impresivno zdanje
Mala tajna velikih godina
U ovom selu gotovo svi stanovnici dožive 100 godina: tajna njihove dugovječnosti leži u nekoliko ključnih čimbenika
Svatko od nas sanja o starijoj dobi u kojoj zadržavamo vitalnost, pokretljivost, energiju i, što je najvažnije, dobro zdravlje! Studije koje su proveli istraživači diljem svijeta pokazuju da se dugovječnost temelji na tri ključna čimbenika, a to su redom genetika, spol i način života. Upravo zbog tih važnih komponenti u nekim se državama živi dulje, a u nekim kraće. No, što kada bismo vam rekli da postoji mjesto na svijetu u kojem gotovo svi stanovnici dožive stotu? Zvuči nevjerojatno, no takvo mjesto postoji i nalazi se u Japanu, a tajna njihove dugovječnosti leži u nekoliko ključnih čimbenika…
ŽIVOT IZNAD STOTE: LEKCIJE DUGOVJEČNOSTI IZ OGIMIJA NA OKINAWI
Jedno od najpoznatijih mjesta na svijetu po iznimnoj dugovječnosti stanovnika je Ogimi, selo na japanskom otoku Okinawi, gdje mnogi ljudi dožive stotu godinu i više. Tajna njihove dugovječnosti leži u kombinaciji više ključnih faktora, među kojima su posebna prehrana, snažne društvene veze i zdrav način života. Prehrana u Ogimiju bazira se na lokalnim namirnicama, poput gorke dinje, tofua i ljubičastog batata, dok je konzumacija mesa svedena na minimum. Stanovnici također njeguju filozofiju ikigai, koja zagovara smislen i ispunjen život, i posvećeni su održavanju bliskih društvenih veza kroz različite zajedničke aktivnosti. Sve to, prema istraživanjima, značajno doprinosi njihovom zdravlju i vitalnosti.
IMPRESIVNE BROJKE STOGODIŠNJAKA U JAPANU
Osim sela Ogimi, cijela je zemlja izlazećeg sunca poznata po velikom broju stogodišnjaka. Naime, jedna od 1500 osoba u Japanu, državi sa 125 milijuna stanovnika, ima 100 ili više od sto godina. Nevjerojatan je to podatak koji intrigira znanstvenike diljem svijeta, pogotovo što je porast broja dugovječnih i prilično vitalnih stanovnika u neprestanom porastu.
Početkom rujna prošle godine godine objavljeni su najnoviji podaci: čak 90,526 osoba ima više od 100 godina. Većinom su to žene, njih 88 posto, ali je i broj muških stogodišnjaka prvi put prešao 10.000. U odnosu na godinu prije, taj je broj veći za pet posto, u odnosu na 2020. zemlja je dobila 5.000 novih stogodišnjaka, a kad je prvi put objavljen ovaj podatak, davne 1963. godine, bilo ih je tek 153. Ne tako davne 1981. godine u Japanu je bilo tek 1000 stogodišnjaka…
ZDRAVA PREHRANA, FIZIČKA AKTIVNOST I POSVEĆENOST ZAJEDNICI
Razloge za sve duži životni vijek znanstvenici, antropolozi i nutricionisti vide uglavnom u navikama koje se u mnogočemu razlikuju od onih u zemljama zapadnog svijeta. Japan, za početak, nema problema s pretilošću, a prehrana im se uglavnom sastoji od ribe, riže, povrća, gotovo u potpunosti bez crvenog mesa, zbog čega rjeđe obolijevaju od karcinoma i bolesti kardiovaskularnog sustava. Jedna je studija, koja se bavila ovom temom, osim prehrane izdvojila i njihov stil života koji se uglavnom vrti oko brige za zajednicu, duhovnosti, fizičke aktivnosti i niskih razina stresa.