Kako se pripremiti i preživjeti let avionom s malom bebom? “Nakon 13 letova s malcem od 22 mjeseca, evo što sam sve naučila…”

Foto: Getty Images

Beba u avionu. Upravo tako glasi rečenica od koje mnogi roditelji zadrhte, a jedan dio putnika prevrne očima. Može se činiti svakako – i zastrašujuće i komplicirano i bučno i kaotično – no može isto tako biti i vrlo jednostavno… i bezbrižno iskustvo! Naravno, odlazak na let, pogotovo dugi s malom bebom nosi svoje izazove, no nijedan od njih ne bismo nazvali nepremostivima. Dapače, nekim se potencijalnim problemima na letu vrlo lako može doskočiti, a ovim kratkim vodičem na temu ‘beba u avionu, što i kako’, a koji pišem na temelju vlastitog iskustva, pokušat ću osnažiti sve roditelje koji se možda nećkaju da se jednostavno ‘bace u vatru’, odnosno bolje rečeno – u avion sa svojim najmanjim suputnicima.

Svi savjeti koje navodim odnose se na djecu starosti do dvije godine i zbir su iskustava s dosadašnjih pojedinačnih 13 letova koje naš malac (22 mjeseci) ima u svojim ‘krilima’ (najdulji su bili vezani u trajanju svaki po oko pet, pet i pol sati, od kojih se jedan zbog spleta okolnosti pretvorio u 12-satni boravak u avionu).

PA ŠTO AKO BEBA PLAČE NA AVIONU?

Za početak, samo hrabro. Bebe plaču i to je normalna stvar, bila je mantra koju sam i sama sebi ponavljala prvi put kad smo išli na let, a kad bi mi kroz glavu prošla ona ‘a što s drugim putnicima ako bude puno plakao’. Bebe, dakle plaču u dućanima, restoranima, igralištima, pa tako i u avionu. Vrlo jednostavno i pomalo grubo rečeno, standardni putnički zrakoplov nije rezerviran samo za odrasle (kao što to može biti, recimo restoran ili pak hotel) i bebe i mala djeca sastavni su dio kabinske stvarnosti.

Oni koji očekuju potpunu tišinu i smatraju da beba/dijete nema pravo zaplakati na avionu ili još gore prijeko gledaju roditelja koji se trudi to isto dijete smiriti, trebaju lekciju iz tolerancije i suosjećanja jer su i oni sami nekada bili male bebe (a sad su, ako se tako ponašaju, ‘velike’). Isto tako, ako dijete i zaplače, ono neće plakati zauvijek. Kao i sve drugo u životu, i to će proći. Već sekundu kasnije beba će se potencijalno smijati ili mirno spavati.

KAKO RIJEŠITI PROBLEME S NEUGODOM ILI BOLOVIMA U UŠIMA?

Roditelji se često pribojavaju da će djetetu nešto biti s ušima i da se tlakovi u njihovim malenim ušima neće izjednačiti te da će im to pričinjavati neugodu ili bol. Osobno, i sama sam kao odrasla jednom prilikom imala gadnih problema s uhom na letu i to doista ne bih poželjela nikome, a kamoli malom djetetu. No, iako rizik od toga postoji, može ga se i prevenirati nizom mjera.

Dakle, za vrijeme polijetanja ili slijetanja, pokušajte bebu staviti na dojku (ako dojite) ili pak joj ponuditi bočicu s mlijekom ili pak vodom. Ili joj dajte da nešto gricka. Ili joj dajte dudu. Ili se jednostavno kreveljite i od zijevanja napravite zabavnu igru… Naime, sam čin gutanja i pomicanja vilice pomaže u izjednačavanju tlakova, kao u krajnjoj liniji i sam plač. Ako dijete ima ozbiljniji problem s ušima, primjerice upalu uha, konzultirajte se s pedijatricom/pedijatrom prije leta koji će vas savjetovati koji lijek koristiti kako bi let prošao što bezbrižnije.

KAKO ZABAVITI DIJETE NA LETU?

Što se tiče ‘zabavnog programa’ za bebu, to ne treba biti ništa komplicirano. Kao najbolji trik, meni osobno, pokazalo se uzeti s nama neke sitnice koje je jednostavno nositi u ručnoj prtljazi, a koje su našem mališanu bile potpuno nove, dakle nešto s čime se dosad nije igrao (iako smo uzeli i neke prokušane slikovnice i sitne igračkice). Kao jako dobra opcija na zadnjem putovanju pokazale su se nova bojanka i naljepnice s različitim životinjama pa smo kombinirali ta dva ‘gadgeta’. Isto tako, ako na letu nema TV momenta, downloadajte nekoliko crtića na mobitel da se nađu za svaki slučaj ako zagusti. Druga je opcija uzeti neku igračku na koju je dijete vezano.

PUSTITE DIJETE DA BUDE MALI ISTRAŽIVAČ

Zamislite samo kako bi vama bilo. Odjednom ste u nekom neobičnom prostoru s mnogo ljudi i različitih lica. Željeli biste vidjeti i doznati o čemu je točno riječ. Pa tako i malci. Pustite ih da gledaju, ispituju, ostvare kontakt s drugim putnicima (naravno, nećete im dozvoliti da im skaču po glavi), ispipaju sjedalo, pogledaju pojas, gledaju kroz prozor, prošetaju s vama po avionu kad je to moguće. Pričajte im (čak i ako su jako, jako mali i ‘ne razumiju’) što se događa, gdje ste, što ćete raditi, gdje idete, tko su svi ti ljudi… Pričajte o avionu, oblacima, brojite planinske vrhove… Neka se dijete osjeća uključeno u cijelu pustolovinu i kao sastavni dio iste.

AKO TREBATE POMOĆ, ZATRAŽITE JE

Na svakom letu na kojem smo bili s našim maleckim, kabinsko je osoblje uvijek bilo iznimno susretljivo prema nama. Ne samo da su uvijek imali smiješak i ljubaznu riječ za njega, nego bi se s njim nakratko i poigrali i davali mu stalne znakove pažnje te se doista trudili da se osjeća dobrodošlo. Super iskustva smo imali i s drugim putnicima. Ponekad bi od kabinskog osoblja dobio i igračkicu predviđenu za djecu na letu, a gotovo uvijek malenu čokoladicu ili čokoladni bombončić.

Isto tako, stjuardese i stjuardi će vam pomoći, ako ikako mogu i ako to prilike dozvoljavaju, i oko toga da imate što više mjesta (primjerice, premjestiti vas ako avion nije dupkom pun), ali i oko specifičnih situacija ako je to u njihovoj moći. Mi smo, primjerice, lijek za maleckog trebali držati na hladnom u frižideru i rado su nam izašli u susret. U svakom slučaju, nemojte se ustrčavati pitati za pomoć, kako njih tako i druge putnike ako zatreba.

NAORUŽAJTE SE GRICKALICAMA

Nemojte se oslanjati samo na hranu koja se dobije na zrakoplovu. Ponesite sa sobom dovoljno grickalica i hrane, one ‘provjerene’ koju vaše dijete voli. Isto tako, na avion je moguće, i to kroz sigurnosne kontrole i u ručnoj prtljazi, unositi dječju hranu (isto tako i lijekove), a potencijalna dodatna pravila/zahtjeve oko toga provjerite na stranicama zračne luke/aviokompanije kojom putujete.

O ČEMU RAZMIŠLJATI KOD KUPNJE AVIONSKIH KARATA?

Ako želite na letu potencijalno imati više mjesta (a to bi svi željeli jer bebe do dvije godine obično sjede u krilu roditelja) ima nekoliko opcija o kojima možete razmišljati kod kupnje karata. Jedna je, ako putujete ekonomskim razredom, ciljati sjedala s više prostora za noge, no tu zaboravite na ona koja se nalaze kod izlaza za nuždu jer s djetetom tamo ne možete sjediti (trebate imati slobodne ruke i biti sposobni otvoriti vrata).

Isto tako, postoji i opcija tzv. bassineta za malecke, no tu provjerite ograničenja oko kilaže. Što se tiče samog mjesta u avionu i gdje sjediti, neki zagovaraju blizinu toaleta i ‘kuhinje’ te sjedalo uz prozor kako dijete ne bi imalo ‘bliski susret’ s kolicima za hranu i pića. Meni osobno, uvijek je s malcem draže sjediti uz prolaz jer tamo ima više mogućnosti manevra u smislu protezanja nogu, šetanja, odlaska do WC…

Neki zagovaraju i kupnju karte za let koji se poklapa s djetetovim ritmom spavanja, no to nije uvijek moguće (mi se nikad nismo vodili time kao uvjetom). Prilikom kupnje karata meni osobno isto bi tako uvijek bio draži direktni let, no ni to, ovisno o destinaciji i financijama, nije uvijek moguće. Kad smo već kod troškova, u biti je najjeftinije letjeti s djetetom do dvije godine starosti (u krilu vam je i ne plaćate sjedalo) pa je možda upravo to najbolje vrijeme za odlazak na neku dalju, ‘avionski’ skuplju destinaciju.

KAKO ODJENUTI DIJETE ZA LET I ŠTO SPAKIRATI?

Na avionima ponekad zna biti vruće, ponekad hladno, presjedanja nose svoje vlastite vremenske prilike. Zato je najbolje razmišljati u slojevima. Svakako u ručnoj prtljazi ponesite rezervnu odjeću, pa čak i nekoliko komada ekstra za slučaj gubitka prtljage, ali i dovoljan broj pelena. Jedan od naših letova potrajao je igrom slučajeva dvostruko dulje nego što je bilo predviđeno pa su jedni roditelji na avionu ostali bez pelena (našlo se, no bilo je ‘na knap’).

Nije loše uzeti ni neku laganu dekicu, ali ni ekstra set odjeće za sebe (barem rezervnu majicu jer, budimo realni, bebe zaprljaju sve oko sebe). Pokušajte, ako možete, promijeniti pelenu bebi prije nego što se ukrcate na avion. Tako će na let ići ‘pofriškana’ i bit će joj udobnije, a ako ništa drugo barem za to prematanje nećete biti skučeni kao što ćete biti u toaletu u avionu.

Pročitajte još