ILUZIJE I ZVUČNI EFEKTI

Riječ je o nevjerojatno mjestu na kojem su si njegovi graditelji doista dali oduška. Samom gradu dodatnu dimenziju daju i inženjerska umijeća kojima su pribjegavali kako bi postigli željene zvučne efekte, primjerice pljesak u podnožju piramide proizvodi zvuk sličan glasanju ptice, ili pak optičke varke, kao i gorostasna veličina samih zdanja. Primjerice, nevjerojatna, Avenija mrtvih, ‘ukrašena’ sa svake strane brojnim zdanjima i postoljima hramova. Ili pak možda najpoznatije građevine grada – Piramida Mjeseca i Piramida Sunca, koju se smatra sedmom najvećom piramidom na svijetu. Ispod Mjesečeve piramide te Piramide pernate zmije pronađeni su i podzemni tuneli s nizom predmeta.

GOROSTASNA AVENIJA MRTVIH I FASCINANTNE PIRAMIDE

Sama Avenija mrtvih dugačka je 2,5 kilometara, a široka od 40 do 90 metara. Arheolozi smatraju da je na vrhuncu razvoja grada bila čak i dvostruko dulja. Piramida Mjeseca, s čijim se stubištem ona spaja te se dobiva dojam beskonačnog stubišta, ima bazu od 150 do 200 metara te se uzdiže na pet etaža, sve do visine od 45 metara. Piramida Sunca, čija je izgradnja podrazumijeva 2,5 milijuna tona kamena, još je veća – tlocrt joj je 222 metra puta 256 metara te je 20 metara viša od Mjesečeve, no zbog optičke iluzije, čini se da su one iste veličine.

PODNOSILI ŽRTVE BROJNIM BOŽANSTVIMA, ŠTO U LJUDIMA ŠTO SU ŽIVOTINJAMA

Što se tiče života u tom nekada moćnom gradu, mnogo toga se iščitava iz tamošnjih freski i murala koji pronađeni diljem ostataka grada. Smatra se da je on, s obzirom na svoju veličinu, bio istinski melting pot kultura i naroda u kojem su žrtvovanja, što životinja što ljudi, bila uobičajena praksa kako bi se zadovoljila brojna božanstva kojima su se klanjali, od kojih su neka od najvažnijih bili Quetzalcoatl, sveta pernata zmija, te Velika božica koja je često prikazana na freskama.

Velika se pažnja u urbanom planiranju grada posvećivala i astronomskim elementima. Pretpostavlja se da su koristili istmsko pismo te da je grad svoje bogatstvo gradio na izvozu crnog poludragog kamena opsidijana.

TEOTIHUACÁN TREBA RAZLIKOVATI OD TENOCHTITLÁNA

Unatoč relativno sličnim imenima, Teotihuacán nikako ne treba pomiješati s Tenochtitlánom kojeg u Asteci osnovali 1325. godine, a koji se nalazi na otoku Texcoco, sada u središtu Ciudad de Méxica. On je nekada bio glavni grad astečkog carstva, a Španjolci su 1521. godine pokorili i uništili. Ta se godina smatra i krajem astečke civilizacije.

Aktualno

Pročitajte još