Ljepota i misterij

Zubom vremena nagrižena slavonska utvrda jedna je od najvećih u Hrvatskoj, okružuju je brojne legende te je idealno mjesto za izlet

Hrvatska obiluje predivnim utvrdama i dvorcima zavijenima u nevjerojatne legende, no među njima jedan se doista ističe, kako svojim imenom i veličinom, tako i brojnim i zanimljivim pričama koje se uz njega vežu. Ova se utvrda nalazi unutar granica Parka prirode Papuk, a njeno je ime Ružica ili Velika utvrda Orahovica. Riječ je o najvećem sačuvanom utvrđenom gradu na području Slavonije, ali i jednom od najvećih u Hrvatskoj.

KOMPLEKS UTVRDE PROSTIRE SE NA POVRŠINI OD OKO 8000 METARA ČETVORNIH

Ružica grad nalazi se između sjevernih obronaka Papuka i Krndije, na nadmorskoj visini od oko 400 metara, povrh sela Duzluk te svega nekoliko kilometara od grada Orahovice. Svojedobno je imao važnu obrambenu ulogu, a prvi puta se u povijesnim dokumentima spominje 1357. godine, iako se vjeruje da je postajao u nekom obliku još i ranije, i prije 1220. godine. Sam kompleks Ružica grada proteže se na oko 8000 metara četvornih. Sa sjeverne je strane ‘štiti’ strma litica, s južne bedemi.

BISER UNUTRAŠNJOSTI POLUOTOKANajljepši i najočuvaniji dvorac u Istri mjesto je na kojem povijest susreće sadašnjost, a njegove debele zidine kriju stoljetne tajne i legende
Nastavi čitati

ČESTO MIJENJALA VLASNIKE, A NA VAŽNOSTI GUBI U 18. STOLJEĆU

Tijekom svoje duge povijesti, grad je često mijenjao vlasnike, a oni su ga dorađivali. Vjeruje se da je njegovu izgradnju krenuo realizirati Nikola Kont Orahovički, a od 1543. do 1687. godine u rukama je turske vlasti te su u njemu smješteni turski vojnici. No, kao i niz drugih utvrda na području Hrvatske, i Ružica grad gubi svoju obrambenu važnost početkom 18. stoljeća te u narednom periodu ponovno mijenja vlasnike sve dok nije postao prepušten zubu vremena, iako se to proteklih godina mijenja. Unutar grada vršena su arheološka istraživanja te su pronađeni vrijedni nalazi, među ostalim i kostur čovjeka, navodi se na stranicama Parka prirode Papuk.

PORIJEKLO NJEGOVA SIMPATIČNOG IMENA I DALJE NIJE DOKUČENO

Ružicu grad mogli bismo opisati, na temelju njegova izgleda, i kao utvrđeni grad burg i kao dvorac, ali i tvrđavu. U njemu ima elementa svega nabrojanog, a hvali se, odnosno hvalio se, i tornjevima, kulama i crkvom. Porijeklo njegova romantičnog i šarmantnog imena, Ružica grad, nije utvrđeno sa sigurnošću i postoji nekoliko objašnjenja. Prema jednom, ključ misterije je u imenu sela Duzluk, koje dolazi od turske riječi ‘duzem’, što znači cvijeće ili divlja ruža. Prema drugom, dovodi se u vezi s mađarskim imenom srednjovjekovnog grada Orahovice. Zvali su ga Raholcza. Ružica grad vodi se i kao zaštićeni spomenik kulture.

NA KRAJNJEM JUGU PLANETEKarlo je dva puta posjetio Antarktiku: "Priroda je nevjerojatna, dan zna trajati i po 22 sata, a plovidba prolazom Drake burna je i ima stroga pravila"
Nastavi čitati

UZ UTVRDU SE VEŽE NIZ LEGENDI, NAJPOPULARNIJA JE ONA O VILI RUŽICI

Dio šarma Ružica grada definitivno su legende. Stječe se dojam da je najpopularnija ona o vili Ružici, koja se navodi i na turističkim stranicama Hrvatske. Prema njoj je plemić namjerio izgraditi grad na mjestu na kojem su se okupljale vile, kako bi se družile, smišljale čarolije, pjevale i plesale. Naravno, vidjevši da se ‘petlja’ u njihovo mjesto, srušile su mu zidine. I to ne samo jednom. Plemić je bjesnio, a kad je shvatio da bi one mogle biti krive, postavio im je zasjedu te uhvatio najljepšu – Ružicu. Kazna je bila brutalna – zazidao ju je u temelje grada. To je otjeralo vile, a on si je navukao prokletstvo – na svečanosti povodom završetka radova na glavu mu se s najviše kule stropoštao kamen te ga ubio.

NARODNA PRIČA O KNEGINJI RUŽICI KOJA SE RADIJE UBILA, NEGO UDALA ZA NEPRIJATELJA

No, prepričava se, a prenosi stranica Bajkopričalica Sandra, i legenda o lijepoj i plemenitoj kneginji Ružici koja je vladala gradom nakon što su joj tata i braća poginuli u bitci s Francima. Suočena s pritiskom svojih podanika, odlučila je da se organizira viteški turnir, a pobjednik će postati njezin muž. No, najboljim se pokazivao vitez za kojeg se ispostavio da je u biti neprijatelj. Kneginja nije mogla smisliti pomisao na brak s njime te se radije bacila s najviše kule u gradu, nakon čega su po području počeli nicati grmovi crvenih ruža.

GRAD JE PODIGNUT NA MJESTU GDJE JE LEGAO VOL PLAVE DLAKE

Treća legenda veže se pak uz jednog vlastelina i vola plave dlake, a također je prenosi isti izvor. Vlastelin je bio bogat, okrutan i nikad zadovoljan. Dodijao je svojim susjedima i oni su mu spalili kuću, on je umalo izbjegao smrt, pa je odlučio svoj novi dom izgraditi na lokaciji za koju nitko neće znati i na kojoj će biti nedodirljiv. Robove je doveo u planinu, a mukotrpno su kamen i sve druge potrepštine vukli volovi. Sve dok jednog dana jedan vol plave dlake nije jednom robu rekao neka izgrade grad na mjestu na kojem će ga ujutro naći. Ovaj je to prenio vlastelinu i sutradan su ga pronašli kako leži pod velikim orahom oko kojeg je rasla divlja crvena ruža. Vlastelin je grad nazvao Ružica Grad Orahovica.

DO RUŽICA GRADA VODI 800 METARA DUGA POUČNA STAZA

Do Ružica grada inače vodi poučna staza. Staza, navodi se na stranici TZG Orahovica, ide od Jezera kroz bukovu šumu do Ružice grada, dugačka je 800 metara te uređena. Na stazi su postavljene 23 edukativne table.

Aktualno

Pročitajte još