Mjesta

Mistična i opasna plaža, s pijeskom crnim poput ugljena i zastrašujućim šiljcima koji izviru iz mora, jedna je od najneobičnijih, ali i najimpresivijih na svijetu

Ako tražite ponekad ‘tešku’, atmosferičnu ljepotu, Island je definitivno mjesto gdje ćete naći kutke prirode koji odgovaraju tom opisu. Magična plaža crnog pijeska po imenu Reynisfjara jedan je od tih. Sitni crni šljunak i pijesak, neobični bazaltni stupovi i špiljske formacije nalik na katedrale, šiljci koji izbijaju iz pjenušavog mora i varljivi, opasni valovi kojima ljudski život ništa ne znači, glavne su atrakcije jedne od najpoznatijih plaža na svijetu. Obožavaju ju turisti, ali i filmaši. Njezini ‘bodeži’ koji se dižu iz mora jedan su od prizora koji se mogu vidjeti u napetoj islandskoj seriji Katla na Netflixu, a imala je ‘ulogu’ i u slavnoj Igri prijestolja.

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

MNOGI TVRDE DA JE RIJEČ O NAJLJEPŠOJ ISLANDSKOJ PLAŽI

Reynisfjara, ili kako je još nazivaju ‘plaža crnog pijeska’, nalazi se na južnoj obali Islanda, kod mjesta po imenu Vik, najjužnijeg sela te otočne države. Samo je jedna u nizu islandskih crnih plaža, no slovi za jednu od najljepših. Najozbiljnija joj je konkurencija magična Diamond Beach, odnosno ‘dijamantna plaža’. Ona se nalazi kod lagune ledenjaka Jökulsárlón i čije dijelove, u obliku velikih komada leda nalik na dijamante, valovi izbacuju na predivno crnilo. No, ipak, upravo je Reynisfjara proglašena 1991. godine prema izboru National Geographica jednom od najljepših plaža na svijetu. Potpuno opravdano.

JAKI KONTRAST PLAVETNILA OCEANA I UPEČATLJIVOG CRNILA PLAŽE

Reynisfjara je definitivno posebno mjesto, jedno od onih koje bi trebalo posjetiti jednom u životu. Osobno sam imala tu čast 2021. godine, no tog me dana u kolovozu dočekala potpuno drugačija od njezinih ‘uobičajenih’ fotografija koje preplavljuju svijet društvenih mreža. Bogovi hirovitog islandskog vremena tog su dana bili naklonjeni njezinim brojnim posjetiteljima.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Prikazali su nam je u jednom sasvim drugačijem svijetlu – obasjanu suncem, veselu i optimističnu, s jako naglašenim kontrastom njezine izrazite crne boje i plavetnila oceana. Škiljila sam gledajući ispred sebe dok sam čekala na red na slikanje na tamošnjim slavnim bazaltnim stijenama gdje su se posjetitelji penjali poput guštera i pozirali, želeći sačuvati trenutak za vječnost.

JEDNA OD NEIZOSTAVNIH ATRAKCIJA NA SLAVNOM RING ROADU

Od glavnog grada Islanda, Reykjavika, Reynisfjara je udaljena 180 kilometara i u biti je jedna od popularnijih destinacija za posjet među onima koji su naumili proputovati jug Islanda ili pak napraviti cijeli krug oko zemlje, po slavnom Ring roadu, putujući kojim je plažu vrlo jednostavno posjetiti. Mi smo bili jedni od potonjih, nakupit ćemo na tom putovanju oko 2500 kilometara tijekom kojih smo se gostili iz ‘bifea islandskih prirodnih čudesa’. No, Reynisfjara je i danas, nekoliko godina kasnije, jedno od najupečatljivijih sjećanja.

PREMA PREDAJI, POZNATI ŠILJCI SU OKAMENJENI TROLOVI

Jedno od njezinih obilježja koje prvo upada u oči prilikom pogleda na plažu, osim njezine prepoznatljive crne boje, jest skupina stjenovitih šiljaka. Oni se dižu iz mora, a ime im je Reynisdrangar. Te velike, 66 metara visoke bazaltne formacije u biti su okamenjeni trolovi koje je izlazak sunca zatekao u pokušaju da nasuču jedan od brodova na obalu te su se skamenili. Prema drugoj priči, zauvijek ih je smrznuo muškarac kojem su oteli i ubili ženu.

Naravno, kao što to uvijek bude, jedno su priče, a drugo znanost. Stručnjaci kažu da su te impozantne formacije, kao uostalom i crnilo plaže, ali i specifični šesterokutni bazaltni stupovi koji krase plažu, produkt tamošnje vulkanske aktivnosti. Sitni šljunak potječe primjerice upravo od tih bazaltnih stijena koje su se formirale od stvrdnute lave, a za šesterokutne oblike zadužen je proces hlađenja lave te naknadna erozija mekanijih slojeva okolnih stijene.

NAJVEĆA OPASNOST SU POGUBNI VALOVI, JAKE STRUJE I LEDENO MORE

Predivna i, za vrijeme ćudljiva vremena, misteriozna Reynisfjara ipak dolazi u pratnji ozbiljne opasnosti. Neki je izvori na internetu čak nazivaju i najopasnijom lokacijom na Islandu, a sve zbog varljivih, iznenađujuće velikih valova. Oni zapljusnu obalu bez ikakvog upozorenja ili najave, a u Australiji ih nazivaju ‘kraljevskim valovima’. Česti su nazivi i ‘sneaker waves’ ili pak ‘sleeper waves’.

Njihova je opasnost u tome što se oni mogu pojaviti iznenada i za vrijeme vrlo mirnih dana, kada biste ih najmanje očekivali. Stoga se posjetitelje upozorava da nikad ne okreću leđa valovima i da se drže 30 metara dalje od linije mora. Povrh valova, dodatna su opasnost jake morske struje te ledena voda. Najveći valovi ikada zabilježeni na toj plaži bili su visoki, navodi se ponekad, i do 40 metara. Formiraju se zahvaljujući tome što između plićine koja okružuje plažu i ogromnog prostranstva pučine nema apsolutno nikakve prepreke u smislu otoka ili kopna.

RAJ ZA LJUBITELJE PTICA, ALI I ŠETNJI

No, unatoč spomenutoj opasnosti, Reynisfjara je jedno od omiljenih i voljenih mjesta. Obožavana je i od strane ljubitelja ptica. Na stijenama koje je okružuju se, osim nadasve simpatičnih tupika, mogu pronaći i neke vrlo posebne ptice. Jedna od njih je, primjerice, arktička čigra koja ima najdužu migraciju od bilo koje ptice na svijetu – godišnje prijeđe i po 40 tisuća kilometara. Okolica crne plaže poznata je i po odličnim opcijama za šetnju. Popularni su primjerice Reynisfjall, obližnje brdo s kojeg se pružaju lijepi pogledi na okolicu, te stjenoviti rt Dyrhólaey, također idealna opcija za predivne vidike. U oba slučaja riječ je o kratkim, jednosatnim šetnjama. No, u okolici plaže ima i zahtjevnijih opcija.

Aktualno

Pročitajte još