
grobnica, hram ili svetište?
Ovo srednjovjekovno zdanje bijelih zidova i crvenog krova, poznato po debeljuškastim kulama okruženima jarkim zelenilom, jedna je od najvažnijih građevina jednog od najšarmantnijih gradova sjeverne Hrvatske. To je nekadašnje sjedište feudalne vlasti krasilo i sada već skoro zaboravljenu novčanicu od pet kuna, a danas, umjesto one obrambene, priča muzejsku priču o gradu koji mu je dom već stoljećima… Možda ste već pogodili, u ovom vas članku vodimo u dvorac Stari grad Varaždin u istoimenom prelijepom gradu.
Ta se poznata utvrda nalazi na sjeveru stare varaždinske povijesne jezgre. Ima dva karakteristična lica. Izvana, kako pišu na službenim stranicama TZ-a Varaždinske županije, to je neosvojiva vojnička utvrda, sa zidinama koje su mjestimice debele i do dva i pol metra. Iznutra, to je renesansna aristokratska palača… Kako god bilo, mjesto je to koje se, kao spomenik hrvatske graditeljske baštine nulte kategorije, bilo izvana ili iznutra, prilikom obilaska grada, nikako ne propušta.
Dugačka je povijest tog poznatog zdanja. Prvi put se spominje još u 12. stoljeću, a kroz sve vrijeme koje će uslijediti mijenjao je različite vlasnike. Svaki od njih krojio ga je po svom vlastitom ukusu i potrebama. Primjerice, tako je za vrijeme Ivana Ungnada krenula gradnja zidina s kružnim kulama te oko njih bedema i jarka ispunjenog vodom, čime je Stari grad postao pravi pravcati wasserburg. Danas više nema tu obrambenu ulogu, niti pak je – naravno – sjedište plemićkog posjeda i feudalne uprave.
Naime, Stari je grad danas dom Gradskog muzeja Varaždin. Muzej se u njega ‘uselio’ još davne 1925. godine, kada je on postao vlasništvo grada Varaždina (posljednji su mu vlasnici bili obitelj Erdödy). Tadašnji postav bio je izložen u svega nekoliko soba, a danas zbirke i odjeli ‘pucaju po šavovima’ te su se razmili i pod drugim vrijednim zdanjima diljem grada. Kako god bilo, u Starom gradu nalazi se njegov najstariji odjel, Kulturno-povijesni. Izlošci su tamo izloženi u stilski uređenim sobama, njih 40-ak, a kao najvrjednije zbirke na stranici TZ-a Varaždin spominju se one cehovskih predmeta, namještaja, povijesnih portreta, oružja, slika, satova, porculana i stakla. Posebnu su istaknute i one s predmetima slavnih Varaždinaca, političara i književnika Ivana Kukuljevića Sakcinskog i jezikoslovca Vatroslava Jagića.
Utvrda je, naravno s prekidima, građena kroz nekoliko stoljeća, od 14 .do 19., a njezin najstariji dio je središnja kula, dok se kao jedan od njezinih vrednijih dijelova spominje i kula s lančanim mostom, koja je poznata kao kula stražarnica. Ona je ostatak nekadašnjeg šireg sustava obrane oko utvrde, a izgrađena je u drugoj polovici 16. stoljeća. U njoj su bili smješteni vojnici, a i stan zapovjednika straže tvrđave. Do danas je, kao i pokretni most, preživjela u cijelosti.
Gradski muzej Varaždin moguće je razgledati svaki dan, osim ponedjeljkom i blagdanom, i to od utorka do petka od 9 do 17 sati, a subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati. Cijena ulaznice za odrasle za stalni postav Kulturno-povijesnog odjela, dakle Stari grad, iznosi pet eura. Učenici, studenti i umirovljenici plaćaju tri eura.
grobnica, hram ili svetište?
Savršena za uskrsni stol
Kvizovi
POPUT ČAROBNE BAJKE
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
Svjetlucave pisanice
grobnica, hram ili svetište?
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju
savršen obiteljski izlet
MISTERIJ JUŽNE AMERIKE
Neočekivani muzej
Povijest na svakom koraku
ulica crvenih svjetiljki
RAJ ZA OUTDOOR AKTIVNOSTI