U gustoj šumi Bilogore krije se jedinstvena galerija na otvorenom s 47 drvenih skulptura koje su izradili studenti

Skulpture jedinstvenog parka Svijetle pruge postavljene su pored četiri kilometra duge ceste na Bilogori, uz sam rub šume i vrhunska su atrakcija

Svijetle pruge (Foto: TZ Bjelovarsko-bilogorske županije)

Kad se spoje priroda i umjetnost, jedini rezultat mogu biti samo prava remek-djela. A deseci njih nalaze se na sjeverozapadu Hrvatske, točnije u samom srcu prekrasne Bjelovarsko-bilogorske županije. To je jedinstveni park Svijetle pruge, galerija drvenih skulptura na otvorenom. Njih čak 47 postavljeno je kraj četiri kilometra duge ceste, uz sam rub šume koja vodi od Planinarskog doma Kamenitovac u Maglenči do sela Šandrovac. Ova unikatna umjetnička oaza nastala je još 2002. godine i neprestano se nadograđuje, a za njezinu realizaciju zaslužni su Akademija likovnih umjetnosti iz Zagreba, Hrvatske šume, Bjelovarsko-bilogorska županija i Općina Veliko Trojstvo. Galerija je jedina takve vrste u ovom dijelu Europe.

LIKOVNA KOLONIJA KOJA STUDENTIMA PRUŽA NEZABORAVNO ISKUSTVO RADA U PRIRODI

Zanimljive skulpture izradili su talentirani studenti i njihovi profesori s Kiparskog odsjeka, a svoj doprinos dali su i brojni drugi umjetnici, koji su tijekom svih ovih godina za svoj terenski rad i kiparske kolonije birali upravo čarobni šumski ambijent bjelovarsko-bilogorskog kraja. Svijetle pruge zamišljene su kao jedinstvena likovna kolonija, a studentima pružaju nezaboravno i iznimno vrijedno iskustvo rada u prirodi, s drvetom i alatima koje inače nemaju prilike koristiti.

Sam park otvoren je za javnost 24 sata na dan, a ulaz u njega je slobodan. Možete ga obići pješice ili biciklom, a naša topla preporuka je doživjeti ga iz jedne potpuno drugačije perspektive – jašući! Jer ako ste ljubitelji konja, Bjelovarsko-bilogorska županija pravo je mjesto za vas. Ima čak 198 kilometara trasiranih konjičkih staza koje prolaze preko Bilogore i Papuka te kroz Moslavinu.

OVI DRAGULJI ZAHTIJEVAJU POSEBNU BRIGU KAKO IH NE BI NAGRIZAO ZUB VREMENA

Pojedinačni primjerci Svijetlih pruga svoje mjesto pronašli su i u Velikom Trojstvu, Bjelovaru te Velikom Grđevcu. A za izradu svih skulptura korištena su stabla iz okolnih šuma, čime je samo drvo dodatno promovirano kao vrijedan prirodni materijal kojim se čitava Hrvatska treba ponositi.

Spomenuta galerija na otvorenom simbolizira šume i jedinstveni krajolik bilogorskog kraja te predstavlja autorov unutrašnji, umjetnički doživljaj okoline u kojoj su same skulpture nastajale. Kako ih ne bi nagrizli zub vremena, sunce, kiša i vjetrovi, brigu o ovim drvenim draguljima preuzela je općina Veliko Trojstvo.

IZLET ZAOKRUŽITE POSJETOM POLJIMA LAVANDE ILI BILOGORSKOM ČARDAKU

A dok s nestrpljenjem iščekujemo vidjeti što će nam vješte ruke studenata izraditi na novoj terenskoj nastavi, predlažemo vam da obiđete i druge atrakcije ovog bajkovitog kraja. Opustite se u poljima lavande i posjetite tradicijsku Romsku etno kuću obitelji Đurđević u Maglenči, opustite se na ribnjacima Šandrovac te kušajte vrhunsko domaće vino, sir, med i mesne specijalitete. I za kraj, popnite se na bilogorski čardak iznad Velikog Trojstva, vjernu kopiju drvene osmatračnice iz srednjeg vijeka i vidikovac s kojeg puca veličanstven pogled na čitavu okolicu.

Pročitajte još