Ako volite gljive, ovaj jednostavan domaći umak morate probati: toliko je ukusan da ćete ga poželjeti jesti žlicom

Ovaj fini domaći umak od gljiva s dodatkom vrhnja i senfa odličan je izbor za ručak, posebno uz pečenja, tjesteninu ili mekane njoke

Fini umak od gljiva bogatog okusa i kremaste teksture, idealan uz pečenja, tjesteninu, rižu i domaće njoke.
Foto: Mala Mande / Gastro Kofer
  • Priprema:30 minuta
  • Broj porcija:4
  • Zahtjevnost:Jednostavno
  • Kuhinja:Hrvatska

Postoje recepti kojima se uvijek vraćamo kada želimo nešto jednostavno, domaće i prepuno okusa, a upravo je takav ovaj kremasti umak od gljiva. Miris šampinjona koji se lagano pirjaju na maslacu i češnjaku mnogima je jedan od onih poznatih trenutaka u kuhinji koji odmah bude apetit i stvaraju osjećaj topline doma. Iako se priprema od svega nekoliko sastojaka, ovaj umak oduševljava bogatim okusom i lakoćom s kojom se uklapa u brojna jela.

KREMASTI UMAK OD GLJIVA MOŽE SE KOMBINIRATI UZ RAZNA JELA

Njegova najveća prednost krije se upravo u jednostavnosti. Šampinjoni tijekom kuhanja razviju svoju punu aromu, bijelo vino daje laganu svježinu i dubinu, dok vrhnje za kuhanje sve povezuje u nježan i kremast umak kojem je teško odoljeti. Dodatak senfa i malo crvene paprike zaokružuju okus i daju mu karakter, bez da preuzmu glavnu riječ. Upravo zato ovaj recept vole i oni koji inače ne pripremaju često umake jer uspijeva gotovo svaki put.

Ovakav umak savršeno pristaje uz različite vrste mesa i pečenja, posebno uz piletinu, puretinu ili svinjske medaljone, ali jednako je ukusan i poslužen uz tjesteninu, rižu ili mekane njoke. Mi vam predlažemo da ga poslužite uz rolanu piletinu s panecetom i sirom. Ovo su sastojci koji će vam trebati:

Sastojci

  • 250 g šampinjona
  • 2 češnja češnjaka
  • 40 g maslaca
  • 1 žlica brašna
  • 150 ml vrhnja za kuhanje
  • 1 žlica senfa
  • 100 ml bijelog vina i 100 ml vode
  • Sol, papar
  • 1/2 male žličice crvene paprike
  • 1 žlica sjeckanog peršina

Postupak pripreme

  1. Maslac otopite u tavi ili dubljoj posudi na laganoj vatri, zatim dodajte sitno nasjeckani češnjak i narezane šampinjone. Pirjajte ih oko 5 minuta, dok gljive ne omekšaju i puste svoju aromu.
  2. Potom dodajte žlicu brašna i sve dobro promiješajte kako bi se sastojci povezali. Miješajte otprilike 30 sekundi pa ulijte bijelo vino. Nastavite kuhati uz stalno miješanje 10 do 15 minuta, kako bi se umak lagano reducirao i dobio bogatiji okus.
  3. Ako vam se čini pregust, dodajte oko 100 ml vode. Umiješajte senf, posolite i popaprite po želji te dodajte crvenu papriku. Pred sam kraj kuhanja ulijte vrhnje za kuhanje i kratko prokuhajte kako bi umak postao kremast i svilenkast.
  4. Gotov umak pospite svježe sjeckanim peršinom i poslužite uz razna pečenja, a odlično se slaže i s tjesteninom, rižom ili njokima.

Pročitajte još