prava bajka!

Ovaj predivni dio Toskane turisti tek otkrivaju: najrjeđe naseljena talijanska pokrajina krije čudesnu prirodu i bajkovita mjesta puna povijesti

Čarobna Toskana privlači milijune turista svake godine. Prekrasni srednjovjekovni gradići, uredni vinogradi, fantastična hrana i vino… Teško je odoljeti ovoj ljepoti. Firenca, Siena, Lucca i druga toskanska mjesta već su dugo omiljena odredišta mnogih putoholičara. No postoji dio Toskane koji turisti tek otkrivaju. Pokrajina Grosseto krije šarmantan istoimeni grad, bajkovito selo Sorano, čudesne terme Saturnia… Ova je pokrajina donedavno bila prilično nezastupljena na turističkoj karti Toskane, no situacija se napokon mijenja. Idemo u Grosseto i Sorano!

Muzej smijeha u Zagrebu Andrea Golubić
PROTIV SIJEČANJSKOG SIVILAAndrea je htjela širiti dobro raspoloženje pa je u Zagrebu otvorila prvi svjetski muzej smijeha: “Svako nasmijano lice naša je mala pobjeda”
Nastavi čitati

GROSSETO NOSI LASKAVU TITULU ZELENOG PIONIRA PAMETNOG TURIZMA

Grad Grosseto očarava svojim povijesnim središtem, divljim prirodnim rezervatom i veličanstvenim plažama. Nakon što je u konkurenciji od čak 40 gradova proglašen europskim zelenim pionirom pametnog turizma 2024., zanimanje za Grosseto ne jenjava. Ali prvi talijanski grad koji je osvojio ovu laskavu titulu ima potpuno drugačije planove od, primjerice, Venecije, Positana i Cinque Terrea, koji se “guše“ u masovnom turizmu. On, naime, želi potaknuti odgovornije putovanje te privući posjetitelje koji traže sporije i smislenije iskustvo boravka u čarobnoj Italiji.

TEK NEKOLIKO KILOMETARA OD GRADA NALAZI SE MIKROSVIJET NEVJEROJATNIH KONTRASTA

Naravno da je povijesni dio Grosseta, sa srednjovjekovnim zidinama i stoljetnim zgradama pravi bombončić. Ali nevjerojatne prirodne atrakcije ono su što ga uistinu izdvaja od konkurencije. Tako se svega nekoliko kilometara zapadno od grada nalazi regionalni park Maremma. Njegovih čak 9000 hektara proteže se od planina Uccellina pa sve do Tirenskog mora. To je pravi mikrosvijet nevjerojatnih kontrasta – s jedne strane pronaći ćete šume i ravne, prašnjave ravnice na kojima pasu divlji konji i autohtone rogate krave Maremma, a s druge močvare i prirodne pješčane plaže.

El Hierro
DIVLJE LICE KANARAVulkanski otok koji se odbio prilagoditi turistima: krajolik je taman i dramatičan, podmorje bogato životom, a na cestama postoji samo jedan semafor
Nastavi čitati
 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Agata Manco (@agata2987)

IDEALNO MJESTO ZA KUŠANJE LOKALNE HRANE DIREKTNO OD PROIZVOĐAČA

Danas je barem 30 posto parka Maremma fokusirano na poljoprivredu – na farmama se otvara sve više smještajnih objekata u bed & breakfast stilu, ali svi moraju ispuniti određene ekološke standarde kao što su korištenje recikliranih i ekološki prihvatljivih materijala te praksa štednje energije i vode. Osim organske pšenice, mahunarki, slanutka, djeteline, lana i zobi, stanovnici uzgajaju i rižu, za koju su se idealnima pokazale upravo tamošnje močvare sa slanom vodom. A svojim gostima nude i zabavne tečajeve kuhanja, nakon kojih možete kušati lokalno proizvedene sireve, vino, med, maslinovo ulje, pivo, svježe voće, povrće, tjesteninu…

PJEŠAČKE STAZE I ISTRAŽIVANJE BICIKLOM IDEALNA SU OPCIJA

Grosseto možda jest jedna od najrjeđe naseljenih talijanskih pokrajina, ali životinjski svijet ondje naprosto buja – više od 250 vrsta ptica, vukovi, jazavci, dikobrazi, divlje svinje, jeleni… Kakvo bogatstvo! Otiđite na vođenu pješačku turu ili izlet kanuom duž rijeke Ombrone, nećete požaliti! Ovaj europski zeleni pionir pametnog turizma za istraživanje krajolika preporučuje i – bicikl.

Provozajte se do plaže odlično uređenim stazama u sjeni borova, pronađite utočište od sunca u improviziranim mini utvrdama napravljenima od naplavljenog drveta i uživajte u opuštajućem zvuku valova. Plaže su prilagođene i osobama s invaliditetom, što je samo još jedna u nizu inicijativa koja je pomogla Grossetu da osvoji već spomenutu nagradu za održivi turizam. Kako piše BBC, grad sve svoje biciklističke staze koje vode do mora također planira osvijetliti, a ulična rasvjeta će, naravno, biti na solarni pogon.

ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE, STARI RIMSKI AMFITEATAR I KUPALIŠTA…

Regionalni park Maremma većinom staza povezan je sa središtem Grosseta, što je idealna prilika za razgledavanje njegovih znamenitosti – to su etruščansko arheološko nalazište Roselle, gdje možete istražiti ruševine amfiteatra i rimskog foruma, hramove te stara kupališta, glavni trg Piazza Dante, raskošna palača Palazzo Aldobrandeschi u kojoj je sjedište pokrajinske vlade, romanička katedrala San Lorenzo s pročeljem od bijelog i crnog mramora te arheološki i umjetnički muzej Maremma s važnim etruščanskim artefaktima pronađenima u okolici. Inače, povijesno središte Grosseta okružuju tri kilometra duge zidine Medici, koje su izgrađene još 1557. godine s ciljem obrane grada.

SORANO JE DREVNI GRAD NA LITICI IZNAD RIJEKE

A kad ste već u južnotoskanskoj pokrajini Grosseto, bila bi prava šteta ne posjetiti i Sorano, drevni grad smješten na litici iznad rijeke Lente, zapravo uklesan u čvrsti kamen poznat pod imenom tuf ili pršinac, koji je zapravo vrsta sedimentne stijene vulkanskog podrijetla. Ovaj talijanski dragulj datira još iz etruščanskog doba, a danas oduševljava svojim šarmantnim kućicama koje se doslovce naslanjaju jedna na drugu. Povezane su slikovitim uličicama, a u šetnji istima osjećat ćete se kao da ste se vratili u daleku prošlost.

Glavna znamenitost Sorana je impresivna tvrđava Orsini iz 14. stoljeća, u kojoj se danas nalazi arheološki muzej. Ista se smatra jednim od najvažnijih primjera renesansne vojne arhitekture – ima dva masivna bastiona, a u unutrašnjosti njezinih zidina pronađeni su ostaci antičke jezgre s okruglom kulom i pokretnim mostom. Prekrasni su i kolegijalna crkva San Nicola te njezin sedreni zdenac za krštenje, koji datira iz 1563. godine.

ŠPILJA I PREKRASNI, KASKADNI TERMALNI BAZENI

A tu je i nezaobilazna špilja Vie iz etruščanskog doba, složena mreža staza, od kojih su neke iskopane u sedri pod zemljom. Za kraj izdvajamo terme Saturnia, izvore termalne vode bogate bikarbonatima, magnezijem i kalcijem, koji izbijaju iz već spomenutog tufa.

Temperatura im je uvijek nepromijenjena i iznosi 37,5 stupnjeva Celzijevih. Povijesni bazen nazvan Il Bagno dei Frati (fratarske kupke) datira iz 15. stoljeća i nalazi se u šumi, odmah kraj termalnog potoka. Njega su nekoć koristili redovnici koji su živjeli u zgradama uz crkvu Santa Maria dell’Aquila.

Aktualno

Pročitajte još