NEVJEROJATNA GRAĐEVINA

Jedini most s dva kata u Hrvatskoj graditeljsko je remek-djelo koje oduševljava svojim izgledom, detaljima i poviješću dugom 200 godina

Maleno, relativno nepoznato mjesto u središtu Hrvatske, okruženo zelenilom i prekrasnim pejzažima, može se pohvaliti raritetom koji je poseban i u svjetskim okvirima. Tounj se nalazi u Karlovačkoj županiji, udaljen je 90 kilometara od Zagreba i 70 od Senja, a kroz njega je prolazila povijesna Jozefinska cesta. Na toj se prometnici, koja je povezivala Karlovac i Senj, nalazi i najveći ponos mjesta i najveća znamenitost ovog područja – Jozefinski most na rijeci Tounjčici. Tounjski most nevjerojatna je dvokatna građevina koja oduševljava svojim izgledom, detaljima, kipovima i pločama kojima je ukrašen.

KAMENA STRUKTURA UKRAŠENA JE SKULPTURAMA I SPOMEN PLOČAMA

Tounjski most ima dva kata, što je već samo po sebi neobično i vrijedno pažnje. No njegova je kamena struktura ukrašena skulpturama i kipovima koji ga čine još posebnijim. Izgrađen je u drugoj polovici 18. stoljeća, na mjestu na kojem Jozefinska ceste prelazi preko kanjona rijeke Tounjčice. Kako navodi stranica Tounj.hr, prvi kat mosta izgrađen je 1775. godine, u vrijeme kad je započela gradnja Jozefine. U čast austrijsko cara Josipa II prozvan je Josipovim mostom, a gradnja je bila inspirirana starorimskom arhitekturom, što je vidljivo i danas.

priče iz davninaDjed Ante otkriva kako se čuvala hrana kad nisu postojali frižideri i zamrzivači: "Krumpire smo zakapali u zemlju, meso spuštali u bunar... Snalazili se nekako"
Nastavi čitati

DRUGI KAT MOST JE DOBIO PRILIKOM OBNOVE JOZEFINE, U 19. STOLJEĆU

Drugi kat kameni je most dobio u 19. stoljeću, prilikom obnove Jozefinske ceste. Pod vodstvom graditelja Josipa Kajetana Knežića 1836. godine dograđen je drugi kat, čine je most dobio današnji izgled. Tounjski most jedini je u Hrvatskoj, a i u ovom dijelu Europe, koji se može pohvaliti s dva kata, te koji je ukrašen kipovima legionara i spomen pločama. One su posvećene carevima Josipu II. i Ferdinandu I., te zaslužnim graditeljima mosta. Zbog svega navedenog, i danas se smatra jedinstvenim spomenikom hrvatske mostogradnje.

TEŠKO JE STRADAO U DRUGOM SVJETSKOM RATU, POTPUNO JE OBNOVLJEN TEK 2011.

Most je teško nastradao u Drugom svjetskom ratu, kad je srušen veći dio gornjeg kata, svod i stupovi. Obnova je trajala od 1957. do 1973. godine, no bila je uglavnom usmjerena na održavanje uporabne vrijednosti mosta, a manje na njegove jedinstvene ukrase koji su oštećeni ili su nestali s građevine. Prve inicijative za konačnu obnovu i rekonstrukciju mosta u punom sjaju javljaju se tijekom Domovinskog rata, kad je i pronađen velik dio starih ukrasa. Od 2011. godine most je kompletno obnovljen, a spomen ploče i kipovi koji ga krase ponovo su vraćeni na izvorno mjesto.

RIZNICA PRIRODNIH FENOMENALjepote planinskog parka prirode na istoku Hrvatske sve više otkrivaju i stranci: lani ga je posjetio rekordan broj turista i izletnika
Nastavi čitati

ISTRAŽITE TOUNJ I NJEGOVU ZELENU OKOLICU

Osim fascinantnog mosta, impresivna je i okolica i povijest samog Tounja. Naselje danas ima tristotinjak stanovnika, s okolicom oko 1000, a prvi se put u povijesnim knjigama spominje davne 1481. godine. Razvio se oko pećine u kojoj izvire tijeka Tounjčica, iz koje su se od Turaka branile tri obitelji, Fumić, Juraić i Rebrović, koje su nakon odbačenih napada izgradile grad Tounj. Pećina je skrivena od pogleda u grmlju i šikari, a danas se može razgledati. Tounj okružuju brojne neistražene  spilje, međusobno povezane hodnicima i podzemnim jezerima, te prekrasna priroda središnje Hrvatske. U samom je mjestu zanimljiva neogotička župna crkva svetog Ivana Krstitelja s baroknim zvonikom, izgrađena prema projektima Hermanna Bolléa.

Aktualno

Pročitajte još