Mjesta

Selo smješteno u “zdjeli” vulkanskog kratera na izoliranom otoku jedno je od najljepših mjesta na svijetu za promatranje noćnog neba

Daleko na pučini Tihog oceana, stotinama kilometara udaljen od bilo kojeg većeg grada i urbanog područja, smjestio se mali vulkanski otok Aogashima. Riječ je o najudaljenijem i najizoliranijem japanskom otoku, ali i o jednom od najzanimljivijih. Jeste li ikad sanjali o odmoru u čistoj, neiskvarenoj prirodi? Kuhanju jaja i krumpira u zemlji, u geotermalnom otvoru? Promatranju noćnog neba i zvijezda na mjestu bez imalo svjetlosnog zagađenja? Šetnjama i uživanju bez signala za mobitel? Sve to nudi ovaj neobičan vulkanski otok, koji turisti pomalo otkrivaju, ali koji zbog nedostatka smještaja nikad neće biti prenapučen.

Tvrđava svetog Nikole
PONOS ŠIBENIKANajljepša morska tvrđava na Jadranu stoljećima je čuvala grad od neprijatelja, oduševljava oblikom i očuvanošću, a zaštitio ju je i UNESCO
Nastavi čitati

USRED VULKANSKOG KRATERA ŽIVI 170 LJUDI

Otok Aogashima zadivljuje svojim oblikom. Nastao je erupcijom vulkana i na površini ima dva kratera. Sadašnji oblik otoka datira iz velike erupcije 1785. godine, nakon koje je Aogashima bila nenaseljena 50 godina. Usred kratera smjestilo se jedino naselje na otoku u kojem živi 170 stanovnika. Turisti koji ih posjećuju ljubitelji su netaknute prirode, pomalo robinzonskog odmora, prekrasnih vidika…

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Blowing Up History! (@blowing.up.history)

Šarenilo bojaGregor svaki dan, po najmanje pet sati, oslikava pothodnik u Novom Zagrebu: u dotad obični prolaz unio je šarenilo i veselje, a nada se i da će murali spriječiti šaranje
Nastavi čitati

Smještaj je ograničen na nekoliko malih pansiona ili besplatni kamp na otoku. Kamp ima minimalne sadržaje, ali u blizini se nalazi geotermalna sauna u kojoj se također možete tuširati i opustiti. Izvan objekta postoji nekoliko geotermalnih otvora za kuhanje jaja i slatkog krumpira, dostupnih u trgovini na otoku.

OTOK JE TEŠKO DOSTUPAN, ALI TO MU DAJE POSEBNU ČAR

Jedini način dolaska do Aogashime je preko Hachijojime, većeg otoka udaljenog 70 kilometara sjeverno. Hachijojima ima zračnu luku i do nje se može doći zrakoplovom ili brodom iz Tokija. Od Hachijojime do Aogashime se može putovati brodom ili helikopterom. Brodsko putovanje traje oko dva i pol sata, ovisno o vremenskim uvjetima, a helikopterski let oko 20 minuta.

Topografija Aogashime je doista zapanjujuća. Strme litice uzdižu se iz oceana sa svih strana, stvarajući prstenastu zdjelu koja se spušta prema unutra. Najbolji pogled na ovu prirodnu ljepotu pruža se iz leta helikopterom, ali i pješačke staze s vidikovcima nude spektakularne prizore preko kratera i prema moru.

NAJBOLJE LOKACIJA ZA PROMATRANJE ZVIJEZDA

Jedan od najljepših vidikovaca je Park Oyama. Iz njega se može uživati u pogledu na spektakularnu dvostruku kalderu, s planinom Maruyama u središtu, kao i na najvišu točku otoka, zvanu Otonbu. Za vedrih dana čak je moguće vidjeti i susjedni otok Hachijojimu u daljini. No posebna čarolija na Aogashimi počinje kad padne mrak.

Otok Aogashima jedno je od najboljih mjesta na svijetu za promatranje zvijezda i noćnog neba. Zbog nedostatka svjetlosnog i svakog drugog zagađenja, pogled na Mliječnu stazu, Canopus ili kišu meteora ovdje je posebno spektakularan.

JEDNA TRGOVINA, POŠTA I TRI BARA

Ako posjećujete Japan i njegove najljepše i najpoznatije gradove, otok Aogashima nudi potpuno drugačiji doživljaj od svjetala i žamora metropole. Život na otoku odvija se polako, s jedinom trgovinom, jednom poštom i tri bara. U lokalnim barovima možete isprobati nekoliko otočkih specijaliteta i kušati Aochu, otočko piće od slatkog krumpira slično votki. Barovi su također odlično mjesto za upoznavanje lokalnog stanovništva i pjevanje karaoka. Za opuštanje, tu je sauna Aogashima Fureai.

Aktualno

Pročitajte još