
Dalmatinski klasik
Zovu ga ponekad ‘otokom koji nikad ne spava’. A moglo bi ga se vrlo jednostavno nazvati i ‘otokom za koga su svi čuli’. Naime, grčki Mikonos, otok glamura, noćnog provoda i pješčanih plaža, jedna je od najrazvikanijih turističkih destinacija na svijetu te općenito jedan od najpoznatijih grčkih otoka. Dio je Ciklada, arhipelaga u Egejskom moru sastavljenog od ukupno 33 otoka, u čijem se središtu nalazi otok Del, mitsko mjesto rođenja Apolona, nekadašnji drevni trgovački i politički centar svijeta, te lokacija jednih od najvećih arheoloških iskapanja na području Mediterana. Upravo Mikonos, uz jednako slavni Santorini, nazivaju biserom Ciklada. Evo što sve posjetiti i doživjeti na Mikonosu te koje tajne skriva ovaj prekrasni grčki otok!
No, krenimo od početka. Imena. Priča se kako je otok ime dobio po tamošnjem prvom vladaru, Mikonosu, koji je bio unuk boga Apolona. Isto tako, Mikonos je, prema grčkoj mitologiji, bio i poprište borbe između Zeusa i Titana. Navodno su i dalje tamo zarobljeni, u zaljevu Houlakia u kojem se nalazi i plaža pod strogom zaštitom ministarstva kulture, s koje je zabranjeno uzimati kamenje.
S plažama zapravo i počinje zanimljiva statistika tog grčkog toka. Mikonos se može pohvaliti s 40-ak plaža, od kojih su četiri nudističke. Isto tako, broji i više od 800 crkava, navodno po jednu za svaku od tamošnjih lokalnih obitelji, od kojih je njih 80 samo u Chori, glavnom gradu otoka koji se naziva i grad Mikonos.
Mikonos ima i više od 200 barova i restorana, dom je i nekih od najboljih klubova na svijetu, a na otoku se godišnje održava i više od 70 različitih sajmova i festivala, od kojih njih čak 38 u razdoblju od lipnja do rujna. Otok inače broji 15 tisuća stalnih stanovnika, od kojih su 4000 stranci, no ljeti se broj ljudi na otoku dramatično povećava. Naime, svake godine Mikonos zabilježi oko dva milijuna posjetitelja.
Jedna od glavnih atrakcija otoka svakako je njegov glavni grad Mikonos (Chora) koji i sam po sebi priča zanimljive priče. Za početak, postoji vrlo dobar razlog zašto njegove uličice nalikuju na labirint. Grad je namjerno tako dizajniran u svrhu obrane od nekadašnjih čestih gusarskih napada. Naime, lokalno stanovništvo tako je željelo zbuniti potencijalne ulaze i spriječiti ih da se jednostavno domognu središta grada. U tom gradu isto tako živi i većina stanovnika otoka, a on je poznat po prepoznatljivoj bijeloj boji.
To nije uvijek bio slučaj. Do 1930-ih tamošnja su zdanja bila žute, ružičaste ili plave boje. No, onda je tadašnji premijer Ioannis Metaxas naredio da se zbog higijenskih razloga sve rezidencije na Cikladima moraju prekriti vapnom u svrhu zaštite od kolere koja je tada harala zemljom. Isto tako, postoje i pravila oko boja što se tiče ostalih elemenata na kućama. Naime, prozori i vrata zdanja na Mikonosu moraju se ofarbati u plavu, zelenu ili crvenu boju, radi očuvanja autentičnosti otoka. Prema tradiciji, mornari su te elemente na svojim kućama bojali u plavo, poljoprivrednici u zeleno, a svi ostali u crveno.
Što se pak tiče samog grada Mikonosa, jedna od njegovih najpoznatijih četvrti naziva se pak Mala Venecija, odnosno originalnim imenom Alefkandra, koja se nalazi odmah na obali. U gradu se isto tako nalazi i najpoznatija od 800 crkava i kapelica na otoku. Riječ je o crkvi Panagia Paraportiani, građenoj od 14. do 17. stoljeća. U biti, radi se o nekoliko crkava spojenih u jednu cjelinu, a koja danas predstavlja jednu od najfotografiranijih znamenitosti u Grčkoj.
Od ostalih se zdanja ističu 19 metara visoki svjetionik Armenistis iz 1891. godine, poznat po predivnim zalascima sunca, ali i otočke vjetrenjače. Naime, otok je poznat po snažnim vjetrovima, radi čega ga nazivaju i otokom vjetra. Izgradnja vjetrenjača počela je još u 16. stoljeću. Isprva su se koristile za mljevenje žitarica, no danas im je svrha prvenstveno da budu ‘turistički lijepe’. Na otoku se nalazi ukupno 16 vjetrenjača, od kojih je jedna pretvorena u muzej. Najstarija od njih i dalje se nalazi u privatnom vlasništvu.
Zbog predivnog vremena, ali i svih pobrojanih posebitosti, među ostalim mitološkoj privlačnosti obližnjeg Dela, Mikonos je već oko 100 godina i vrlo voljeno odredište bogatih i slavnih. Oni su otok počeli pohoditi još 1930-ih godina, a Paul McCartney i Elon Musk samo su neki iz plejade poznatih koji su zatečeni na otoku. Uostalom, Mikonos je dom najskupljeg šampanjca u Grčkoj, oko 120 tisuća eura vrijedne boce Armand De Brignac Methuselah Midas koju se može ispiti u restoranu Nammos. Povrh svega, otok je drag i filmskoj industriji. Tamo je među ostalim sniman i Bourneov identitet.
Mikonos se može pohvaliti i s vrlo zanimljivom maskotom. Riječ je o pelikanu Petrosu. Sve je krenulo još 1954. godine, kada je jedan od lokalnih ribara na obali pronašao ozlijeđenog pelikana te mu pomogao da se oporavi. Pticu su nazvali po Petrosu, lokalnom junaku iz Drugog svjetskog rata i ubrzo su se s njom svi željeli fotografiju. Nažalost, originalni Petros stradao je u prometnoj nesreći 80-ih godina, no u pomoć je priskočila, među ostalim, i sama Jackie O, kao jedna od osoba koja je voljela posjećivati otok.
Naime, ona je darovala jednog pelikana otoku. Isto je učinio i jedan od zooloških vrtova u Njemačkoj. Inače, Mikonos sam po sebi predstavlja vrlo zanimljiv ekosustav. Ono što mu nedostaje po pitanju biljaka, nadoknađuje životinjama, primjerice gušterima koje lokalno stanovništvo naziva ‘krokodilima’ i po kojima su navodno i krokodili u Egiptu dobili naziv ‘krokodili’ jer su izgledom podsjećali upravo na guštere s otoka Mikonosa.
Dalmatinski klasik
Recepti naših baka
POVIJESNI TRENUTAK
Bez kemikalija!
OBILJEŽAVA SE U TIŠINI
Kvizovi
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju
savršen obiteljski izlet
MISTERIJ JUŽNE AMERIKE
Neočekivani muzej
Povijest na svakom koraku
ulica crvenih svjetiljki
RAJ ZA OUTDOOR AKTIVNOSTI
Ljepote visočja