Znate li gdje se u Hrvatskoj nalaze Kita Gaćešina, Muda Labudova i Vlažna Mađarica? Najveći jamski sustav u dinarskom kršu krije posve zanimljiva imena

Foto: Getty Images

Odgovor na pitanje iz naslova – što je to Kita Gaćešina – treba potražiti u jamskom sustavu Crnopac, nazvanom po velebitskom planinskom grebenu ispod kojeg se nalazi. Njegova je duljina 63.746 metara, odnosno 63,7 kilometara, a s dubinom od 830 metara smatra se najdužim speleološkim sustavom ne samo u Hrvatskoj nego i na području dinarskog krša. Kao takav, jamski sustav Crnopac spada u 60 najduljih sustava na svijetu te 25 najduljih u Europi!

KITA GAĆEŠINA BIO JE PRVI ULAZ U FASCINANTNI PODZEMNI SVIJET

I tu dolazimo do Kite Gaćešine. Naime, nositelj’ ovog živopisnog imena, koje je dobio po obližnjem planinskom grebenu i vrhu, u biti je jedan od šest ulaza u sustav Crnopac. Kita Gaćešina je u biti prvi otkriveni ulaz u Crnopac, a u lipnju 2004. godine tu su jamu otkrili sasvim slučajno šibenski speleolozi, navodi HPS. Naime, otkrivena je kada se grupa šibenskih speleologa zapričala i skrenula s predviđenog puta pa, tražeći novi, osjetila strujanje zraka po nogama. Nekoliko vrtača dalje naišli su na spomenuti ulaz, odnosno jamu.

Ta jama kasnije je povezana s Draženovom puhaljkom, a zatim i s jamom Oaza u kolovozu 2019. te, godinu dana kasnije, i s obližnjom jamom također vrlo živopisna imena – Muda labudova. Svakim spajanjem speleološki sustav Crnopac samo je postajao sve gorostasniji, a u novije vrijeme otkriven je i šesti ulaz u njega koji se pak zove Vlažna Mađarica.

MUDA LABUDOVA IME SU DOBILA PO PUČKOM IZRAZU ZA UZALUDNO NADANJE

Jamski sustav Crnopac i dalje je predmet fascinacije. Dosad su ga, kroz 260 istraživačkih ekspedicija, odnosno akcija, istraživale stotine speleologa. I pitanje je kakve sve još tajne skriva i što će sve otkriti budućnost u tom speleološkom sustavu. Naime, upravo Muda Labudova svjedoče o mukotrpnom radu na spajaju jama u jedinstveni sustav. “Ime Muda labudova jama je dobila po pučkom izrazu za uzaludno nadanje koje se neće ostvariti. Ironizirajući sami sebe, mudima labudovim nazvali smo novu veliku jamu, ali na neki način i godine istraživanja mnogih manjih jama u njenoj okolici. Moglo bi se reći da tu vrijedi još jedna pučka izreka: ”Pazi što želiš”, pojašnjeno je na stranici Speleolog.

Za kraj, još malo rekordnih podataka. Naime, najduljim speleološkim objektom na svijetu smatra se Mamutska pećina u Sjedinjenim Američkim Državama, dugačka nevjerojatnih 652 kilometara, dok se najdubljom jamom smatra jama Veryovkina u Gruziji, duboka 2212 metara. Što se tiče Hrvatske, najdublja jama je Lukina jama – Trojama na Velebitu, koja se u dubinu proteže čak 1431 metar.

Pročitajte još