
“THAT WANAKA TREE”
Na otok Niʻihau, sedmi po veličini u arhipelagu Havaja, turisti nemaju pristup pa on i dalje čuva netaknutu prirodu i autentičnu havajsku kulturu
Havaji. Nema tko nije čuo za to rajsko otočje dugih, pješčanih plaža, palmi, opuštenosti i uživanja. Mimo turizma, o Havajima zapravo ljudi i ne znaju puno. Primjerice, da se arhipelag sastoji od vulkanskih otoka, niza manjih i osam većih, te da se danas na njemu većina stanovnika bavi upravo pružanjem usluga u turizmu. No što su Havaji bili prije nego je na njih stupio prvi gost? Mjesto na kojem se to može vidjeti i dalje postoji. To je otok Niʻihau, sedmi po veličini u arhipelagu, koji i dalje čuva netaknutu prirodu i autentičnu havajsku kulturu.
Otok Niʻihau često nazivaju i zabranjenim otokom. Nalazi se oko 29 kilometara od razvikanijeg Kaua’ija, a površina mu je oko 180 četvornih metara. Jedini je zatvoren za posjetitelje, zbog čega je obavijen velom mistike. Zbog izolacije, otok Niʻihau je danas jedino mjesto na svijetu gdje je havajski jezik primarni jezik komunikacije. Način života na njemu ne razlikuje se puno od života u stara vremena.
Na otoku nema automobila, trgovina niti modernih infrastruktura; prijevoz se odvija pješice, biciklima ili konjima. Električna energija dolazi iz solarnih panela, a voda se skuplja iz kišnice. Stanovnici Niʻihaua, njih oko 70 prema popisu iz 2020. godine, žive u selu Puʻuwai. Njihov svakodnevni život obilježen je jednostavnošću i samodostatnošću; bave se ribolovom, lovom i poljoprivredom.
Otok je poznat po prelijepim ogrlicama od školjki koje izrađuje lokalno stanovništvo, a koje su poznate kao “pūpū o Niʻihau”. Ove ogrlice izrađene su od sitnih, dragocjenih školjki koje se mogu pronaći samo na plažama Niʻihaua i smatraju se pravim umjetničkim djelima.
Kako je ovaj otok uspio odoljeti mirisu novca od turista i zadržati havajsku kulturu i običaje? Za to se trebamo vratiti u 19. stoljeće. Godine 1864., škotska doseljenica Elizabeth Sinclair kupila je otok Niʻihau od kralja Kamehamehe V za 10.000 dolara u zlatu.
Obitelj Sinclair, čiji su potomci danas poznati kao obitelj Robinson, preuzela je odgovornost očuvanja tradicionalnog havajskog načina života na otoku. Kako bi zaštitili kulturu i jezik stanovnika, obitelj je ograničila pristup otoku. Posjete su moguće samo uz poziv obitelji Robinson ili kroz organizirane ture koje ne ometaju svakodnevni život zajednice.
Havaje svake godine posjećuje između 9 i 10 milijuna turista. No jedan od većih otoka u arhipelagu ne sudjeluje u toj brojci. Niʻihau ostaje simbol očuvanja prirode i kulture, koji i danas rijetkim posjetiteljima pruža uvid u prošlost Havaja i podsjeća da su oni i prije palmi i plaža imali svoje prepoznatljive kulturne simbole.
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
IZLOŽBA CVIJEĆA
Kvizovi
Tisućljetni čuvar Istanbula
Kvizovi
Priroda usred grada
DOBRO SE DOBRIM VRAĆA
Alarm s Bliskog istoka
Diše se punim plućima
ZAŠTITA PODMORJA
SUŽIVOT KOJI FUNKCIONIRA
Zabrinjavajuća pojava
novi zakon
ENORMNA ULAGANJA