Aktualnosti

Rim će uskoro naplaćivati pristup jednoj od najposjećenijih gradskih atrakcija: “Pa ti ljudi jedu sladoled i pizzu na neprocjenjivom spomeniku!”

Jedan od najljepših gradova Europe, Rim, pravi je muzej na otvorenom. Njegove su ulice, trgovi, zgrade i parkovi prepuni znamenitosti, atrakcija i povijesti. Jedan od spomenika koji milijuni turista ne propuštaju obići je i slavna Fontana di Trevi. Gužve oko ovog neprocjenjivog spomenika obično su tolike da je njezinu raskoš postalo nemoguće zapravo vidjeti. A to je Rimljanima počelo stvarati problem. Zato su ovih dana objavili da razmatraju opciju da se od sljedeće godine pristup fontani počne naplaćivati, te da se za obilazak unaprijed rezervira termin. Evo što se zasad zna o potencijalnoj novoj ulaznici!

Korisni savjeti iz prve rukeSandra je posjetila Japan i ima nekoliko savjeta za nezaboravno putovanje: „Svima preporučujem da prije puta istraže pravila ponašanja u toj zemlji“
Nastavi čitati

ULAZNICA ĆE BITI SIMBOLIČNE CIJENE, NO OGRANIČIT ĆE DOZVOLJENO VRIJEME NA FONTANI

U Rimu, kao i brojnim drugim talijanskim i europskim gradovima, godinama vode bitku protiv prekomjernog turizma i posljedica koje on ima na baštinu, infrastrukturu i svakodnevni život stanovnika. Naplata ulaznica za Fontanu di Trevi jedan je od aktualnih planova koji bi trebao smanjiti gužve i dovesti do održivijeg turizma u gradu. Rimski vijećnik zadužen za turizam Alessandro Onorato objasnio je za talijanske novine Corriere della Sera kako bi stvar funkcionirala.

“Pristup bi bio besplatan za stanovnike Rima, a turistima bi se naplaćivala simbolična ulaznica od jedan euro,” rekao je. Ono što je možda i važnije od naplate je da bi pristup bio vremenski točno određen i ograničen. “Cilj naplate nije prikupiti novac, već smanjiti i kontrolirati gužve, a istovremeno spriječiti turiste da jedu sladoled ili pizzu na spomeniku koji zaslužuje poštovanje” objasnili su gradski čelnici.

nevjerojatna priča iz DaljaU nerazvikanom mjestu na istoku Hrvatske rođen je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena! Ulaznica za centar posvećen njegovom liku i djelu iznosi svega euro i pol
Nastavi čitati

RIM SVAKE GODINE POSJETI 35 MILIJUNA LJUDI, A TAJ ĆE BROJ 2025. BITI JOŠ VEĆI

Ideja je tek u početnoj fazi i još nema konkretnog prijedloga za njezinu provedbu. Ono što je sigurno, pišu talijanski mediji, da problem gužvi oko fontane mora nekako biti riješen. Turizam u Rimu bilježi rekordne brojke, no on mora biti održiv za grad, okoliš i njegove stanovnike, ističu. Svake godine Rim posjeti oko 35 milijuna ljudi, a očekuje se da će sljedeće godine broj biti još veći jer se 2025. slavi Jubilej, cjelogodišnji vjerski događaj koji se održava u gradu i Vatikanu.

Razmatraju se još neke mjere za kontrolu turizma. Vijećnik Onorato je za Corriere della Sera rekao da bi vlasti u Rimu željele ograničiti otvaranje novih smještaja s doručkom i kuća za odmor kako bi se smanjio pritisak na povijesnu jezgru grada. Za to nemaju ovlasti, no razmatraju i ograničavanje broja restorana i lokala brze hrane u povijesnoj jezgri.

NAJPOZNATIJA I NAJRASKOŠNIJA FONTANA NA SVIJETU DJELO JE KIPARA I ARHITEKTA NICOLE SALVIJA

Fontana di Trevi vjerojatno je najpoznatija fontana na svijetu i jedna od najznačajnijih znamenitosti talijanske prijestolnice. Povjesničari smatraju da njezino ime potječe od latinske riječi “trivium”, što znači tri ulice. Prijevod imena doslovno bi bio “fontana tri ulice”, što ima smisla jer ona zaista stoji na mjestu na kojem se spajaju tri različite ceste. U Rimu postoji više od 2000 fontana, ali ova je najveća i najraskošnija. Djelo je talijanskog kipara i arhitekta Nicole Salvija. Visoka je 26,3 i široka 49,15 metara, a pažnju plijeni svojom nevjerojatnom ljepotom i baroknim ukrasima i spomenicima.

U FONTANU TURISTI SVAKI DAN UBACE OKO 3000 EURA

Novac za fontanu na neki način turisti daju i danas. Naime, bacanje novčića gotovo je obavezan dio svakog turističkog posjeta. Procedura je ovakva: fontani treba okrenuti leđa, pa novčić baciti preko ramena u njezinu vodu. Jedna priča kaže da treba baciti dva, a druga čak tri novčića. U prvoj verziji, uz bačeni novčić treba zaželjeti osobnu želju, a drugi se baca za ponovni povratak u Rim. Ako bacate tri novčića, onda im je značenje nešto drukčije. Prvi znači da ćete se vratiti u Rim, drugi da vas čeka romansa, a treći da ćete stupiti u brak. Vjeruje se je ova tradicija u nekom obliku postojala još u rimsko doba, no u novije vrijeme proslavio ju je stari američki film “Tri novčića u fontani”.

Ova zabavna tradicija važan je izvor prihoda za održavanje cijelog spomenika. Prema nekim izvorima, svaki se dan u fontanu ubaci oko 3.000 eura, odnosno 1.095.000 eura godišnje! On se koristi za održavanje spomenika, a velik dio novca odlazi u ruke talijanskom Caritasu i brojnim drugim humanitarnim organizacijama.

Aktualno

Pročitajte još