'Tekući pilav'
Kultura i Život
Želite živjeti dulje, bez stresa i s lijepom kožom? Popijte čašu piva
Pivo je dokaz da nas Bog voli i želi da budemo sretni – govorio je američki državnik i izumitelj Benjamin Franklin. S obzirom na to da je jedno od najkonzumiranijih pića na svijetu, mnogi bi se vjerojatno složili s njime. Ovaj ‘zlatni napitak’ ima dugu i burnu povijest, naime, pripremao se još u razdoblju neolitika. A za sve koji misle da su se time bavili isključivo muškarci, varaju se, prvi profesionalni pivari, točnije pivarke, bile su – žene.
Da, do 16. stoljeća pravljenje piva bio je ženski posao i bilo je sastavni dio domaćinstava u brojnim dijelovima Europe. U jednom dijelu povijesti, proizvodnja je ušla i u samostane. Redovnici su ga nazivali tekućim kruhom i pili su ga najviše u vrijeme posta, kada nisu smjeli jesti, pa im je pivo bilo nadomjestak za hranu.
Danas, naime, postoji čak više od 400 različitih vrsta, a međunarodni dan piva slavi se prvog petka u kolovozu. Za one koji žele znati više, imamo i jedan fun fact: cenosillicaphobia je strah od prazne pivske čaše, zato natočite si jedno i u nastavku doznajte koje su sve blagodati ovog spoja ječma, hmelja, kvasca i vode. Sve redom prirodnih sastojaka.
SADRŽI VLAKNA
Za razliku od ostalih alkoholnih pića, pivo se smatra hranjivom namirnicom, bez dodanih aditiva i konzervansa. Sadrži vlakna koja su važna za probavu i mogu biti od koristi svima koji imaju lošiji kolesterol u organizmu. Tamnija piva imaju više vlakana.
OSNAŽUJE KOSTI
Sudeći prema istraživanju talijanskih kemičara i biotehnologa, pivo sadrži silicij koji povoljno djeluje na stanice kostiju i može prevenirati pojavu osteoporoze. Čaša piva poboljšava apsorpciju kalcija koji je ključan za bolju gustoću i zdravlje kostiju.
OTKLANJA STRES
Umjerene količine piva smiruju živce i samim time smanjuju razinu stresa. Povoljno djeluje na psihu, a prema nekim studijama, ljudi koji popiju jednu ili dvije čaše dnevno, žive dulje. Zato, nije bez razloga stara izreka “pivce za živce”.
DOBRO JE ZA KOŽU
S obzirom na vitamine i antioksidanse koje sadrži, pivo povoljno utječe i na našu kožu te usporava starenje. Antibakterijska svojstva i cink čiste pore, obnavljaju kožu te ju čine otpornijom na stvaranje akni. Može se koristiti u raznim maskama za lice, a odlično je i za održavanje zdrave kose. Prema nekim legendama, žene u starom Egiptu su se umivale i kupale u pivu.
ŠTITI BUBREGE
Konzumacija piva može smanjiti vjerojatnost da ćete dobiti bubrežne kamence. Zbog svojih sastojaka, djeluje i kao diuretik, te kako štiti bubrege i održava ih zdravijima. Dakako, ako se držite preporuka i pijete ga u umjerenim količinama.
POMAŽE I KOD NESANICE
Za sve koji imaju problema sa spavanjem, čaša piva može biti idealno prirodno rješenje. Osim što sadrži hmelj koji djeluje umirujuće, studije su pokazale da ima i melatonin, hormon koji se inače koristi u borbi protiv nesanice.
POBOLJŠAVA PAMĆENJE
Već smo istaknuli da smanjuje stres, a umjerena konzumacija piva utječe na koncentraciju i poboljšava pamćenje. Prema istraživanju japanskih znanstvenika, manje je vjerojatno da će ljubitelji piva oboljeti od Alzheimerove bolesti ili demencije.
ČUVA SRCE
Sve više istraživanja pokazalo je kako vitamini iz piva sprječavaju nastanak krvnih ugrušaka, pa samim time, umjerene količine štite krvne žile i smanjuju šansu da dođe do srčanog udara. Osim što čuva srce, održava dobru razinu šećera u krvi. Prema studiji Europskog društva dijabetologa, preporučena konzumacija piva smanjuje rizik od dijabetesa.
TJERA INFEKCIJE
Sljedeći put kad vas partner/ica pita zašto ste još uvijek u pubu, recite da radite na zdravlju. Upale u tijelu mogu uzrokovati razne bolesti, a prema studiji objavljenoj u Molecular Nutrition & Food Research, hmelj koji je sastavni dio piva, ima protuupalna svojstva. Njihovi istraživači otkrili su da konzumacija piva ometa spojeve koji uzrokuju infekcije.
ČISTI ZUBE
Pivo može spriječiti stvaranje i rast bakterija u ustima i na zubima. I najslabiji ekstrakt ovog napitka blokira aktivnost bakterija, te sprječava karijes i upale desni.