Europska država sadi milijune stabala godišnje: cilj joj je postati prva klimatski neutralna zemlja na kontinentu

Volonteri sade drveće u prirodi – akcija pošumljavanja u sklopu održivih ekoloških inicijativa i borbe protiv klimatskih promjena.
Foto: Getty Images

Najzelenija zemlja na svijetu. Tako joj nerijetko tepaju, i to ne samo zbog nevjerojatno predivne prirode. Susjedna Slovenija općenito vrlo dobro kotira na „zelenoj“ ljestvici, nerijetko ju se navodi upravo kao primjer održivih politika i važnosti svijesti zaštite okoliša. Primjerice, britanski medij BBC jednom je prilikom posjet Ljubljani nazvao „savršenim eco-friendly city breakom“, a stranica Earth.Org posvetila je veliki članak susjednoj „deželi“ u kojem se pita: „Kako je Slovenija postala jedna od najodrživijih zemalja Europe?“ I odmah su ponudili odgovor.

ZELENI MENTALITET KAO POSLJEDICA SMIŠLJENE POLITIKE

„Smještena u srcu Europe, Slovenija predstavlja pozitivan primjer općenacionalne svijesti o važnosti prirode. Tijekom posljednjih godina takav način razmišljanja Sloveniju je stavio među vodeće zemlje po pitanju održivosti. Međutim, ‘zeleni mentalitet’ nije bila čista slučajnost, već prije rezultat proaktivne politike zemlje koja se provodi kako bi se zaštitila visoka bioraznolikost Slovenije i obrazovali njezini građani. Upravo te politike pomogle su Sloveniji da postane jedna od najodrživijih država u Europi i primjer koji treba slijediti ostatak svijeta“, navode na stranici Earth.Org.

MALA ZEMLJA S VELIKIM ZELENIM AMBICIJAMA

Iako površinom među manjim europskim zemljama, Slovenija prednjači u svijetu kada je riječ o održivom razvoju i zaštiti okoliša. Prema izvješću Svjetskog ekonomskog foruma (World Economic Forum), Slovenija je sve bliže ostvarenju svog ambicioznog cilja – postati prva klimatski neutralna zemlja u Europi. Više od 60% njezinog teritorija prekriveno je šumama, što je čini jednom od najzelenijih država na kontinentu.

ZELENI KAPITAL KAO TEMELJ NACIONALNOG IDENTITETA

U posljednjih nekoliko godina, Slovenija je provela brojne mjere usmjerene na borbu protiv klimatskih promjena. Vlada snažno potiče sadnju stabala, zaštitu prirodnih resursa i razvoj održive mobilnosti. Osim ekološke komponente, ova strategija postaje i ključni dio nacionalnog identiteta – Ljubljana je već ranije proglašena Europskom zelenom prijestolnicom, a zeleni turizam bilježi stalan rast.

JEDNO OD ŽARIŠTA BIORAZNOLIKOSTI

Jedan od razloga koji su doveli do toga da se Slovenija smatra jednom do najodrživijih zemalja na svijetu je njezina velika bioraznolikost. Mala je, površina joj je oko 20 tisuća kilometara četvornih, no iznimno je raznolika – u smislu staništa i klima – zbog čega je se smatra i jednim od žarišta bioraznolikosti. Čak navode da Slovenija ima najveću koncentraciju životinjskih i biljnih vrsta po kilometru četvornom u svijetu.

SAMI LJUDI SLOVE ZA VELIKE LJUBITELJE PRIRODE

Jedan od razloga su i sami ljudi. Naime, Slovenci su poznati kao ljubitelji prirode, a uostalom i slovenska zastava priča priču o toj ljubavi – grb na zastavi krase Triglav, najviši vrh u zemlji i ponos zemlje, zatim Jadransko more i rijeke, koje u Sloveniji teku u duljini od čak 27 tisuća kilometara. Isto tako, Slovenija je poznata, među ostalim i kao pčelarska zemlja – ima više od 90 tisuća pčelara.

Isto tako, velik dio zemlje je pod zaštitom. Slovenija možda ima ‘samo’ jedan nacionalni park, no dobrano šiti svoj okoliš i prirodu. Naime, Earth.org piše kako u Sloveniji postoji čak 2260 zaštićenih lokacija. Od tog broja, njih 1905 štite slovenski zakoni, a 355 je dio mreže Natura 2000 te se ta dva segmenta zaštite u najvećoj većini slučajeva preklapaju. I u ovom potonjem Slovenija prednjači, navodi Earth.org – u Naturu 2000 uključeno je 37,87 posto njezina teritorija, najviše od bilo koje države EU.

Pročitajte još