Hrvanje, gađanje lukom i strijelom, utrke konja… Živopisni festival koji se već 2000 godina nije nimalo promijenio danas je prava turistička atrakcija

Dvojica mongolskih hrvača u tradicionalnim šarenim kostimima natječu se u hrvanju, jednom od tri glavna sporta festivala Naadam. Natjecanje se odvija na otvorenom, uz prisustvo gledatelja i parkiranih vozila u pozadini, odražavajući autentičnu atmosferu mongolske tradicije.
Foto: Pexels

Dugom popisu atrakcija zbog kojih je već upisana na listu želja mnogih zaljubljenika u putovanja, Mongolija dodaje još jednu – festival po imenu Naadam. Riječ je o događaju godine u toj zemlji, sveopćem slavlju sporta, vještina i tamošnje tradicije koje ne propušta lokalno stanovništvo, a u sve većoj mjeri ni strani putnici. U nastavku doznajte zašto je festival Naadam neobičan i zašto ga želi uživo vidjeti sve više putnika iz svih krajeva svijeta.

FESTIVAL NAADAM POSTOJI 2000 GODINA, A NEKAD JE BIO VJEŽBA ZA PRAVI RAT

Punim imenom Eriin Gurvan Naadam, u prijevodu „tri ljudske igre“, ovaj festival ima 2000 godina dugu povijest. U počecima je, u dobu konstantnog sukobljavanja mongolskih plemena, služio kao vježba, odnosno priprema za rat. Sama riječ „naadam“ znači „igre“ i, u kontekstu tog festivala, odnosi se na tri discipline: mongolsko hrvanje, streljaštvo i utrke konja.

Prema nekim povijesnim izvorima, navodno je i sam Džingis Kan, nakon što je porazio svoje neprijatelje i zavladao mongolskim plemenima, proslavio taj uspjeh igrama. U mnogo bližoj prošlosti, Naadam je 2010. godine uvršten i na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine.

DOGAĐANJE ODAJE POČAST NOMADSKOJ KULTURI I NAJVEĆE JE OKUPLJANJE U CIJELOJ ZEMLJI

Kako prenosi američka medijska kuća CNN, Naadam predstavlja najveće okupljanje na godišnjoj razini u Mongoliji. Dio je tamošnjeg nacionalnog identiteta i manifestacija kojom se odaje počast tradicionalnoj nomadskoj kulturi i baštini. U njegovu obilježavanju sudjeluje 21 mongolska provincija. Često organiziraju i vlastite manje festivale u ljetnim mjesecima. No, glavna stvar ipak se zbiva u glavnom gradu zemlje, Ulaanbaataru, na tamošnjem Nacionalnom stadionu od 11. do 13. srpnja.

U GODINI PRIJE PANDEMIJE, NA FESTIVAL JE STIGLO 11.000 STRANIH TURISTA

Vrijednost i zanimljivost tog festivala prepoznali su i turisti. CNN piše kako ih je 2019. godine na Naadam stiglo 11 tisuća. Upravo im je festival bio primarni razlog dolaska. Te je godine cijelu Mongoliju posjetilo ukupno 637 tisuća turista. Sljedeće dvije godine, 2020. i 2021. zbog Covida se održavao virtualno da bi se zatim sve vratilo u normalu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Christophe Hardy (@christophe.hardy.photinstant)

MONGOLSKO HRVANJE I DANAS JE ISKLJUČIVO MUŠKA DISCIPLINA

Što se tiče samih igara, u utrkama konjima i streljaštvu mogu sudjelovati i žene, no mongolsko je hrvanje i dalje „rezervirano“ samo za muškarce. U toj disciplini sudjeluju najbolji hrvači u zemlji te odmjeravaju snagu u borbama tijekom dva dana – devet rundi, nema vremenskog ograničenja, ide se na eliminaciju. Nema ni kategorija po težini, a u isto se vrijeme održava nekoliko borbi.

NA UTRKAMA KONJA DŽOKEJI SU DJECA, A STANOVNICI VJERUJU DA ZNOJ ŽIVOTINJE KOJA JE POBIJEDILA DONOSI SREĆU

Natjecanje u streljaštvu održava se odmah do Nacionalnog stadiona, a konjske utrke (u duljini od 12 do 28 kilometara, ovisno o dobi konja) u okolici glavnog grada. Cilj utrka je testirati izdržljivost konja, a džokeji su prvenstveno djeca. Upravo ta činjenica utrke je izložena kritikama, zbog čega su vlasti bile primorane poboljšati sigurnosne standarde kako bi se malodobni jahači zaštitili od teških ozljeda. CNN prenosi kako nakon utrke gomila obavezno okruži konje – naime, vjeruje da znoj pobjedničkog konja donosi sreću.

MONGOLIJA ŽELI PRIVUĆI TURISTE PA SU UKINULI VIZE ZA DRŽAVLJANE 61 ZEMLJE, MEĐU NJIMA JE HRVATSKA

Ako želite biti jedan od gledaoca Naadama iduće godine s pripremama počinite što prije. Tijekom Naadama i „pripadajućeg“ praznika, kojeg su vlasti produžile s tri na pet dana, cijela zemlja je u blokadi. Moguće je gledati festivale u ostatku zemlje, no na sam stadion u Ulaanbaataru stane 11 tisuća ljudi, od kojih je 2500 mjesta rezervirano za strane turiste. Cijena ulaznice ove je godine bila 25 dolara, a karte izlaze u prodaju tjedan dana prije početka festivala. No, zainteresirani inozemni posjetitelji mogu je unaprijed „rezervirati“, odnosno kupiti preko turističkih agencija, pa čak i smještaja u kojima će odsjedati.

Želeći olakšati dolazak stranim turistima, ali i općenito unaprijediti turizam u svojoj zemlji, vlasti u Mongoliji su period od 2023. do 2025. godine proglasile „Godinama za posjet Mongoliji“ te su olabavile vizni režim. Sada državljani čak 61 države svijeta mogu turistički boraviti u Mongoliji do 30 dana bez vize (pri čemu putovnica mora vrijediti najmanje tri mjeseca nakon datuma planiranog odlaska iz Mongolije). Među te zemlje spada i Hrvatska.

Aktualno

Pročitajte još