Najgušće naseljena država na svijetu povećala se za 3 posto! Izgrađen je novi dio koji doslovce izranja iz mora
Gradska četvrt Mareterra u Monaku izgrađena je na nasutom zemljištu usred Mediterana. Bogatu kneževinu stajala je oko dvije milijarde eura

Jedna od najmanjih država na svijetu, Monako, već desetljećima vodi istu borbu: kako rasti kad prostora za to gotovo da više ni nema. Ova bogata mediteranska kneževina na Francuskoj rivijeri, čija površina iznosi nešto više od dva kvadratna kilometra, ima jednu od najvećih gustoća stanovništva na planetu, ali i vrtoglavo skupe nekretnine. No očito nema tog problema koji novac ne može riješiti. A Monako je svoj nedostatak teritorija uspješno nadoknadio tako što ga je doslovce ”ukrao” moru.
NASIPAVANJEM MORA STVORENI SU I LUKA HERCULES TE TURISTIČKA ZONA LARVOTTO
Najnoviji primjer te strategije je Mareterra, potpuno novi kvart izgrađen na nasutom zemljištu usred Mediterana. Projekt vrijedan oko dvije milijarde eura službeno je otvoren krajem 2024. i doista izgleda spektakularno. Kako prenosi BBC, jedan od najambicioznijih urbanističkih projekata na Sredozemlju površinu Monaka uspio je povećati za čak oko tri posto.
Četvrt leži uz istočni dio monaške obale, nedaleko od četvrti Larvotto. O njoj se šuškalo još 2013., kad je princ Albert II. predstavio plan proširenja teritorija kneževine za šest hektara. Izgradnjom Mareterre nastavljena je dugogodišnja tradicija nasipavanja mora. Naime, od početka 20. stoljeća čak 25 % teritorija Monaka nastalo je upravo tako. Među poznatijim primjerima su luka Hercules, turistička zona Larvotto te četvrt Fontvieille.
BETONSKA KONSTRUKCIJA NOSI ČITAV KVART I ŠTITI OBALU OD SNAŽNIH OLUJA
Mareterra je podignuta uz pomoć 18 ogromnih betonskih komora, tzv. caissona, koje su postavljene na morsko dno. Svaka od njih teška je oko 10.000 tona i visoka 26 metara, a zajedno tvore konstrukciju koja istodobno štiti obalu od snažnih oluja i nosi čitav novi kvart.
Posebni dijelovi tih struktura, nazvani Jarlan komore, dizajnirani su tako da propuštaju vodu kroz uske otvore, raspršuju energiju valova i djeluju kao svojevrsni prirodni lukobran. Nova četvrt u Monaku uključuje dvije velike stambene zgrade, deset luksuznih vila, četiri kuće, malu marinu, poslovne prostore i restorane te oko tri hektara javnih parkova i šetnica.
ZELENI PARKOVI, VRTOVI I ŠETNICE U NOVOM KVARTU DOSTUPNI SU SVIMA
Jednu od glavnih zgrada projektirao je poznati talijanski arhitekt Renzo Piano, čiji je kompleks postao vizualni simbol novog kvarta. Impresivna Mareterra zamišljena je kao spoj luksuznog stanovanja i javnih prostora uz more, a njezini parkovi, vrtovi i šetnice dostupni su svima.
Projekt je osmišljen i kao najodrživiji dio Monaka. U skladu s planom princa Alberta II. da kneževina postane ugljično neutralna do 2050., u novoj gradskoj četvrti implementirana su i brojna ekološka rješenja. Ugrađeno je oko 9000 kvadratnih metara solarnih panela, posađeno je 800-tinjak stabala, postavljeno je 200 punionica za električna vozila, a posebna pažnja posvećena je i očuvanju podvodnog ekosustava.
OKO 384 ČETVORNA METRA POSIDONIJE PREMJESTILI SU NA ZAŠTIĆENU LOKACIJU
Jedan od najvećih izazova tijekom gradnje bio je očuvanje posidonije, endemske morske trave ključne za zdravlje Mediterana. Osim što stvara stanište za brojne vrste riba i drugih organizama, ona također stabilizira morsko dno. Zato su znanstvenici inovativnom metodom presađivanja oko 384 četvorna metra posidonije premjestili na novu lokaciju u zaštićenom morskom području kraj Larvotta.
Početna cijena nekretnina iznosi oko 100.000 eura po kvadratnom metru, što ovaj kvart svrstava među najskuplje stambene lokacije na svijetu. No jedno je sigurno: projektom Mareterra minijaturan Monako nastavio je širiti svoje granice, doslovce pomičući obalu i pretvarajući more u novi gradski prostor. Vrijeme će pokazati što planiraju sljedeće…













