Poput hladne kamene ljepotice, pravilnog oblika i ponositog držanja, nad Senjom već 500 godina bdije tvrđava Nehaj. Često izvan radara turista, ova moćna utvrda fascinantna je građevina koja krije bogatu povijest, a s njezinog se vrha pruža prekrasan pogled na morsku pučinu, jadranske otoke i okolne planine. Njezino ime Nehaj znači “ne brini”, što je bila poruka graditelja stanovnicima Senja: da je tvrđava uvijek budna i spremna na obranu. U nastavku otkrijte zašto je tvrđava Nehaj posebna i svakako vrijedna posjeta kad se nađete u ovom kraju!
TVRĐAVA SENJ VISOKA JE 18 METARA, A KAMENI ZIDOVI DEBELI SU OD DVA DO 3,5 METRA
Već iz daleka, tvrđava plijeni pozornost svojim izrazito pravilnim oblikom, kakav se ne viđa često na hrvatskoj obali. Kockasta je, visoka 18, a široka 23 metra. Karakteriziraju ju i veoma debeli zidovi, od dva do tri i pol metra, koji se prema vrhu sužavaju i završavaju s prepoznatljivom “krunom” i pet malih kula na uglovima. Njezine su zidine planski napravljene za obranu, pa je tako u njima oko stotinu puškarnica i 11 velikih otvora za topove.
VOJNICI SU BORAVILI U PRIZEMLJU, A PRVI KAT JE BIO REZERVIRAN ZA ČASNIKE I ZAPOVJEDNIKE
U tvrđavu se nekad ulazilo stepenicama preko drvenog mosta kroz uska dvostruka vrata. U unutrašnjosti su i danas vidljiva tri grba, smještena iznad zdenca u atriju. To su grbovi kapetana Ivana Lenkovića, u sredini je grb austrijskog nadvojvode Ferdinanda I., te grb senjskog kapetana Herbarta VIII. Auersperga Turjaškog. U prizemlju su se nalazile prostorije za vojnike i oružje, a na prvom katu bili su smješteni časnici i zapovjednici. Tvrđava je imala i vlastitu malu kapelicu. Najviši katovi, s kojih se stražarilo i promatralo okolicu, bili su isključivo za vojne svrhe jer se s njih najbolje vidjelo tko dolazi s mora i s kopna.
S VRHA TVRĐAVE PRUŽA SE LIJEP POGLED NA GRAD SENJ, OKOLNE OTOKE, UČKU, VELEBIT…
Danas vrh tvrđave služi kao vidikovac, s kojeg se pruža prekrasan pogled na cijeli Senj, okolne otoke Rab, Cres, Prvić, Krk, a pogled puca sve do Učke i Velebita. U tvrđavi se održavaju razne kulturne i glazbene priredbe, znanstveni skupovi i druga događanja, a tu se nalazi i Muzej grada Senja. Posjetitelji mogu istraživati različite izložbe koje prikazuju povijest i kulturu grada, kao i oružje, vojnu opremu i artefakte iz različitih razdoblja. Postavljena je zbirka Senjski uskoci i Senjska primorska kapetanija, stalne izložbe Senjske crkve kroz povijest i Gradski i plemićki grbovi Senja. Tvrđavom upravlja Gradski muzej Senj.
IZGRAĐENA JE KAO OBRAMBENI BASTION PROTIV OSMANLIJSKIH OSVAJAČA
Tvrđava Nehaj izgrađena je u 16. stoljeću kao obrambeni bastion protiv osmanskih osvajača. Imala je ključnu ulogu u zaštiti grada Senja i pružanju sigurnosti lokalnom stanovništvu. Razvoj i usavršavanje vatrenog oružja tijekom 15. i 16. stoljeća promijenio je dotadašnja načela obrane. Kako se navodi na stranicama grada Senja, utvrde nepravilnog tlocrta počinju gubiti na vrijednosti, a zamjenjuju ih kašteli koji se podižu uz more.
Oni sve češće imaju pravilan tlocrt četverokuta ili su u obliku trokuta, zvijezde, poligona ili nekog drugog geometrijskog oblika. Pritom, grade se sa sve debljim zidovima. Gradnja senjske tvrđave započela je 1551. godine i odlučeno je da će se podići na 62 metra visokom brdu Nehaj. Procjenjuje se da je u Tvrđavu ugrađeno preko 3400 kubičnih metara materijala: gotovo 7500 tona kamena, pijeska i vapna.
KADA POSJETITI TVRĐAVU NEHAJ I KOLIKO KOŠTA ULAZNICA
Tvrđava Nehaj za posjetitelje je otvorena od 15. travnja do 31. svibnja svaki dan od 10 do 18 sati. U lipnju radi od 10 do 19 sati, a u srpnju i kolovozu od 9 do 21 sat. Od 1. rujna do 15. listopada može se obići od 10 do 18 sati. Radno vrijeme Gradskog muzeja Senj nešto je drugačije i možete ga provjeriti na službenim stranicama. Ulaznica stoji 5 eura za odrasle i 2 eura za djecu i student, a postoje i popusti za grupe, umirovljenike i obitelji, dok djeca do 5 godina ulaze besplatno.