
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Nekoć davno živio je mladić po imenu Kamerlengo, trogirsko-mletački namjesnik koji je nadgledao vlast Kneževog dvora. Kad se zaljubio u mladu i prelijepu Zoru, pučanku iz Trogira, njegova obitelj usprotivila se vjenčanju i za odabranicu mu namijenila Orsolu Gatti. Neutješna Zora zbog toga umre od tuge, a Kamerlengo i supruga na kraju ipak dobiju kćer koja je bila prava slika i prilika njegove nikad prežaljene Zore. No, djevojčica se uskoro razboli i također umre, a Orsola ostavlja Kamerlenga. Star i sam, on onijemi i više nikad ne progovori… Ovako zvuči drevna legenda o Kamerlengu, koju glumci i dan danas uprizoruju u Kneževom dvoru u Trogiru, gradu čija veličanstvena tvrđava dijeli ime upravo s junakom ove tužne ljubavne priče.
Kaštel, građen od 1420. do 1437. godine na jugozapadnom dijelu grada, danas je zaštićeno kulturno dobro i neizostavna turistička atrakcija srednje Dalmacije. Nakon što je stoljećima odolijevao mletačkim napadima, Trogir je 1420. ipak morao priznati njihovu vlast. Ti isti Mlečani prvo su teško oštetili grad, da bi ga nakon osvajanja, u strahu od unutarnjih pobuna i napada s mora (prvenstveno od Turaka), počeli i obnavljati, tj. dizati utvrdu oko njega.
Mnogi građani i bivši plemići zbog gradnje kaštela ostali su bez svojih kuća i posjeda, a radovi su se uglavnom financirali prihodima koje je komuna dobivala od prodaje soli. Utvrda se podizala uz konzultacije državnog inženjera Lorenza Picina, a sama izvedba bila je povjerena domaćem majstoru Marinu Radojevu, kojem su kamen, po kojem je Trogir oduvijek bio poznat, dopremali brodovima iz obližnjih kamenoloma.
Oko utvrde, a prema gradu, napravljen je široki obrambeni opkop, a glavna vrata i pomični drveni most smješteni su na sjevernu stranu kaštela. U unutrašnjem dvorištu nalazile su se stambene zgrade za kaštelana i posadu, ali i kapelica sv. Marka, koji je bio svetac zaštitnik Mletačke Republike, a iskopan je i bunar. I izvan zidina, na udaljenosti od oko pet metara, podignut je dodatni vanjski zid. Primarni cilj bio mu je obrana od artiljerije i drugog teškog naoružanja kojima je prijetio neprijatelj.
Kaštel je dobio ime Kamerlengo jer je upravo to bio naziv za mletačkog državnog službenika koji je vodio financijsko-gospodarske poslove gradske komune, a mogao je biti i kaštelan te zamjenik gradskog kneza. Tlocrt same utvrde trapeznog je oblika s tornjevima na sva četiri kuta, a u njoj dominira tzv. Kula od Veriga (inače, veriga je lanac, a upravo su se lanci, koji su trebali spriječiti neprijateljske brodove da priđu luci, protezali sve od kule do otoka Čiova).
Kamerlengo je danas mjesto na kojem se održavaju koncerti i druge kulturne manifestacije (KulaKula Festival samo je jedna od njih), a sa starom jezgrom Trogira od 1997. nalazi se i na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine.
A ako ste već u Trogiru, tom gradu spomeniku i kamenoj ljepotici koju od milja zovu i “malom Venecijom“, svakako obiđite i veličanstvenu katedralu sv. Lovre, pravo čudo arhitekture. Uglavnom je izgrađena u romaničkom stilu, ali s gotičkim svodom i zvonikom koji ima sve odlike manirizma. Ovaj jadranski biser može se pohvaliti i činjenicom da je u njemu 1271. godine osnovana prva ljekarna u Europi. S obzirom na to da je gradsko područje podijeljeno na tri dijela – dio na kopnu, dio na otoku Čiovu te otoke Drvenik Veli i Drvenik Mali – definitivno imate opcija za izlete i mini island hopping.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
BISER NESTVARNE LJEPOTE
CARSTVO SMARAGDNE RIJEKE
Neobični kutak svijeta
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede