Dnevni atlas

Zašto Nizozemska ne slavi Praznik rada? U toj će zemlji većina radnika sutra normalno raditi, a djeca će ići u školu

Međunarodni praznik rada obilježava se 1. svibnja u više od 80 zemalja svijeta i u većini je to državni praznik i neradni dan. Međutim, u jednoj europskoj zemlji sutra neće biti sindikalnih povorki, mirisa roštilja ni dijeljenja graha. To je Nizozemska, koja ne obilježava praznik rada 1. svibnja. U toj će zemlji većina radnika sutra normalno raditi, a djeca će ići u školu…

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

NEKOLIKO DANA PRIJE JE VELIKA FEŠTA ZA KRALJEV DAN, KAD SVI NOSE NARANČASTO I IZLAZE NA ULICE

U Nizozemskoj se krajem travnja obilježava Kraljev dan, koji se do abdikacije kraljice Beatrix zvao Kraljičin dan. Dan je to kad se od jutra fešta na ulicama gradova, svi nose narančasto, održavaju se koncerti, ulične zabave i buvljaci. Sam 1. svibnja je dan socijalističkog, radničkog pokreta koji nije neradan, kao ni blagdan Svetog Josipa radnika, kojeg na taj dan obilježava katolička crkva.

BORBA SINDIKATA I VLASTI U NIZOZEMSKOJ NIJE BILA BURNA NI NASILNA

Nizozemsko udruženje sindikata navodi da je jedan od razloga zašto ne obilježavaju „prvi maj“ činjenica da su, povijesno gledano, borbe između sindikata i vlasti u toj zemlji bile puno manje nasilne i burne nego u nekim drugim zemljama. Stoga i sam taj datum u Nizozemskoj nikad nije imao preveliko značenje.

Grad Marakeš u Maroku
BISER MAROKAFascinantan i intenzivan "crveni grad", dom najluđeg trga i najljepšeg vrta na svijetu, uvukao mi se pod kožu: spaja kaos i red, povijest i eleganciju, ruralno i urbano
Nastavi čitati

DATUM JE ODABRAN ZBOG KRVAVIH PROSVJEDA U CHICAGU 1.SVIBNJA 1886.

Međunarodni praznik rada obilježava se u spomen na velike radničke prosvjede koji su se upravo na ovaj datum održali u Chicagu 1886. Drugu polovicu 19. stoljeća obilježio je veliki zamah industrijalizacije, ali i brutalno iskorištavanje radnika od strane poslodavaca. Dnevno su radili i po 18 sati, i odrasli i djeca. Plaće su bile toliko niske da su jedva preživljavali. Zaredali su se štrajkovi i prosvjedi. Radnici su počeli tražiti veća prava, humanije radne uvjete i bolje plaće.

U HRVATSKOJ SE OVAJ DAN OBILJEŽAVA OD 1890., KAD SU HRVATSKI RADNICI POČELI TRAŽITI VEĆA PRAVA

Vrhunac se dogodio u Chicagu 1. svibnja 1886. Na ulice je izašla masa od oko 40.000 radnika. U žestokom sukobu s policijom šest je radnika ubijeno, a njih pedesetak ranjeno. Na smrt su osuđena i petorica vođa prosvjeda. U Hrvatskoj se ovaj dan obilježava od 1890., kad su krenuli ozbiljniji zahtjevi za poboljšanje statusa radnika, a u slobodnoj Hrvatskoj taj je datum postao praznik 1996.

U ZEMLJI IZ KOJE JE SVE KRENULO PRAZNIK RADA SLAVI SE U RUJNU

Praznik rada danas se obilježava diljem Europe, u nekim afričkim i azijskim zemljama, te u cijeloj Južnoj Americi. U Ujedinjenom Kraljevstvu određeno je da se Praznik rada slavi prvog ponedjeljka u mjesecu. Zemlja iz koje je sve krenulo, Sjedinjene Američke Države, ne obilježava događaje iz Chicaga, već Praznik rada slavi prvog ponedjeljka u rujnu.

Aktualno

Pročitajte još