Moćna planina sa “stopalima u moru” ponos je juga Hrvatske: krije najljepše vidikovce, prekrasne divlje konje i pješačke i planinarske staze za svakoga

Foto: Unsplash
piše Martina Hrupić

Planina s korijenom u moru, a čelom u munjama… Upravo tako opisuju Biokovo na službenim stranicama parka prirode koji nosi ime tog planinskog lanca, jednog od 12 parkova prirode kojima se Hrvatska može pohvaliti. Područje ove predivne planine pod zaštitu je, u sklopu spomenute institucije, stavljeno još 1981. godine radi specifične geomorfologije i biološke raznolikosti, a njegovo je područje ukupne površine 195,5 kilometara četvornih dom i trećeg najvišeg vrha u Hrvatskoj – Sveti Jure visok 1762 metara. Park prirode Biokovo moćni je zaštitnik Dalmacije, a mi vam u nastavku predstavljamo najvažnije atrakcije kojima se ponosi.

Slikovito otočko mjesto, skriveno u zaljevu u obliku potkove, brižno čuva svoju baštinu i tradiciju ostavlja u dobrim rukama mlađih generacija

NEBESKA ŠETNICA KAO JEDNA OD NAJSLAVNIJIH LJUDSKOM RUKOM IZGRAĐENIH ATRAKCIJA

Da bi istražili ovaj inače zahtjevan planinski masiv ne trebate nužno biti iskusni planinar. Naime, park prirode nudi mnoštvo zanimljivih sadržaja, atrakcija, poučnih staza i lokacija za sve vrste posjetitelja, a jedna od najslavnijih i najpoznatijih ujedno je i jedna od najnovijih. Riječ je o tamošnjoj nebeskoj šetnici, odnosno Skywalku ili još romantičnije ‘hodu po oblacima’. U biti, riječ je o jednom od atraktivnijih ljudskom rađenih vidikovaca u Hrvatskoj, u biti jednom te vrste, koji od posjetitelja ‘traži’ da zakorači na staklenu šetnicu u obliku potkove i othrva se strahu od visine.

HOD PO OBLACIMA NA VISOKIH 1228 METARA

Službenim nazivom Nebeska šetnica – Skywalk Biokovo nalazi se na visini od 1228 metara, a nudi predivan pogled na otoke, ali i stijene Biokova ispod nogu posjetitelja. Ima promjer 8,5 metara, a iz litice ‘izlazi’ u provaliju čak 11 metara. Odmah do vidikovca nalazi se i info centar, a u sklopu samog vidikovca i geološki stup – trodimenzionalni prikaz stijena Biokova. Na platou vidikovca posjetitelji se mogu zadržavati najviše 10 minuta, a istovremeno ih na njemu može biti najviše 30, navodi se na stranicama parka.

BIOKOVSKA CESTA NAJVIŠA JE ASFALTIRANA CESTA U HRVATSKOJ

Do samog vidikovca vodi pak Biokovska cesta, koja vodi od ulaza u sam park prirode, odnosno recepcije parka kojih šest kilometara istočno od Makarske, pa sve do najvišeg vrha, sv. Jure. Riječ je o najvišoj asfaltiranoj cesti u Hrvatskoj koja broji ukupno 23 kilometra i koja i sama po sebi može predstavljati avanturu te je ponekad, navode razni izvori, dosta prometna. Naime, park prirode Biokovo godišnje posjeti i od 50 tisuća posjetitelja. Posebna su atrakcija konji, koje ćete na njoj gotovo sigurno sresti. Proći će kraj vas nezainteresirano, dobaciti vam pogled i krenuti dalje svojim putem.

NIZ ODLIČNIH VIDIKOVACA, OD KOJI JE NAJLJEPŠI I NAJPOPULARNIJI VOŠAC

No, Skywalk definitivno nije jedino mjesto na Biokovu s odličnim pogledom. Štrbina na visini od 1338 metara jedan je od njih, kao i vrlo popularni Vošac na visini od 1422 metra. Naravno, tu je i sam najviši vrh Biokova te jedan od najviših hrvatskih vrhova. Do svih spomenutih lokacija vode naravno i planinarske staze, ali može ih se posjetiti i lakšim putem, sa same biokovske ceste kraćim šetnjama. Na samom vrhu nalazi se televizijski toranj te crkvica izgrađena 1960-ih godina, podignuta umjesto nekadašnje, srušene iz 12. stoljeća.

OGRAĐENI KOMAD PRIRODE KAO BOTANIČKI VRT

Jedna od destinacija koju bi valjalo posjetiti na području parka jest i botanički vrt Kotišina, smješten na obroncima Biokova iznad sela Kotišina. No, to nije tipičan botanički vrt. Hvale ga kao ‘ograđeni dio prirode’ površine 16,5 hektara koji je osnovao znanstvenik i franjevac Jure Radić, a u biti predstavlja prostor koju nastanjuju tamošnje samorodne biljke, njih oko 300 vrsta. Na području vrta nalazi se i kanjon Proslap sa slapom koji oživi tek za vrijeme najjačih kiša. Na samom ulazu nalazi se i Veliki kaštel iz 17. stoljeća u kojem se nalazi interpretacijski centar.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Roman Romanski (@romanskiphoto)

NIZ POUČNIH STAZA RAZLIČITIH TEŽINA I ZAHTJEVNOSTI

Park prirode Biokovo obiluje i poučnim stazama. Primjerice, poučna geološka staza pod Vilovikom, za obilazak koje treba 30 minuta te poučna staza Putovima drevne Berulije dugačka 2,7 kilometara koja počinje kod Prezentacijskog centra Parka prirode Biokovo “Brela Gornja”. Među stazama ističe se i nikad dovršena “Francuska cesta” poviše Brela građena 1810. i 1811. godine.

Istaknuta je i poučna staza Kaoci dugačka osam kilometara te poučna staza Topnički put u duljini od 1,5 kilometara. Najpopularnija je svakako poučna geološka staza, odnosno planinarska staza Makar-Vošac, hodajući po kojoj posjetitelji staju na najstarije stijene na Biokovo, stare 170 milijuna godina. Ona vodi do već spomenutog vidikovca i popularnog odredišta Vošca koje je od mora udaljeno samo 2100 metara zračne linije.

SJEVEROZAPADNI DIO BIOKOVA IZAZOV ZA PLANINARE

Iako je s jedne strane pristupačno zbog biokovske ceste, Biokovo je isto tako i zahtjevna planinarska destinacija prema kojoj treba imati poštovanje. Svi usponi s obale su dugi i naporni, izloženi suncu te zahtijevaju dobru pripremu. Izazovnim terenom i nepristupačnošću posebno se pak ističe sjeverozapadni dio masiva s vrhovima Veliki Kuranik, Sv. Ilija i Šćirovac.

BIOKOVO JE DOM ZA ČAK 120 ŠPILJSKIH ENDEMA

No, povrh svega Biokovo je predivna priroda. Krški reljef, špilje i jame, ponikve, škrape… Među jamama posebno se ističu Amfora te Mokre noge, najdublja jama na području Biokova koja broji 842 metra. One su samo dio od ukupno 177 speleoloških objekata na Biokovo, od kojih su 33 još neistraženi. Biokovo nastanjuje i 1500 biljnih vrsta, od kojih je najmanje 40 endemsko, no pravo se bogatstvo skriva upravo u podzemlju. Naime, tamo je pronađeno čak 120 vrsta špiljskih organizama, od kojih je polovica endemska. Mnogi su i tzv. živi fosili. Isto tako, područje Biokova nastanjuju i brojne zmije, ali i zaštićene ptice.

PODIJELI ČLANAK