NA KRAJNJEM JUGU PLANETE
Mjesta
Zemlja nevjerojatne prirode i tužne stvarnosti krije pustinjski Manhattan, Galapagos indijskog oceana, ogromnu pješčanu pustinju, ali i velike krize i siromaštvo
Obilježen ratom i sukobima, humanitarnim krizama i siromaštvom, Jemen jednostavno ne uspijeva ispričati svoju nevjerojatnu priču. A ova fascinantna država smještena na Arapskom poluotoku definitivno je ima. Nekada je bila dom drevnih civilizacija, slovila je za jednu od najbogatijih arapskih država, bila cijenjena po umijeću obrade srebra. Čak je bila poznata i pod nazivom ‘Arabia Felix’, u prijevodu sretna, odnosno plodna Arabija… U svakom slučaju, Jemen doslovno pršti od zanimljivosti činjenica, a u nastavku navodimo neke od najzvučnijih.
JEMEN JE DOM NAJSTARIJEG GRADA NEBODERA NA SVIJETU, TZV. PUSTINJSKOG MANHATTANA
Prema pisanju World Atlasa, u Jemenu se nalazi najstariji ‘grad nebodera’ na svijetu. Riječ je o gradu po imenu Šibam, koji je poznat po svojim visokim zdanjima izgrađenima od opeka koje su se izrađivale od blata, sijena i vode te ‘pekle’ na suncu. Šibam broji 500 takvih zdanja, ona potječu iz 16. stoljeća, a neka imaju čak po 11 katova. Radi tih starih, prvih nebodera ponekad taj grad nazivaju ‘pustinjski Manhattan’, a na popisu svjetske baštine završio je 1982. godine.
BILJKA KHAT KAO NEIZOSTAVNI DIO SVAKODNEVICE
Neizostavni dio jemenske kulture, ali i svakodnevice je biljka khat. Ne nalazimo je samo u Jemenu, no tamo je doista vole, naširoko se uzgaja u toj zemlji i redovito žvače u poslijepodnevnim satima. Navodno je i dio tamošnje poslovne kulture te se smatra da blagotvorno djeluje pri donošenju odluka. Caka je u tome što sok te biljke, kada se žvače, izaziva efekt sličan onom amfetamina.
JEMEN JE ‘ODGOVORAN’ ZA IME MOCHA, A SANAA JE JEDAN OD NAJSTARIJIH GRADOVA NA SVIJETU
Popularna caffè mocha korijene vuče upravo iz Jemena, odnosno ta je zemlja kriva za ime ‘mocha’. Mokha je zapravo ime jemenskog lučkog grada na obali Crvenog mora koji je bio epicentar trgovine kavom od 15. do 18. stoljeća. No, još je jedan grad značajniji za tu zemlju. Riječ je o glavnom gradu. Sanaa se smatra jednim od najstarijih gradova na svijetu koji su i danas, u kontinuitetu, naseljeni.
Isto tako, kako se nalazi na prosječnoj nadmorskoj visini od oko 2300 metara, Sanaa spada i među neke od najviših gradova na svijetu. Tamošnji stari grad nalazi se na popisu svjetske baštine. I nije jedini lokalitet u Jemenu koji na uvršten na prestižni spisak – tu su, osim Šibama, i povijesni grad Zabid te otok Socotra.
SVJETSKI SLAVNU SOCOTRU ZOVU I ‘GALAPAGOSOM INDIJSKOG OCEANA’
Malo koji putnik ovaj otok, po kojem cijeli tamošnji arhipelag nosi ime, nema na svojoj listi želja. Unikatan i nevjerojatan, definitivno je jedna od željenih lokacija, a radi njegove posebitosti ne samo da se smatra svjetskom baštinom, nego ga zovu i ‘Galapagosom Indijskog oceana’. Otok Socotra je po svom neobičnom i endemskom biljnom i životinjskom svijetu, a posebno su slavna tamošnja stabla zmajeve krvi, odnosno drveće Dracaena cinnabari, koja podsjećaju na preokrenuti kišobran.
Ime je to drvo zapravo dobilo po svom plodu, a prema legendi je izraslo iz krvi dva brata koja su se borila do smrti ili zmaja koji je ozlijeđen u borbi sa slonom, navodi se na stranici Enjoy Travel. Arhipelag Socotra smatra se jednim od najizoliranijih mjesta na svijetu, a čak 37 posto vrsta tamošnjeg drveća, 90 posto tamošnjih vrsta reptila i 95 posto vrsta puževa koji nastanjuju Socotru i okolno otočje može se pronaći samo na tom otočju. No, Socotra nije jedini jemenski otok. Ta država ima ih čak 200-tinjak.
U JEMENU SE NALAZI DIO NAJVEĆE PJEŠČANE PUSTINJE NA SVIJETU
U Jemenu se dijelom nalazi i Rub’ al Khali, odnosno famozni Empty Quarter, najveća neprekinuta pješčana pustinja na svijetu koja se prostire na površini od oko 650 tisuća četvornih kilometara. Ona je dio Arapske pustinje, druge najveće pustinje na svijetu nakon Sahare, a može se pohvaliti jednom od najsurovijih klimatskih uvjeta koji se mogu pronaći na kugli zemaljskoj.
JEMEN JE DOM FASCINANTNOG STJENOVITOG ZDANJA
Potraga za neobičnom građevinom definitivno završava u Jemenu. Naime, upravo se u toj zemlji nalazi Dar al-Hajar izgrađen 1930-ih godina, kraljevska plača nakalemljena na stijenu i istodobno izdubljena u njoj. To se zdanje stoga i naziva ‘kućom kamena’, a vidljiva su njezina tri kata, dok su donja dva unutar same stijene. Trenutno se u tom zdanju nalazi muzej.
DRUGA, ŽALOSNA STRANA JEMENA
Nažalost, postoji i druga strana Jemena koja već godinama zasjenjuje sve ove nevjerojatne činjenice o ovoj zemlji. Naime, riječ je o strani koja priča priču o, zbog rata, milijunima raseljenih ljudi, praktički stalnoj humanitarnoj krizi te životu ispod granice siromaštva i suočavanjem s glađu. Jemen, naime, slovi za najsiromašniju zemlju Bliskog istoka.