Kvizovi
Mjesta
Zmajeve špilje izgledaju kao da su s drugog planeta i jedan su od najfascinantnijih podzemnih kompleksa u Europi: kriju ogromno jezero i osvijetljene su magičnim efektima
Coves del Drac, Cuevas del Drach ili Zmajeve špilje. Zvuči neobično. I jest. Ovaj špiljski kompleks bez problema će bez teksta ostaviti svakog tko u njega uđe, a da bi to bila uopće mogućnost morat ćete potegnuti sve do Mallorce, najvećeg španjolskog otoka, a zatim u okolicu grada Porto Cristo. Ulaskom u špiljski kompleks, naći ćete se na jednoj od najpopularnijih i najrazvikanijih lokaliteta na otoku. Fama nije bez razloga. Ove špilje doista izgledaju kao da su s drugog, nadasve predivnog planeta, skrivaju jedno od najvećih podzemnih jezera na svijetu, osvijetlio ih je tzv. čarobnjak svijetla, a u njima možete uživati čak i u koncertu klasične glazbe.
ČETIRI MEĐUSOBNO SPOJENE ŠPILJE I VELIKO PODZEMNO JEZERO
Kompleks Zmajeve špilje, jedna od najpopularnijih atrakcija otoka, broji gotovo četiri kilometara, a u ubraja se među najveće špilje u Europi. U biti, riječ je o četiri međusobno spojene špilje – Crna špilja, Bijela špilja, Špilja Luisa Salvadora i Špilja Francuza. Na kraju kompleksa nalazi se veliko podzemno jezero Martel, dugačko oko 115 metara i 30 široko te duboko od četiri do 12 metara. Ubraja se među najveća podzemna jezera na svijetu. Što se tiče temperature zraka, ona je u kompleksu manje više postojana, i kreće se od 17 do 21 stupanj Celzijev, dok voda u njemu ‘stoji’ na 18, maksimalno 19 stupnjeva.
POSJETITELJI ŠPILJE PRIJEĐU 1,2 KILOMETARA I SPUŠTAJU SE 25 METARA U DUBINU ZEMLJE
Kompleks špilji nastajao je nekoliko milijuna godina, kažu znanstvenici, u razdoblju prije 11 do 5,3 milijuna godina, i to u stijeni koja je bila podložna djelovanju vode. ‘Rastakala’ se kako ju je voda dubila, pretvarajući male pukotine u sve veća proširenja i na kraju špiljske dvorane… I danas je ‘živi organizam’. Naime, njezini predivni špiljski ukrasi, stalaktiti i stalagmiti, rastu godišnje za od 0.2 milimetara do čak 1,6 milimetara, dok različitu boju tamošnjim stijenama, koje dodatno naglašava osvjetljenje u špiljama, daju različiti minerali koje vode ‘kupi’ kad prolazi kroz tlo. Posjetitelji špilje u njezinom ljepotama mogu uživati u duljini od 1,2 kilometara, i dubini do 25 metara ispod površine zemlje.
ZA USPJEH ŠPILJSKOG KOMPLEKSA ZADUŽENI OTAC SPELEOLOGIJE I ČAROBNJAK SVIJETLA
Za povijest ovog fascinantnog špiljskog kompleksa, koji se nalazi na istočnoj obali otoka, ključnom se pokazala 1896. godina. Naime, tada ju je počeo istraživati francuski speleolog E. A. Martel koji je, nakon svog prethodnika, njemačkog istraživača M.F. Willa koji je mapirao Bijelu i Crnu špilju, otkrio još dvije špilje te podzemno jezero, koje nosi i njegovo ime. Kompleks je bio poznat još u srednjem vijeku i prvi puta se spominje u pismu iz 1338. godine. No tek je taj francuski istraživač i speleolog, kojeg se naziva ocem speleologije, promijenio sudbinu špiljskog kompleksa.
Uspjehu istog kumovao je još jedan čovjek, tzv. čarobnjak svijetla. Naime, Zmajeve špilje predivno su osvijetljene, a za to je zaslužan katalonski inženjer Carles Buïgas, poznatom pod upravo tim nadimkom. Rasvjeta koju je priredio naglašava ljepotu špilja. U njima je voda slana te se njezina razina mijenja ovisno o djelovanju vjetra i plime i oseke. Dubinu vode u kompleksu lako je dokučiti prema promjeni boje – zelena znači dubinu od oko tri metra, plava osam metara, bijela jedan.
ŠPILJSKI KOMPLEKS RADI CIJELE GODINE, OSIM NA BOŽIĆ I NA NOVU GODINU
Zmajeve špilje popularna su destinacija i obilasci kompleksa redovita su stvar te se ne održavaju samo dva dana u godini, na Božić i na Novu Godinu. Ostale dane špilja ‘radi’ – u periodu od 11. ožujka do 31. listopada obilasci se održavaju u 10, 11, 12, 14, 15, 16 i 17 sati. Nešto su rjeđi u periodu od 1. studenoga do 10 ožujka. Što se tiče cijena ulaznice, u trenutku pisanja ovog članak ona je, kako je bilo istaknut na stranicama lokaliteta, za online kupovinu iznosila 17 eura za osobe starije od 13 godina, a za djecu od 3 do 12 godina 10 eura. Ulaz za bebe je bio besplatan. Ako se ulaznica kupuje na licu mjesta, cijena je za euro viša.
KONCERTI SE U ŠPILJI ODRŽAVAJU JOŠ OD 1935. GODINE
Obilazak špilje traje oko sat vremena i započinje putem koji posjetiteljima otkriva predivno i pametno osvijetljene špiljske ukrase te podzemnu rijeku koja vodi do podzemnog jezera koja služi kao ‘prirodna koncertna dvorana’ u kojoj posjetitelji mogu poslušati i koncert klasične glazbe. Za taj su glazbeni spektakl zaslužni glazbenici na brodu, kvartet na dvije violine, čembalu i čelu.
Nakon koncerta, koji traje 10 minuta, posjetitelji mogu jezero Martel prijeći pješke, preko mosta ili pak brodom, s tim da se ova potonja vožnja ne naplaćuje. Koncerti se inače održavaju još od 1935. godine, dio su svakog obilaska špilje, a kraj koncerta prati i svjetlosni show nalik na izlazak sunca pod nazivom Zora na jezeru.
U OKOLICI ŠPILJA NALAZE SE PREDIVNE PLAŽE, ALI I JOŠ JEDAN MANJI ŠPILJSKI KOMPLEKS
I okolica špilja nudi niz opcija za razgledavanje. Primjerice, staru četvrt tamošnjeg grada Manacora i crkvu Nostra Senyora dels Dolors. Preporučuje se i kupanje na Cala Morlandi ili pak Cala Mendiji. U blizini se nalazi i manji špiljski kompleks Coves dels Hams. Površine 3640 kilometara četvornih, Mallorca je inače najveći španjolski otok. U turizmu je već dugo, pohode je bogati i slavni, umjetnička je meka, no vole je i milijuni ‘običnih’ turista. Kao što dokazuju i špilje kojima je ovaj članak posvećen, priroda otoka je famozna. Tamošnji 90 kilometara dugački planinski lanac Serra de Tramuntana, koji je poznat i pod nadimkom ‘kralježnica Mallorce’, 2011. godine uvršten je i na popis svjetske baštine.
ČAK 262 PLAŽE I NEVJEROJATNO BISTRO MORE
Mallorca se hvali i s čak 262 plaže, od kojih kao najljepše slove Es Trenc, Cala Mesquida te Cala Torta. Lijepo je i samo more, koje je navodno jedno od najbistrijih u Sredozemnom moru zahvaljujući morskoj travi Posidonia oceanica pročišćava vodu. Mallorca je omiljena i među roniocima, a odlična je destinacija i za bicikliste. Jedna od najslavnijih tamošnjih ruta zove se Sa Calobra, dok je od zdanja vjerojatno najimpresivnija katedrala La Seu u glavnom gradu. Dugačka je 121 metar, široka 40 i visoka 44 metra, a građena je na mjestu nekadašnje džamije.