'Tekući pilav'
Hrana i piće
Omiljena blagdanska salata ima bezbroj imena i verzija, a mi vam donosimo klasičan recept s kojim ne možete pogriješiti
Blagdanski stol nezamisliv je bez izdašnog jela u kojem se miješaju okusi kuhanog krumpira, povrća, jaja i majoneze, a koje iz nekog razloga nazivamo “nevinim” imenom zdravog prizvuka – salata. Obogaćeno je raznim dodacima, kao što su grašak, mrkva, kiseli krastavci, a ponekad se u njoj može pronaći i jabuka ili meso poput piletine ili šunke. Recept za francusku salatu, baš kao i njezino ime, ima bezbroj varijanti i svatko se drži one na koju je navikao. U nastavku donosimo najklasičniji recept i postupak pripreme, te kratku, ali zanimljivu povijest ovog omiljenog jela.
PRVU VERZIJU SALATE NAPRAVIO JE BELGIJANAC, A BILA JE REZERVIRANA ZA BOGATE GOSTE
Iako se svaka zemlja diči vlastitom varijacijom ovog jela, naziv “francuska salata”, kako ju nazivamo u ovim krajevima, nikada nije dobio priznanje niti jedne druge zemlje. Kako je to moguće? Originalni recept potječe iz 1860-ih godina. Tada je chef belgijskog podrijetla, Lucien Olivier, osmislio salatu koja se u mnogočemu razlikuje od francuske salate kakvu poznajemo danas. Olivier je u svoje “remek jelo” ubacio crni kavijar, kapare, kokošje meso i repove slatkovodnih rakova. U njegovoj su delikatesi tada mogli uživati isključivo gosti popularnog moskovskog restorana L’Hermitage gdje je radio i spremao jela za one “dubljeg džepa”.
U SVAKOJ ZEMLJI OVU SALATU ZOVU IMENOM NEKE DRUGE ZEMLJE
U sljedećih 150 godina, ovo je jelo postajalo sve dostupnije srednjem staležu, a sastojci su se postepeno počeli mijenjati dostupnijim i puno jeftinijim namirnicama. Danas gotovo svako kućanstvo ima svoju verziju Olivierove salate, kako bi je zapravo bilo najviše fer nazivati. Najzanimljivija je ipak činjenica da različite zemlje pripisuju salatu različitim zemljama.
Na Balkanu se ponekad naziva ruskom, ponekad francuskom salatom. Razlika između te dvije obično je samo u tome ima li u njoj mesa, najčešće šunke, ili nema. U Norveškoj i Danskoj naziva se talijanskom salatom, ali Talijani sami nazivaju je ruskom salatom. U Alžiru je nazivaju makedonskom, a u Turskoj čak američkom salatom! S druge strane, nitko je ne naziva belgijskom salatom, što kad malo bolje razmislite, uopće nije pošteno budući da je Olivier bio Belgijanac.
NAJPRIKLADNIJE IME VJEROJATNO BI BILO “BLAGDANSKA SALATA”
S obzirom na to da se najveće količine ove salate u Hrvatskoj jedu upravo za vrijeme Božića i Uskrsa, ne bi bilo neobično da se jednoga dana uhvati i naziv “blagdanska salata”. Neki je obogate kukuruzom, drugi bi se zakleli da je bolja s jabukom umjesto s krumpirom, a neki je ne mogu zamisliti bez mesa. U božićno vrijeme, na Balkanu se francuska salata radi u kilogramima. Najčešće nestane do Nove godine, kada se radi nova tura. Kako god se nazivala, činjenica je da za blagdanskim stolom svi najprije posegnemo za ovom slasnom salatom bez domovine.
RECEPT ZA FRANCUSKU SALATU
Kao što smo već rekli, postoji više verzija ovog jela. Recept za francusku salatu koji vam predstavljamo jednostavna je verzija, bez jabuke, mesa, kukuruza… Samo uobičajeno sjeckano povrće i obilje slasne majoneze. Količina odgovara velikoj zdjeli koja se iznosi na stol na Božić, a redovito nestaje već do blagdana svetog Stjepana. Ako malo promijenite omjere, dodate više povrća koje vam je draže, a smanjite ono koje vas toliko ne veseli, ništa se neće dogoditi. Samo ćete, kao i mnogi prije vas, napraviti svoju verziju ovog slavnog jela.
Sastojci:
- 500 g mrkve
- 500 g krumpira
- 400 g smrznutog graška
- 4 jaja
- 1 staklenka kiselih krastavaca (350 g ocijeđene mase)
- 400 g majoneze
- 180 g kiselog vrhnja ili čvrstog jogurta
- 1 žličica senfa
- sol, papar
POSTUPAK PRIPREME
- Kuhajte jaja najmanje 10 minuta, pa ih pustite da se ohlade.
- Mrkvu očistite i skuhajte, a krumpir operite i skuhajte u ljusci.
- Desetak minuta prije nego je povrće skuhano, skuhajte i smrznuti grašak jer njemu najmanje treba za termičku obradu.
- Vrijeme je za sjeckanje! Kuhanu mrkvu i krumpir narežite na male kockice i stavite u zdjelu s poklopcem u kojoj salata može stajati kad bude gotova. Dodajte kuhanom povrću i grašak i narezane kisele krastavce.
- Jaja ogulite. Bjelanjke narežite na sitno, a žumanjke zasad sačuvajte.
- Pomiješajte povrće s bjelanjcima, pa dodajte smjesi majonezu, žličicu senfa i kiselo vrhnje. Sve dobro izmiješajte, pa posolite i popaprite po svom ukusu.
- Kad ste zadovoljni gustoćom i okusom salate, uzmite cjedilo i kroz njega po vrhu protisnite kuhane žumance.
- Pohranite u posudu s poklopcem i poslužite uz blagdansku trpezu!