
ZANIMLJIVOSTI O VATIKANU
Čistoća gradova često igra ključnu ulogu u oblikovanju prvog dojma i kvalitete života stanovnika, ali i posjetitelja. Dok šetamo uređenim ulicama, besprijekorno čistim pločnicima i parkovima gdje smeće nije na vidiku, osjećamo se ugodno i sigurnije. U takvim sredinama ljudi su motiviraniji sudjelovati u zajedničkom održavanju čistoće i ekoloških inicijativa. No, jeste li znali koji je najčišći grad na svijetu? Zahvaljujući jedinstvenom sustavu upravljanja otpadom i strogim zakonima koji potiču stanovnike na pridržavanje pravila, Singapur već dugi niz godina nosi tu slavnu titulu, a kako su došli do nje i kako izgleda svakodnevni život u gradu kada je u pitanju smeće, saznajte u nastavku!
Početkom 1968. godine, tadašnji premijer Singapura pokrenuo je jedinstvenu kampanju pod nazivom „Očuvaj Singapur čistim“, kojoj je bio cilj da grad postane najčišći i najzeleniji na svijetu. Kampanja je bila usmjerena na rješavanje problema nesavjesnog bacanja otpada i podizanje svijesti o važnosti održavanja javnih prostora čistima.
Kako piše National Library Board, kako bi se postigli ovi ciljevi, uvedene su stroge kazne za one koji se nisu pridržavali pravila. Posebna policija patrolirala je ulicama grada te je savjetovala građane da ne bacaju otpad, a prekršiteljima je izdavala velike novčane kazne. Upravo je ova kombinacija obrazovanja i provođenja zakona bila ključna za veliki uspjeh kampanje.
Osim rigoroznih pravila i novčanih kazni, diljem grada provodile su se zanimljive akcije kojima su poticali građane da sudjeluju u kampanji. Vlasti su organizirali natjecanja za najčišće urede, trgovine, restorane, tržnice, tvornice i škole, a rezultati ovih inicijativa bili su javno objavljivani, te su isticali najčišće i najprljavije objekte. Na taj se način dodatno poticala svijest o važnosti čistoće u gradu.
Singapur je ubrzo postao vodeći svjetski primjer u upravljanju otpadom, zahvaljujući jedinstvenom integriranom sustavu koji obuhvaća recikliranje, spaljivanje i odgovorno odlaganje. Otpadi koji se ne mogu reciklirati spaljuju se u visokotehnološkim spalionicama, koje proizvode električnu energiju koja napaja brojna kućanstva. Ovaj model ne samo da smanjuje potrebu za fosilnim gorivima, već i značajno povećava ekološku učinkovitost cijelog sustava. Singapur je tako postavio standard održivog gospodarenja otpadom pa danas inspirira gradove diljem svijeta da preispitaju svoje strategije i usmjere se prema čišćem i zelenijem okolišu.
Ulice Singapura jedinstvene su po još jednoj zanimljivoj karakteristici. Grad je opremljen s više od 46.000 koševa za smeće, što stanovnicima olakšava pravilno odlaganje otpada na svakom koraku. Osim toga, Singapur je jedan od rijetkih gradova u kojem nema uobičajenih kamiona za smeće na ulicama. Otpad se prikuplja podzemnim sustavom kanalizacije, čime se dodatno doprinosi urednosti i estetici prostora. Posjetitelje ove impresivne azijske metropole često iznenađuje i stroga zabrana žvakaćih guma. Naime, u Singapuru je zabranjeno korištenje, uvoz, prodaja i proizvodnja žvakaćih guma, a kršenje ovog pravila kažnjava se visokim novčanim kaznama, pa čak i zatvorskom kaznom.
I za kraj… Što mislite, koliko su naši gradovi spremni posvetiti se neophodnim promjenama kako bi postali ugodniji za život i ostavili bolji dojam na posjetitelje?
ZANIMLJIVOSTI O VATIKANU
Hrvati u Vatikanu
Papa drugačijeg kova
IDEJA ZA IZLET
Kvizovi
Ljepote istoka Hrvatske
Priroda usred grada
DOBRO SE DOBRIM VRAĆA
Alarm s Bliskog istoka
Diše se punim plućima
ZAŠTITA PODMORJA
SUŽIVOT KOJI FUNKCIONIRA
Zabrinjavajuća pojava
novi zakon
ENORMNA ULAGANJA