
Zeleni zakoni
Ne znamo za vas, ali kad čujemo za Palmu de Mallorcu, nama nekako odmah sve zamiriše na ljeto, prepune plaže, vrućine… I činjenicu da je taj sunčani španjolski otok lako dostupan iz Zagreba putem niskobudžetnog avioprijevoznika Ryanair. Razloga za posjetu je stvarno mnogo. Primjerice, prosječna godišnja temperatura od 21 stupanj Celzijev. Najmanje 300 sunčanih dana kroz godinu. Predivne plaže. Čak 2500 restorana. A najbolje od svega, trenutačno se karte za putovanje u travnju mogu kupiti na Skyscanneru po cijeni od 23 eura u jednom smjeru. Ako smo vas zainteresirali, evo što sve tamo vidjeti i doživjeti…
Površine 3640 kilometara četvornih, Mallorca je najveći španjolski otok. Spada u Balearsko otočje, a njezini su susjedi u tom arhipelagu razvikana Ibiza, Formentera i Menorca. Palma de Mallorca, do kojeg spomenuti niskobudžetni avioprijevoznik i vozi iz Zagreba, glavni je grad otoka, a ujedno i cijele autonomne pokrajine koju čine Baleari. Sam otok nastanjuje oko 900 tisuća ljudi, a njih oko polovica živi upravo u tom gradu.
Na turističkoj karti svijeta Mallorca doista nije od jučer. Naime, otok je već dugo vremena vrlo razvikano i popularno turističko središte, koje se ponekad spominje i kao sinonim za masovni turizam. U biti, otok je oduvijek bio zanimljiv posjetiteljima, i prije nego su na njega navalili u milijunima. Nekada su tamo dolazile i dive poput Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor, a ‘masovnjak’ je krenuo negdje 50-ih prošlog stoljeća te se dobrano zahuktao 1970-ih. Koliko je omiljen pokazuju, primjerice, i brojke iz 2017. godine. Tada je Mallorcu, i ostatak otoka u arhipelagu, posjetilo gotovo 14 milijuna ljudi.
No, nisu u igri bili samo turisti. Otok je zbog svoje ljepote te dramatične i pitoreskne obale oduvijek privlačio i pisce i umjetnike. Primjerice, tamo se doselio i jedan od najvećih engleskih pjesnika, Robert Graves. On se nastanio u planinskom selu Deia, gdje je i pokopan, a i danas se tamo može posjetiti kuću u kojoj je živio jer je ona pretvorena u muzej koji dokumentira njegov život. On kao da je pokrenuo lavinu. Naime, to je mjesto postalo meka za kreativce i slavne te doslovno vrvi umjetničkim galerijama. Isto tako, to mjesto obožavaju i bogati i slavni. Princeza Diana i Kate Moss samo su neka od zvučnih imena koja se vežu uz spomenuto naselje.
Samo ime otoka dolazi od latinskog ‘insula maior’, što su prijevodu znači ‘veliki otok’, izraz koji je trebao ukazivati na njegovu veličinu. Aktualno ime je u biti posljedica kombinacije pogrešnog izgovora i protoka vremena. Inače, povijest mu je doista duga. Naseljen je bio još 7000 godina pr. Kr., dok mu je geografska lokacija usred Sredozemnog mora garantirala neminovni interes brojnih sila i vojski. Možda za otok najznačajnija invazija bila je ona Jakova I. Aragonskog 1229. godine, koja je označila početak razvoja Mallorce u otok kakvog ga znamo danas.
A taj otok definitivno poznajemo i po prelijepoj prirodi. Primjerice, tamošnji 90 kilometara dugački planinski lanac Serra de Tramuntana, a koji je poznat i pod nadimkom ‘kralježnica Mallorce, 2011. godine uvršten je i na popis svjetske baštine. Najviši vrh lanca zove se Puig Major i broji 1445 metara, a on je ujedno i najviša planina balearskog arhipelaga.
Kao odlična aktivnost za dobar provod spominje se upravo vožnja tamošnjim cestama – vidikovci, samostan i hodočasničko odredište Santuari de Lluc, mala sela i naselja na vrhovima brda, vinarije, restorani čekaju na one koji se odvaže na taj mini roadtrip. Isto tako, Mallorca se može pohvaliti i s impozantnim špiljskim svijetom. Najimpresivniji špiljski kompleksi su Coves del Drach i Coves dels Hams.
Naravno, tu su i plaže. Mallorca se hvali s čak 262 plaže, od kojih kao najljepše slove Es Trenc, koja navodno godišnje ostane bez 25 tona pijeska, Cala Mesquida te Cala Torta. Isto tako, nisu lijepe samo plaže, već i more, koje je navodno jedno od najbistrijih u Sredozemnom moru zahvaljujući morskoj travi Posidonia oceanica koja na morskom dnu formira prave podvodne livade i pročišćava vodu.
Mallorca je stoga omiljena i među roniocima, a odlična je destinacija i za bicikliste. U smislu biciklizma atraktivna je i za profesionalce na tom polju, zbog raznolikog i izazovnog terena, a jedna od najslavnijih tamošnjih ruta zove se Sa Calobra.
Što se tiče ljudskih ruku djela, možda pak je najimpresivnije katedrala La Seu u glavnom gradu. Zdanje je naprosto ogromno – dugačka je 121 metar, široka 40 i visoka 44 metra, a građena je na mjestu nekadašnje džamije. Katedrala se gradila čak 400 godina. Sve je započelo još 1230. godine, a svojedobno je na njoj radio čak i renomirani Antoni Gaudi. On je naposlijetku odustao od projekta jer se posvađao s ljudima koji su ga angažirali za posao.
Na spisku ‘obavezno vidjeti’ je i Castell de Bellver, dvorac iz 14. stoljeća pretvoren u utvrdu. Riječ je okružnom zdanju s dvorištem i tri tornja. I predivnim pogledom na zaljev Palma.
Kao mjesto koje ne bi trebalo zaobići slovi i pitoreskni gradić Sóller. Okružen planinama, prepun slastičarni i kafića te uskih uličica, poznat je po vožnji starinskim drvenim tramvajem, a na kraju ovog kratkog pregleda bilo bi pogrešno ne spomenuti i vrlo aktivan noćni život na Mallorci. Kao centar noćnog života na otoku slovi Megaluf, gdje se nalazi i svjetski slavni noćni klub BCM. Mallorca je i dom najvećeg stroja za pravljenje pjene na svijetu.
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
ZA SVAKOGA PONEŠTO
Izvan utabanih staza
SAVRŠEN ZA IZLET
DRAGULJ S TISUĆU TAJNI
ZA SVAČIJI UKUS
LJEPOTE JADRANA
IDEMO NA IZLET!
SKRIVENI BISERI
Proljetni city break