NEZGODNO PITANJE
Simbol prkosa i bunta
Neobična skulptura s podignutim srednjim prstom nosi snažnu poruku i jedna je od najfotografiranijih atrakcija talijanskog grada
U samom srcu Milana, na Piazza Affari, trgu na kojem se nalazi sjedište talijanske burze, pažnju prolaznika već petnaest godina privlači kontroverzna skulptura koja je uspjela podijeliti javnost i izazvati niz burnih reakcija. Naime, skulptura prikazuje ruku s podignutim srednjim prstom, univerzalnim svjetskim simbolom prkosa i bunta. Ova umjetnička provokacija nosi jasnu poruku – snažno i nedvosmisleno „je** se“ usmjereno prema svijetu bankara, direktora i financijskih elita te njihovog utjecaja na društvo.
SKULPTURA PROVOCIRA PROMATRAČE DA RAZMISLE O SUVREMENIM DRUŠTVENIM I POLITIČKIM PITANJIMA
Kada je 2010. godine talijanski umjetnik Maurizio Cattelan postavio skulpturu u središte financijske četvrti u Milanu, malo tko je tada mogao naslutiti kakav će utjecaj ovo kontroverzno umjetničko djelo imati na grad i širu zajednicu. Nazvana „L.O.V.E.“, skulptura na prvi pogled može sugerirati romantičnu ideju ljubavi, no stvarnost je mnogo slojevitija i provokativnija. Naime, iza akronima „L.O.V.E.“ krije se ironična igra riječi – libertà, odio, vendetta, eternità (sloboda, mržnja, osveta, vječnost). Svaka od ovih riječi odražava temeljne emocije i društvene tenzije koje Cattelan često istražuje u svojim djelima.
Iako je prvotno bilo planirano da skulptura ostane na Piazzi Affari samo nekoliko tjedana, javnost i mediji pokazali su ogroman interes za ovo djelo. Njegova simbolika potaknula je brojne rasprave pa su gradske vlasti odlučile da „L.O.V.E.“ ostane na trgu na neodređeno vrijeme. Danas je nezaobilazan dio kulturnog identiteta grada i simbol neslaganja s kapitalističkim strukturama.
AUTOR NIKADA NIJE KOMENTIRAO SVOJE DJELO
Maurizio Cattelan nikada nije komentirao značenje svog najkontroverznijeg djela. No, kako piše Atlas Obscura, mnogi smatraju da je skulptura odgovor na gospodarsku krizu iz 2008. godine koja je snažno pogodila Europu, a posebno Italiju. Na jedan način, ovaj simbol prkosa djeluje kao oštra kritika financijskog sustava i korporativne pohlepe.
Kip „L.O.V.E.“ ne prestaje izazivati polemike ni više od desetljeća nakon što je postavljen ispred zgrade talijanske burze. Način na koji ga ljudi doživljavaju dodatno potpiruje rasprave. Naime, neki su primijetili da bi, da prsti nisu odsječeni, skulptura prikazivala zloglasni fašistički pozdrav. Ova interpretacija otvara prostor za političku simboliku, što je posebno intrigantno s obzirom na to da se zgrada Palazzo Mezzanotte, u kojoj je smještena burza, izvorno gradila u fašističko doba kao monumentalni izraz tadašnje ideologije.
POPULARNA TURISTIČKA ATRAKCIJA
Trg Piazza Affari nije tipična turistička destinacija. Ipak, ova neobična skulptura privlači pažnju prolaznika i turista koji često skreću sa svojih ruta kako bi uživo vidjeli kontroverzno umjetničko djelo. Mnogi se zaustavljaju, fotografiraju i smiju se provokativnoj poruci, koja prkosi ozbiljnom tonu okruženja financijskog svijeta.